Škofja Loka. Z namenom druženja, aktivne udeležbe pri različnih vsebinah, vseživljenjskega učenja in priložnosti za širjenje in krepitev socialne mreže je lani v Dnevnem centru za mlade v Podlubniku zaživela prva srečevalnica v škofjeloški občini. Starejši se ob dopoldnevih petkrat na teden, od ponedeljka do petka, tam srečujejo tudi zaradi ohranjanja psihofizične kondicije, rdeča nit snidenj ob kavi ali čaju pa so šivanje, kvačkanje, pletenje ter druge ustvarjalne in praktične dejavnosti. »Od sredine lanskega oktobra, ko je bilo odprtje, do konca minulega leta smo v podlubniški srečevalnici našteli več kot 800 obiskov. Udeleženci srečanj si čas najraje krajšajo z raznimi družabnimi igrami, igranjem kart, pletenjem, kvačkanjem, včasih celo s peko jabolčnega zavitka. Zelo priljubljeni so tudi petje, delavnice zavestnega dihanja, trening za možgane, ročna dela ter razna predavanja in potopisi,« pojasni koordinatorica srečevalnic Apolonija Kandus iz večgeneracijskega centra Zavod O, zavoda škofjeloške mladine.
Druženja, ki jih financira Občina Škofja Loka, so za obiskovalce brezplačna, zanimanje starejših v škofjeloški občini zanje pa je veliko. V teh dneh se podlubniška srečevalnica seli v večje nove prostore, minuli četrtek pa je v prostorih Mladinskega dnevnega centra Blok na Trati zaživela še ena srečevalnica, ki bo imela vrata za obiskovalce odprta dvakrat na teden. »Prisluhnila bom njihovim željam. Obiskovalci bodo sami povedali, kakšna srečanja oziroma katere dejavnosti si želijo. Zdi se mi namreč pomembno, da zasledujem njihove želje, čeprav so nekatere med njimi takoj uresničljive, medtem ko za uresničitev nekaterih potrebujemo več časa,« poudari strokovna sodelavka Zavoda O, izobražena medicinska sestra, delovna terapevtka in profesorica defektologije.
Pozabijo na skrbi in si olajšajo dušo
Gospe v Podlubniku, ki se jim občasno pridruži tudi kakšen gospod, srečevalnico pogosto obiščejo, potem ko končajo jutranjo telovadbo, ali se v njenih prostorih ustavijo ob vračanju domov iz trgovine ali drugih opravkov. Rade se podružijo, se pogovorijo in si včasih zaupajo kakšne težave. »Tudi name se kdaj obrnejo s kakšno zaupno stvarjo in se želijo o njej pogovoriti, da si olajšajo dušo. Vedo, da sem zavezana molčečnosti, da ne bom izdala njihovega zaupanja in jim bom z veseljem pomagala. Včasih katero tudi usmerim ali ji poiščem strokovno pomoč, denimo ob izgubi moža ali otrok,« zaupa Kandusova in doda, da jo veseli, da v zavodu zelo dobro sodelujejo tudi s centrom za socialno delo.
Med prvimi obiskovalkami v srečevalnici na Trati sta bili tudi Milena in Marta, ki sta v skrbno urejene prostore mladinskega centra prišli naravnost z vsakodnevne jutranje aktivnosti šola zdravja –1000 gibov. »Zdaj, ko sem že štiri leta upokojena, imam več časa za stvari, ki me veselijo. Vsak dan se vsaj dve uri sprehajam, zdaj pa sem si zaželela tudi druženja. Veselim se rednih srečanj z upokojenkami in pogovorov z njimi. Doma sem v minulih mesecih razmišljala samo o svoji bolezni, ki me je doletela konec minulega leta, kar ni bilo dobro, tukaj pa se bom razvedrila in pozabila na skrbi,« je bila ob odprtju srečevalnice na Trati zadovoljna Milena.