Občina Vrhnika je leta 2022 odkupila znamenito Lavrenčičevo hišo, ki je med občani znana tudi pod imenom Stara pošta. Dvorec iz 15. stoletja velja za enega izmed najstarejših objektov v mestu. »Odločitev za nakup je nastala, ko se je sprejemal konservatorski načrt, ki izhaja iz ideje, da bi celostno uredili staro mestno jedro. Lavrenčičeva hiša pa je najbolj impozantna hiša v mestnem jedru in zdelo se nam je škoda, da bi dvorec ostal v zasebni lasti,« je nakup komentiral Danijel Cukjati, vrhniški župan. Za objekt je občina odštela približno 740.000 evrov, kasneje pa so odkupili še del vrta. Lavrenčičeva hiša stoji na naslovu Cankarjev trg 1, tik ob Ljubljanici in ob cesti, ki z Verda vodi v staro mestno jedro.

Lavrenčičeva hiša na tem mestu stoji od 15. stoletja, pred dvema letoma jo je odkupila vrhniška občina. Foto: Miha K. Turk

Lavrenčičeva hiša na tem mestu stoji od 15. stoletja, pred dvema letoma jo je odkupila vrhniška občina. Foto: Miha K. Turk

Dvorec obenem stoji med Ljubljanico in sedežem občine. Občina je dokupila tudi del vrta, tako da je za stavbo občine zdaj obširna javna zelena površina, ki jo nameravajo krajinsko urediti s pešpotmi in tako povezati s širšim jedrom ter bližnjo šolo in vrtcem. Na občini so nam zagotovili, da so se pred nakupom več kot pol tisočletja starega objekta prepričali, da je stavba statično stabilna. Objekt je sicer vpisan kot del profane stavbne dediščine, vpisan je tudi v register kulturne dediščine, kjer lahko preberemo, da se razteza na površini 2455 kvadratnih metrov. Trenutno so v fazi potrditve idejnega projekta na zavodu za varstvo kulturne dediščine glede zunanje ureditve, saj je v registru poleg samega objekta vpisan tudi vrt. Projektna naloga za prenovo dvorca pa je šele v pripravi, zato ni jasno, v kakšne gabarite bodo šli pri celostni prenovi objekta.

Danijel Cukjati, vrhniški župan: »Odločitev za nakup je nastala, ko se je sprejemal konservatorski načrt, ki izhaja iz ideje, da bi celostno uredili staro mestno jedro. Lavrenčičeva hiša pa je najbolj impozantna hiša v mestnem jedru in zdelo se nam je škoda, da bi dvorec ostal v zasebni lasti.«

 

Občinske službe in kultura

Tudi župan je poudaril, da si želi, da bi dvorec po prenovi postal del mestnega življenja. »Dvorec bomo delno namenili tudi različnim občinskim službam, kot so medobčinsko redarstvo in inšpektorat ter zavod za kulturo, šport in turizem. Del objekta pa bomo namenili javnim dejavnostim, kot so razstave in kulturni dogodki, morda bi tam imeli poročno dvorano. Skratka, del stavbe bo namenjen občanom in njihovemu prostemu času,« je o prihodnosti zgodovinskega objekta pojasnil župan. Čeprav objekt še čaka na prenovo, pa je že del kulturnega življenja. Trenutno je v dvorcu na ogled razstava priznanega slikarja Marka Jakšeta, poleg razstave pa si je mogoče ogledati tudi impresivno notranjost sicer zgledno ohranjenega dvorca. 

Dvorec čaka na obnovo, so pa v njem občasne razstave. Foto: Miha K. Turk

Dvorec čaka na obnovo, so pa v njem občasne razstave. Foto: Miha K. Turk

Od cesarja do resničnostnega šova

Ob Lavrenčičevi hiši, ki stoji na levem bregu Ljubljanice, je bilo do leta 1790 pristanišče. Objekt je imel različne namembnosti, od mitnice in gostišča pa vse do pošte. Na spletni strani občine lahko še preberemo, da je v stavbi ohranjeno tudi skladišče za živo srebro, ki so ga naprej po Ljubljanici tovorili iz idrijskega rudnika. O imenitnosti stavbe priča tudi dejstvo, da je tam leta 1728 prenočil habsburški cesar Karel VI., oče Marije Terezije. Stavbo je ovekovečil tudi Valvasor, na njegovi sliki je še dodatno nadstropje, ki pa ga danes ni več, saj so ga ob prenovi leta 1809 odstranili. Po drugi svetovni vojni je imela stavba manj veličastne vsebine. Med drugim so v objektu delovala različna podjetja, od modnih oblikovalcev do kemične čistilnice. Pred časom pa je ena izmed komercialnih televizij v dvorcu snemala resničnostno oddajo Bilo je nekoč.

Priporočamo