Ker je Kongresni trg spomenik državnega pomena, bi tudi začasno gradnjo moral odobriti Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS). Kot so že pred tednom pojasnili na ZVKDS, za spomenike, ki so delo arhitekta Jožeta Plečnika, velja poseben varnostni režim. V skladu z režimom velja prepoved postavljanja ali gradnje trajnih ali začasnih objektov na območju spomenika, vključno z nadzemno infrastrukturo in nosilci reklam ali drugih oznak, razen kadar so ti nujni za učinkovito funkcioniranje, ohranjanje in prezentacijo spomenika in skladni s kulturnovarstvenimi pogoji pristojnega zavoda – ohranjanje vedut na spomenik in s spomenika na okolico. Tak režim velja tudi za Trg republike in Plečnikov stadion, zato ni pričakovati, da bi to lahko bili novi izbrani lokaciji.

»Po mnenju delovne skupine je na Kongresnem trgu skladno z njegovo zgodovinsko vrednostjo sprejemljivo prirejati že uveljavljene dogodke in se izogibati vsebinam, ki niso skladne s kulturnim pomenom spomenika,« so odločitev, ki je bila sprejeta v torek, pojasnili na ZVKDS. Večina članov skupine je namreč menila, da ta prireditev ni usklajena z navedenim. »Z organizatorji sodelujemo pri iskanju ustreznejše lokacije, seveda z upoštevanjem časovnih omejitev, ki so posledica pozne oddaje vloge za izdajo kulturnovarstvenega soglasja,« so še dodali.

Na postavitev začasnega igrišča so se ostro odzvali tudi v Društvu arhitektov Ljubljana, kjer so prepričani, da bi bilo zaradi dogodka, ki bi si ga lahko ogledalo tisoč oseb, 280.000 Ljubljančanov prisiljenih prilagoditi svoje vsakdanje poti, saj bi bil prehod skozi park Zvezda onemogočen. »Poglavitni nalogi ljubljanskih oblasti bi morali biti braniti interes splošne javnosti in skrb za kakovostno urejanje prostora za vse, predvsem za tiste, ki v mestu živijo. Omogočanje in sodelovanje pri izvedbi teniškega turnirja v centralnem mestnem parku Zvezda ne odraža primarne skrbi za dobrobit meščank in meščanov ter skrbi za skupno dobro,« so zapisali. Prepričani so, da je dogodek, ki je bil prikazan kot dobrodošla promocija športa, zgolj izrazito komercialna raba javnega prostora, ki je namenjen le izbranemu segmentu družbe.

Opozorili so tudi, da je javni prostor v Ljubljani žrtev tržne logike, saj so po njihovem mnenju prebivalci vse manj lastniki oziroma upravljalci svojega mesta. »Praviloma izredno neestetski in okolici neprilagojeni provizoriji, ki vedno pogosteje popolnoma po nepotrebnem zapolnjujejo javne prostore 'najlepšega mesta na svetu', pomenijo nedopustno degradacijo ljubljanskih ulic in silijo redne uporabnike prostora v nenehno prilagajanje začasnim ureditvam,« so prepričani.

Za spomenike na Unescovem seznamu stroga pravila

Kongresni trg je skupaj s parkom Zvezda vpisan na Unescov seznam svetovne kulturne dediščine. Unescove smernice upravljanja kulturne dediščine svetovnega pomena sledijo zelo strogim kriterijem, ki določajo, kakšni posegi in vsebine na območja sodijo in pod kakšnimi pogoji. »MOL je, kot lastnica nekaterih nepremičnin, ki so bile nominirane in pozneje uvrščene na Unescov seznam, sodelovala pri pripravi nominacije in načrta za upravljanje izbranih ureditev in bi morala biti dobro seznanjena s pogoji za vpis na seznam svetovne dediščine in za ohranitev ohranitev tega statusa, zato je odločitev o izvedbi turnirja prav v osrednjem delu parka Zvezda s tega stališča popolnoma nerazumna in nesprejemljiva,« so zapisali članki DAL. Skrajna posledica kršenja pravil ravnanja s svetovno kulturno dediščino je namreč izbris z Unescovega seznama.

Športni dogodki na Kongresnem trgu sicer niso novost, a kot je razvidno iz odloka o razglasitvi del arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani za kulturne spomenike državnega pomena, takšni dogodki tam sploh ne bi smeli potekati. Že leta 2017 smo v Dnevniku poročali, da organizatorji odbojkarskega turnirja na mivki, ki je takrat potekal na Kongresnem trgu, za dovoljenje ZVKDS niso zaprosili, saj so prejeli dovoljenje občine. Dogodek se je kljub temu odvil na trgu. Organizator mora sicer pred dogodkom predložiti dokazilo o prireditvi, dovoljenje za obremenitev s hrupom, prilogo o nujni medicinski pomoči, dovoljenje za zaporo ceste, dokazilo o tehnični brezhibnosti in dovoljenja, ki jih zahtevajo posebni predpisi, mednje spada tudi dovoljenje ZVKDS.

Priporočamo