Kot so pojasnili v širši iniciativi za Alternativni kulturni center (AKC) Nama, so v Škofji Loki že dolgo potrebovali manjše kulturno prizorišče, namenjeno kakovostni neodvisni produkciji in ustvarjanju, torej kulturi, ki ne sodi niti na komercialna niti študentska prizorišča, prav tako pa potrebujejo prostor, kjer bi se lahko srečevali in združevali družbeno angažirani in kritični posamezniki in posameznice.

Da so resnično dolgo časa zaznavali manko kulturnega prostora za vse, ki niso sprijaznjeni s kulturnimi danostmi in si želijo ustvarjanja kakovostne neodvisne produkcije, je poudaril tudi Tine Hafner, predstavnik AKC Nama, ki sicer v okviru kulturno umetniškega društva Alternator že 20 let organizira koncerte in druge kulturne prireditve v Škofji Loki.

Po besedah predstavnikov AKC Nama bo prostor namenjen druženju družbeno angažiranih in kritičnih posameznikov ter ustvarjanju kakovostne neodvisne produkcije. Foto: Tina Jereb

Po besedah predstavnikov AKC Nama bo prostor namenjen druženju družbeno angažiranih in kritičnih posameznikov ter ustvarjanju kakovostne neodvisne produkcije. Foto: Tina Jereb

»Ker smo potrebovali stalen prostor, smo šli pred dvema letoma v aktivno iskanje. Potem ko so bili bunkerji v Kamnitniku, ki so bili naš prvotni cilj, zasedeni, smo se zagreli za neko hišo ob obvoznici, po epidemiji koronavirusa pa se je pred nami pojavila lokacija stare Petrolove bencinske črpalke, kjer smo izvedli koncert. Iz obupa smo si pozneje ogledovali celo zapuščene prostore na železniški postaji, potem pa smo bili septembra lani in marca letos uspešni s prijavo na občinski razpis za najem prostora v opuščeni Nami,« je Hafner opisal naporno pot do začetka AKC Nama.

Tine Hafner, predstavnik AKC Nama: »Iz obupa smo si ogledovali celo zapuščene prostore na železniški postaji, potem pa smo bili končno uspešni s prijavo na občinskem razpisu za najem prostora v opuščeni Nami.«

 

 

Na voljo do začetka gradnje nove knjižnice

Alternativni kulturni center v prostorih Namine zgradbe, kjer poleg živilske trgovine delujejo tudi lokalni radio Sora in mladinski oddelek knjižnice Ivana Tavčarja Škofja Loka, bo namenjen druženju družbeno angažiranih in kritičnih posameznikov ter ustvarjanju kakovostne neodvisne produkcije. V prostoru, ki ga bodo v prihodnje uredili s poslikavami študentke likovne pedagogike Brine Jenko, bodo prirejali koncerte, razstave in filmske projekcije, ob različnih kulturnih in glasbenih dogodkih pa se bodo povezovali tudi z gosti zunaj lokalnega okolja.

»Iz obupa smo si ogledovali celo zapuščene prostore na železniški postaji, potem pa smo bili končno uspešni s prijavo na občinskem razpisu za najem prostora v opuščeni Nami.«

Tine Hafner, predstavnik AKC Nama

Foto: Tina Jereb

»Iz obupa smo si ogledovali celo zapuščene prostore na železniški postaji, potem pa smo bili končno uspešni s prijavo na občinskem razpisu za najem prostora v opuščeni Nami.«

Tine Hafner, predstavnik AKC Nama

Foto: Tina Jereb

Po besedah direktorice občinske uprave Škofja Loka Špele Justin na škofjeloški občini radi spodbujajo kulturno dogajanje, z začasnim oddajanem prostorov v Namini zgradbi društvom, ki delujejo v javnem interesu, pa prispevajo k dodatnemu dogajanju v mestu. Glasbenik, publicist in aktivist Miha Blažič - N'Toko, ki je že večkrat nastopil v Škofji Loki, je ob predstavitvi centra povedal, da je zelo vesel, da so v teh časih, ko je zelo dragocen prav vsak kvadratni centimeter, končno le pridobili prostor izražanje in dogodke: »To je zelo pomembno za izvajanje različnih umetniških praks ter medgeneracijsko druženje, ki je v naši državi zelo zapostavljeno, čeprav pomeni pomemben korak tako za kulturo kot tudi različna družbena gibanja.«

Na petkovem slovesnem odprtju centra sta nastopila suški trubadur Tomaž Hostnik in črnomaljski drum'n'riff duet, ki ga sestavljata bobnar Maksim Špelko in Janez Weiss s širokovratno električno kitaro, pester kulturno-glasbeni program pa se obeta tudi prihodnji konec tedna in vse do začetka temeljite obnove Namine zgradbe, v kateri bo urejena nova sodobna škofjeloška knjižnica. Na občini v tem času čakajo na zadnja soglasja za pridobitev gradbenega dovoljenja, obetajo pa si tudi pridobitev nepovratnih sredstev. 

Priporočamo