Javni stanovanjski sklad Mestne občine Ljubljana poleg neprofitnih najemnih stanovanj razvija tudi projekt gradnje novega zavetišča za brezdomce. Temu je dodaten zagon dala letošnja potrditev občinskega prostorskega načrta, ki je omogočila dolgoročno izvajanje programa zavetišča na obstoječi lokaciji na Poljanski cesti pri križišču z Roško.
Arhitekturni biro Scapelab je po podatkih Aleša Tomažina, vodje sektorja za investicije na stanovanjskem skladu, že pripravil dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja, trenutno pa pridobivajo soglasja k dokumentaciji. Tomažin pričakuje, da bodo še pred koncem leta lahko zaprosili za gradbeno dovoljenje. Po prvih ocenah je projekt vreden 3,6 milijona evrov skupaj z davkom na dodano vrednost.
»Upravljalca zavetišča bomo izbrali na podlagi javno objavljenega poziva oziroma povabila,« napovedujejo na stanovanjskem skladu. Dodajajo, da je center za socialno delo, ki trenutno vodi zavetišče kot poseben program centra, že izrazil željo, da bi v sodelovanju z nevladnimi organizacijami svoje aktivnosti izvajal tudi v novi stavbi.
Bistveno več mest za obedovanje in prenočevanje
Zavetišče, ki je zasnovano kot atrijski blok z zasebnim vrtom, bo imelo klet, pritličje in štiri nadstropja. V pritličju objekta bodo razdeljevalnica hrane, upravni prostori, večji skupni prostor in sanitarije. Načrtujejo razdeljevalnico s 50 sedišči, kar pomeni, da se bodo kapacitete za razdeljevanje hrane bistveno povečale. V obstoječem zavetišču lahko hkrati obeduje od 20 do 25 oseb, je pojasnil Tomažin.
V prvem nadstropju bodo prenočišča. V teh spalnih enotah bo načeloma prostora za 32 prenočevalcev. Če pa bi posebne okoliščine terjale dodatna ležišča, bi kapaciteto lahko povečali do največ 50 ljudi. Tudi v tem pogledu bo novo zavetišče zasilno streho nad glavo omogočilo več ljudem, saj lahko trenutno prenočitev omogočijo do 18 osebam, je navedel Tomažin.
Po deset bivalnih enot
v nadstropju
Drugo, tretje in četrto nadstropje bodo namenjena bivalnim enotam, kjer bodo uporabniki lahko bivali 24 ur na dan, je pojasnil Tomažin. V vsakem od nadstropij bo deset enoposteljnih sob z zasebnimi sanitarijami, prebivalci pa si bodo delili skupno kuhinjo. Obstoječe zavetišče bivanje v bivalnih enotah zagotavlja največ 28 osebam, v novem bosta dve dodatni bivalni enoti. Zavetišče bo imelo tudi zasebni vrt, ki ga
bodo lahko obdelovali vsi uporabniki zavetišča.
Lastnica zemljišča za zavetišče je Mestna občina Ljubljana, so pojasnili na stanovanjskem skladu. Toda delček obstoječe stavbe zavetišča, ki je predvidena za rušitev, stoji na parceli, ki ni občinska in zaradi katere poteka postopek določitve pripadajočega zemljišča. Ta naj bi bil v zaključni fazi. Če se zemljiškoknjižno stanje ne bi uredilo v doglednem času in bi torej vplivalo na postopek pridobivanja gradbenega dovoljenja, pa »bomo s projektanti preverili možnost izključitve odstranitve obstoječe stavbe iz postopka pridobivanja gradbenega dovoljenja za gradnjo novega zavetišča,« je dejal Tomažin.