S projektom Lokalno je zdravo, ki so ga izvajali v sklopu strategije lokalnega razvoja LAS Za mesto in vas ter vključuje tako pridelavo kot predelavo in potrošnjo lokalno pridelane hrane, želijo v medvoški občini povezati lokalne pridelovalce in predelovalce hrane, povečati stopnjo lokalne prehranske samooskrbe ter spodbujati prebivalce k uživanju lokalno pridelanih živil in trajnostnemu življenjskemu slogu. »Cilj projekta je bil organizirati kratko dobavno verigo za lokalne pridelke in izdelke za oskrbovanje naših javnih zavodov z lokalnimi živili ter vzpostaviti pogoje za nove prodajne poti,« so pojasnili na medvoški občini, kjer so pred dvema letoma k sodelovanju povabili vse nosilce kmetijskih gospodarstev v občini. Po pregledu ponudb za dobavo mleka in mlečnih izdelkov, mesa in mesnih izdelkov, svežega sadja in zelenjave, sadnih sokov, žita, kruha in pekovskega peciva so letos pogodbe o dobavi zdrave hrane medvoškim šolam in vrtcem podpisali s sedmimi ponudniki.
»Prodaja pridelkov v javnih vzgojno-izobraževalnih zavodih trenutno poteka nemoteno, zavodi in pridelovalci se redno dogovarjajo za dobavo. Občina Medvode bo v letošnjem letu sofinancirala razliko med ceno pridelkov po javnem pozivu in ceno, po kateri so zavodi v letu 2022 dobavljali enaka živila,« so poudarili na Občini Medvode. Iz proračuna bodo v ta namen dali 25.000 evrov, medtem ko znaša vednost pogodb, ki so jih s kmetijami sklenili javni zavodi in Občina Medvode, dobrih 105.000 evrov. Če se bo praksa izkazala za uspešno, bodo projekt nadaljevali tudi v prihodnje in k sodelovanju povabili nove lokalne ponudnike, predvsem za dobavo jajc, svežega perutninskega mesa in izdelkov ter slaščičarskega peciva, za katere letos niso prejeli ponudb.
Dobrodošla spodbuda
lokalnim kmetom
S podpisi pogodb so lokalne kmete oziroma pridelovalce spodbudili k večji pridelavi in predelavi sadja ter zelenjave za trg in k prodaji pridelkov in izdelkov tako neposrednim potrošnikom kot javnim institucijam. Nekateri izbrani ponudniki svoje pridelke in izdelke prodajajo tudi na tržnici Medvode (kmetija Malenšek, kmetija Pr'Črnet, čebelarstvo Šlebir), medtem ko drugi delujejo še na drugih prodajnih mestih. »Podpisana pogodba predstavlja za našo majhno kmetijo svetlejšo prihodnost v lokalnem okolju oziroma lažjo in trdnejšo dolgoročno pot. Gre za dobrodošlo spodbudo kmetom in drugim lokalnim ponudnikom, s katero na medvoški občini skrbijo za večjo stopnjo lokalne samooskrbe. To je tudi prava pot do bolj trajnostnega življenjskega sloga občanov,« je zadovoljen Mirko Bizant s kmetije Malenšek v zaselku Žlebe nad Medvodami, kjer se ukvarjajo s predelavo mleka. S svojimi svežimi in trajnejšimi mlečnimi izdelki so že leta prisotni na medvoški tržnici ter v nekaterih zadrugah in trgovinah po državi, medtem ko letos s svežim mlekom delno oskrbujejo tudi medvoške vrtce in šole. Njihova posebnost je, da ne pridelujejo konzervirane krme, ampak so njihove krave poleti na paši, medtem ko pozimi jedo izključno suho krmo. »Z naravno prehrano krav in ročno izdelavo sirov zagotavljamo domačo kakovost izdelkov. Ljudje to znajo ceniti in čedalje bolj stavijo na lokalno pridelana živila, a se pomembnosti krajše živilske verige še vedno zaveda le peščica potrošnikov, medtem ko številni še vedno dajejo prednost nižji ceni izdelkov,« meni Bizant.