Mednarodni zasedbi slikopleskarjev, ki so poleg domačih prišli iz Avstrije, Velike Britanije, Češke, Slovaške in Madžarske, se je z mentorjema pridružilo tudi 14 dijakov dveh srednjih šol iz Maribora in Kranja, kjer se izobražujejo za ta poklic. Nekatere površine, ki so bile razpokane, so s kitanjem in glajenjem, da so bile primerne za nanašanje barve, pripravili že dan pred akcijo, medtem ko so se skupnega pleskanja 4000 kvadratnih metrov površin lotili na današnje jutro. Podlago za prenovo so z barvno študijo pripravili JUB-ovi arhitekti v JUB Design Studiu, odtenke od bele do rumene oziroma lešnikove pa so določili v sodelovanju z zaposlenimi na šoli. Za pleskanje so pripravili 2700 litrov barv, v izvedbo pa so slikopleskarji vložili 1400 prostovoljnih ur dela. Vrednost letošnje akcije so ocenili na 90.000 evrov.

Akcija, ki združuje nadobudnost in izkušnje

Letošnja dobrodelna slikopleskarska akcija, ki se po štirih letih zopet nadaljuje in na kateri so zabeležili rekordno udeležbo slikopleskarjev, je bila že 22. po vrsti. Od leta 1999, ko so organizirali prvo, so nekaj let potekale zgolj s slovensko udeležbo, dokler niso leta 2014 tovrstni dogodki dobili mednarodni značaj. Po besedah sekretarja Sekcije slikopleskarjev, fasadarjev in črkoslikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) Igorja Pipana so dober glas o slovenski akciji znotraj Evropskega združenja slikopleskarjev UNIEP ponesli Angleži, ki so se temu dobrodelnemu dogodku iz tujine pridružili prvi, nato je sledila še udeležba iz drugih držav. Zdaj pa, kot še pravi Pipan, dobrodelni slikopleskarki dogodek, ki združuje tako dijake, vajence, mojstrske kandidate in izkušene mojstre že tako navdušuje, da koncept posnemajo tudi v mednarodnem prostoru.

»Akcija združuje mladost in željo po spoznavanju poklica z izkušnjami in prenosom znanja,« je Pipan strnil duha tradicionalnega skupinskega pleskanja ter pri tem dodal, da se različne generacije učijo druga od druge. »Mojstri se od mladih učijo, kakšen je njihov pogled na svet, mladi pa se od mojstrov učijo, kako narediti čim boljši slikopleskarki izdelek.« Kot še pravi predsednik Sekcije slikopleskarjev, fasaderjev in črkoslikarjev pri OZS Matjaž Majdič, z organizacijo takšnega celodnevnega dogodka, ki poteka v eni od javnih ustanov, kot so šole, vrtci, bolnišnice in porodnišnice, sledijo več strateškim ciljem. Poleg že omenjene izmenjave znanj in izkušenj je pri tem pomembna tudi promocija slikopleskarskega poklica in tesnejšega povezovanja s proizvajalci gradbenih materialov in pleskarskih orodij. Prav tako pa so ob delovni akciji v osnovi šoli za učence zadnje triade danes pripravili praktično delavnico, kjer so otroci lahko spoznavali poklic slikopleskarja, tehnike nanašanja barv, orodja in materiale.

»Vzdušje je super«

Šest dijakov drugega letnika Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole v Kranju je na celodnevnem dogodku spremljala učiteljica praktičnega pouka Irena Lončar. »Za dijake je dobra izkušnja, da se preizkusijo na terenu in spoznavajo svoj bodoči poklic ob sodelovanju z različnimi delodajalci. Poleg tega prispevamo nekaj dobrega in mladi vidijo, kaj se da narediti v enem dnevu,« je dejala mentorica mladih ter ob tem še povedala, da so imeli pred začetkom akcije dijaki nekaj treme. A ob zagonu dela so se hitro sprostili in so nad sodelovanjem navdušeni. »Odlično je, ker so slikopleskarji iz vse Slovenije, dodaten plus pa je še, da je zasedba mednarodna. Poteka izmenjava znanja in učimo se novih stvari. Vzdušje je super, delamo po skupinah in starejši se z nami mladimi normalno pogovarjajo,« je svoje vtise strnil dijak Maj Fon iz kranjske šole. 

Priporočamo