Kopališče Domžale je javni športno-rekreacijski objekt, zgrajen v 60. letih prejšnjega stoletja. Zadnje obnove je bilo deležno leta 2000, ko so mu želeli podaljšati življenjsko dobo še za deset let. Danes je od prenove minilo 23 let. V letošnji sezoni je bil v uporabi le veliki bazen. »Za njegov zagon so bila zahtevana večja investicijska vzdrževalna dela, zaradi vodnih in energetskih izgub pa je bilo obratovanje izredno drago. Če želimo kopališče kot športni objekt ohraniti, je obnova nujna,« je povedala domžalska županja Renata Kosec in izpostavila, da imajo v rokah tudi že veljavno gradbeno dovoljenje. »Gradbeno dovoljenje je bilo pridobljeno konec junija 2019 in je postalo pravnomočno 12. julija istega leta. Ker velja pet let, torej do julija 2024, ni treba zaprositi za novega,« je še povedala županja. Potrebna sredstva so rezervirana v občinskih proračunih za leti 2024 in 2025 ter predvidena tudi v letu 2026. »Občinskemu svetu smo predlagali, da se v okviru prenove investira tudi v balon, ki bo omogočil uporabo olimpijskega bazena skozi vse leto.«

Investicija v pokritje
olimpijskega bazena

Ocenjena vrednost projekta znaša okvirno 11,9 milijona evrov z DDV, kar vključuje povečanje obstoječega bazena v olimpijski bazen 50x25 metrov, balon za pokritje bazena, gradnjo otroškega bazena v velikosti 15x10 metrov in bazena za učenje plavanja v velikosti 20x15 metrov, dva masažna bazena premera 6 in 5 metrov, vhodni objekt z garderobami ter servisni objekt z bazensko strojnico. Kopališki kompleks bo ponujal tudi igrala, naprave za fitnes na prostem, mize za igranje namiznega tenisa in igrišče za badminton. Z investicijo v balon za pokritje olimpijskega bazena bo bazen lahko odprt vse leto. »Zagotovo je balon, ki bo pokril olimpijski bazen, dodaten strošek in bodo prisotni tudi dodatni stroški ogrevanja v prvem letu obratovanja, ko še ne bodo vzpostavljeni obnovljivi viri energije. Pa vendar je treba na stroške in prednosti, ki jih prinaša pokriti bazen, gledati širše. Pomembno je, da priložnost, ki jo imamo, izkoristimo in skupaj stopimo korak naprej,« je mnenja županja.

Prenova bazena prinaša
prednosti za občino

Projekt prenove kopališča vsekakor prinaša številne prednosti za domžalsko občino. Z balonom pokrit olimpijski bazen, ki bo odprt vse leto, bo omogočil nove priložnosti za razvoj športa in rekreacije tako s celoletno rekreacijo kot z razvojem novih, tudi tekmovalnih športnih panog. S tem se bosta krepila vloga in pomen športnih društev in klubov v občini, povečalo se bo število športnikov ter mladih in starejših plavalnih navdušencev. Del programov bo s plavalnimi tečaji, športnimi dnevi in rednimi urami športne vzgoje namenjen vzgoji in izobraževanju, zdravstvu s preventivnimi in rehabilitacijskimi programi ter seveda zabavno-razvedrilnim in kulturnim aktivnostim.

Letos je Zavod za šport in rekreacijo Domžale na bazenu zabeležil 22.335 obiskovalcev, leta 2022 pa 20.180. »Projekcij za leto 2026 nimamo, je pa v investicijskem programu predviden porast prihodkov za približno 25 odstotkov glede na sedanje poslovanje, čeprav ne le iz naslova obiska, temveč tudi iz najemnin,« so še sporočili iz urada županje. 

Priporočamo