Celje. Tropska hiša je od ustanovitve pred tremi leti postala dom številnih redkih in v naravi ogroženih živalskih in rastlinskih vrst z afriške, azijske in ameriške celine ter šestih ekosistemov sveta. Med drugim v Tropski hiši domujejo tudi nekatere redke vrste golobov. Zadnja pridobitev, na katero so zelo ponosni, je nikobarski golob, ki se je septembra letos izvalil v živalskem vrtu v češkem Brnu. Gre za največjo vrsto goloba na svetu, prav nikobarski golob pa je edini še živeči predstavnik rodu Caloenas ter najbližji živeči sorodnik izumrlega dodoja. Golobi in grlice pa so tudi simbol miru, svobode in ljubezni po vsem svetu, torej vrednot, ki jih ravno v zadnjem času povsod primanjkuje. »Zato se z naravovarstveno akcijo tudi mi pridružujemo mirovnemu gibanju za ljudi, ki si vojn niso izbrali,« pravi ustanovitelj in direktor Tropske hiše Simon Cirkulan.

Ekološko pomembna vrsta goloba

Nikobarski golob v naravi poseljuje Nikobarske otoke, nekatera območja Malezije, Tajske, Vietnama, Indonezije in Filipinov. »Številčnost populacije nikobarskega goloba v naravi upada. Njen obstoj ogroža človek, predvsem s pretiranim lovom, krčenjem njenega življenjskega prostora, vnosom tujerodnih vrst, industrijo in kmetijstvom. Zaradi svojega vpadljivega in atraktivnega videza je velikokrat tudi tarča divjih lovcev,« pravi Cirkulan. Nikobarski golob od konice kljuna do konca repa meri v dolžino v povprečju 40 centimetrov. Glava je pokrita z drobnim sivim perjem, ki prehaja v zelene in bakrene odtenke. Rep je zelo kratek in bel. Preostali del perja je bleščeče zelen z oranžnimi in modrimi odtenki. Na kljunu nad nosnicami ima gumbast izrastek, ki je pri samcih večji. »Je bolj samotarska žival, običajno se združuje v jate z 20 do 30 osebki. Čeprav so močni letalci in lahko preletijo dolge razdalje, predvsem zaradi iskanja hrane, pa se ta vrsta goloba zadržuje večinoma na gozdnih tleh, kjer se hrani s sočnimi plodovi dreves in grmov ter njihovimi semeni,« še pove Cirkulan. Obenem je to zelo vokalna vrsta, golobi se med seboj sporazumevajo z nizkimi ponavljajočimi se zvoki. Je pa tudi ekološko izjemno pomembna vrsta, saj skrbi za raznašanje semen ter razširjanje in ohranjanje gozdnih vrst rastlin. Nikobarski golob namreč zaužije semena, nato pa jih v okolje izloči z iztrebki.

Na ogled še več vrst
golobov in grlic

Čeprav nikobarski golob še ni ogrožena vrsta, jo je na svoj seznam in dodatek 1 umestila konvencija CITES, s katero je trgovanje strogo nadzorovano. »Ker število nikobarskih golobov v naravi ves čas upada, smo se odločili, da tej vrsti pomagamo z vzrejnim programom. Preživetje vrste je v prihodnjih letih lahko odvisno od stabilne populacije v umetnem okolju. V načrtu je vzpostavitev vzrejne jate s približno šestimi osebki. Kmalu se bosta našemu samcu pridružila še dva predstavnika te vrste, ki bosta prispela iz poljskega živalskega vrta Vroclav, intenzivno pa iščemo še tri osebke. Pri tem moramo paziti, da niso v bližnjem sorodstvu, saj se s parjenjem nesorodnih živali ohranja večja genetska raznolikost, ki je pomembna za zdravo populacijo,« še pove Cirkulan. V Tropski hiši živi še pet vrst golobov in grlic, med njimi pegasti cesarski golob in golob krvavečega srca. 

Priporočamo