V Mestni občini Kranj (MOK) bodo letos četrtič izpeljali participativni proračun, v okviru katerega o porabi dela proračunskega denarja neposredno odločajo občani. Lani so skupaj izpeljali 27 projektov ter med drugim uredili športna igrišča, prenovili ceste in zasadili tisoč novih dreves, letos pa so se na MOK odločili pomen participativnega proračuna postaviti še stopničko višje.

»Uvajamo dvoletno obdobje. To pomeni, da bomo lahko izpeljali tudi nekoliko dražje projekte, saj bo v vsaki krajevni skupnosti v dveh letih na voljo 48.000 evrov. Pa tudi časa za izvedbo bo več,« je pojasnil kranjski župan Matjaž Rakovec. V njegovem kabinetu so dodali, da je prehod na dvoletni participativni proračun občanom omogočil, da so v izvedbi predlagali projekte, ki so finančno zahtevnejši in terjajo več kot eno leto od načrtovanja do izvedbe.

Na MOK je letos prispelo 207 predlogov občanov iz 26 krajevnih skupnosti, med njimi pa je komisija izbrala 106 izvedljivih projektov in jih umestila na seznam za glasovanje.

Glasovanje le še do nedelje

Na MOK je letos prispelo 207 predlogov občanov iz 26 krajevnih skupnosti, med njimi pa je komisija izbrala 106 izvedljivih projektov in jih umestila na seznam za glasovanje. Med sprejetimi predlogi so med drugim ureditev poljskih poti, obnove igral na otroških igriščih, pokrita kolesarnica, postavitev tabel za označbo ulic, pitnik v športnem parku, prikazovalnik hitrosti, postajališče za kolesa, pasji park in preplastitve cest.

Občani lahko le še do nedelje, 6. oktobra, odločajo o porabi 1.250.000 evrov proračunskih sredstev MOK za investicijske projekte. Rezultati glasovanja bodo znani po 8. oktobru, izglasovani projekti pa bodo izvedeni v letih 2025 in 2026.

Volaričev park na Kokrici

Krajani Kokrice so se nedavno razveselili odprtja Volaričevega parka. Na Mestni občini Kranj in Zavodu za turizem in kulturo Kranj so se skupaj s Kokričani z ureditvijo parka poklonili lokalnemu kiparju Jožetu Volariču. Vsestranski umetnik je med letoma 1971 in 2012 živel in ustvarjal na Kokrici, zdaj pa je del njegove zapuščine končno na ogled tudi širši javnosti.

Park je postavljen ob spomeniku miru in prijateljstva iz leta 1983, ki je tudi Volaričevo delo, na Kokrici pa že osemnajst let sredi krožišča stoji tudi Volaričev kip mamuta. Gre za spomin na izjemno najdbo leta 1953, ko so v Čukovem bajerju v jami Zverivnik našli ostanke te živali.

Kokričani si želijo, da bi v prihodnje vzpostavili tudi Volaričevo pot. »Ta bi simbolično povezovala umetnine Jožeta Volariča in nam omogočila, da še globlje spoznamo njegove dosežke ter ohranimo njegov umetniški duh živ v našem prostoru,« se nadeja Matej Sušnik, predsednik sveta KS Kokrica.

Priporočamo