Javni zavod Ljubljanski grad je z družbo Elbi sklenil pogodbo o ureditvi plačljivega parkiranja na grajski planoti. Po pogodbi, ki jo je javni zavod sklenil 25. avgusta in je z davkom vredna slabih 89.900 evrov, ima družba Elbi 90 dni časa, da uredi parkirni sistem z ustrezno digitalno signalizacijo. V zavodu Ljubljanski grad načrtujejo, da bodo parkirno začeli zaračunavati takoj po namestitvi parkirnega sistema. Če ne bo prišlo do kakšnih zapletov, se bo torej še pred koncem letošnjega leta končala praksa brezplačnega parkiranja na grajski planoti.

V času, ko bo Elbi nameščal opremo in testiral sistem, parkiranje na parkirišču pred vhodom v grad ne bo zaprto, temveč bodo omogočili, da bo na razpolago čim več parkirnih prostorov, so zagotovili v zavodu Ljubljanski grad. Povedali so, da režim oziroma pravilnik parkiranja še pripravljajo, je pa svet zavoda Ljubljanski grad, ki mu predseduje Tanja Dodig Sodnik, vodja kabineta župana Zorana Jankovića, že maja potrdil cenik parkiranja. »Prva in druga ura parkiranja bo znašala 2 evra, vsaka nadaljnja ura pa 2,5 evra,« so nam sporočili iz zavoda. Če bi voznik torej na parkirišču avtomobil pustil tri ure, bi za parkirnino odštel 6,5 evra.

Ponoči ne bo mogoče parkirati

Pojasnili so, da se bodo obiskovalci z avtomobilom lahko pripeljali na grad med 8.30 in 23. uro, ko je zapornica na začetku Ceste slovenskih kmečkih uporov odprta. Po 23. uri, ko zapornico spustijo, dostop na grajsko planoto z avtomobilom ni več mogoč, zato v Ljubljanskem gradu ne vidijo potrebe po uvedbi posebne nočne tarife, saj tudi ne želijo spodbujati voznikov, da bi na parkirišču pred gradom parkirali čez noč. »Smo imetniki certifikata zeleni ključ in znaka Slovenia Green Attraction in si prizadevamo za trajnejše možnosti prihoda na grad, parkirišče pa mora biti najprej namenjeno obiskovalcem gradu, grajskih vsebin, prireditev, gostinskih lokalov ...« so dodali.

Obiskovalci gradu bodo z uvedbo parkirnine na parkirišču morali za uro parkiranja odšteti več kot na občinskih parkiriščih v središču mesta in v javnih parkirnih hišah, kar ni presenetljivo, saj je ljubljanski grad ena od najbolj priljubljenih turističnih točk v prestolnici. Za primerjavo, parkiranje na začasnem parkirišču na lokaciji bodoče Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK II) stane 1,2 evra na uro. V parkirni hiši pod Kongresnim trgom prve tri ure stane parkiranje 1,7 evra na uro, po treh urah parkiranja pa morajo vozniki za vsako nadaljnjo uro odšteti 2,5 evra.

Parkiranje pri blejskem gradu stane tri evre na uro

Preverili smo, koliko stane parkiranje pod blejskim gradom, ki je prav tako priljubljena turistična točka. Na najbližjem parkirišču pod blejskim gradom morajo vozniki odšteti tri evre za vsako začeto uro. Cenejša alternativa temu parkirišču je parkirišče Blejski grad 2 poleg nogometnega stadiona na Rečiški cesti 2, kjer ura parkiranja za osebno vozilo stane en evro. Bo pa parkiranje na grajski planoti za nekatere kljub uvedbi parkirnine še vedno cenovno ugodnejša izbira kot denimo vožnja z vzpenjačo. Cena povratne vozovnice za vzpenjačo za odraslega je šest evrov, družine pa morajo za povratno vozovnico odšteti 15 evrov, je razvidno na spletni strani zavoda Ljubljanski grad. 

Priporočamo