»V tej vladi se, ne glede na vse okoliščine, zelo trudimo, da delamo dobro in gledamo naprej. Zato smo se tudi zelo resno lotili priprave zdravstvene reforme, v katero bomo zdaj vključili kirurga Erika Breclja. Minister prispeva znanje, jaz pa podporo celotne vlade,« je ob odprtju včerajšnje prve etape nadomestne novogradnje v Splošni bolnišnici Celje (SBC) poudaril premier Robert Golob. »To je velik dogodek za SBC, saj so ustrezni prostori in urejena infrastruktura prvi pogoj, da bomo zdravstveno reformo, kot smo jo začrtali, tudi izpeljali,« pa je poudaril minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.

Dnevna bolnišnica in anesteziološke ambulante

Investicijski projekt nadomestne novogradnje SBC je dolgoročna osnova za nadaljnji prostorski in strokovni razvoj bolnišnice ter nadgradnjo programa zdravstvene dejavnosti v smeri izpolnjevanja spremenjenih pričakovanj uporabnikov zdravstvenih storitev in potreb zaradi spremenjenih demografskih trendov. Trenutno namreč kar polovica bolnišničnih oddelkov zdravstveno dejavnost izvaja v starih stavbah, od katerih je najstarejša iz leta 1887. Zdaj so namenu predali le del novogradnje, poimenovan etapa 1, ki zajema dozidavo in nadzidavo obstoječe stavbe urgentnega centra do tretje podaljšane gradbene faze v petih nadstropjih ter dokončanje kleti, pritličja in heliporta. V novih prostorih so prostor dobile anesteziološke ambulante in dnevna bolnišnica, v kateri izvajajo vse načrtovane invazivne posege pri ambulantnih pacientih oddelka za hematologijo in onkologijo. To so citološke punkcije in biopsije kostnega mozga, prebrizgavanje CVK in biopsije podkožnega maščevja. Poleg tega so v njej obravnavani pacienti z različnih bolnišničnih oddelkov, ki potrebujejo zahtevno sistemsko in podporno terapijo. »S to novogradnjo bomo zagotavljali nemoteno zdravstveno oskrbo prebivalcev Celja in okolice za naslednjih sto do 150 let, bolnikom pa ponudili še več zdravstvenih storitev. Možen bo tudi razvoj novih zdravstvenih metod in novih vej medicine, ki jih naša regija doslej ni poznala,« pa je poudaril v. d. direktorja SBC Dragan Kovačić. Spomnil je tudi, da bo z zaključkom celotnega projekta mesto Celje dobilo moderno in po sodobnih principih oblikovano bolnišnico, ki se bo lahko kosala s podobnimi centri na evropski ravni.

Helikopterji bodo pristajali
na heliportu

Nova pridobitev bolnišnice je tudi heliport na vrhu novega objekta, s čimer se možnost pristanka helikopterja vrača na območje bolnišnice. Od začetka gradnje urgentnega centra do nedavnega so namreč helikopterji s kritično bolnimi pacienti pristajali na območju celjske vojašnice, od koder so jih do bolnišnice pripeljali z reševalnimi vozili. Gradbena dela in opremljanje kletnih ter pritličnih prostorov in heliporta so bila končana junija lani, zatem pa so morali počakati še na uporabno dovoljenje in dovoljenje za poskusno obratovanje heliporta s strani agencije za civilno letalstvo.

Ob podpisu pogodbe je pogodbena vrednost investicije znašala slabih 24 milijonov evrov, kolikšna bo končna vrednost, bo znano ob koncu celotne investicije. V SBC pa se že veselijo tudi nadaljevanja investicijskega projekta. Sklep o začetku postopka oddaje javnega naročila za dokončanje in opremljanje drugega, tretjega in petega nadstropja v dokončani stavbi v okviru etape 1 je ministrstvo za zdravje izdalo konec aprila lani. »Načrtujemo, da bo javno naročilo, za katero je bilo treba izdelati vso potrebno tehnično in razpisno dokumentacijo, objavljeno do konca letošnjega januarja,« pa je povedala Danijela Gorišek iz službe za odnose z javnostmi SBC.

Priporočamo