Postcrossing je portal za pošiljanje razglednic, ki deluje od leta 2005 in na zanimiv način združuje člane z vsega sveta. Delovanje je precej preprosto. Registriran postcrosser preko portala dobi naslov drugega, naključnega postcrosserja in mu pošlje razglednico. Nanjo poleg svojega sporočila napiše še ID-razglednice, številko, ki jo je prejel poleg naslova prejemnika in s katero prejemnik prejeto razglednico lahko registrira. Za vsako registrirano razglednico je tudi pošiljateljev naslov dodeljen nekemu drugemu postcrosserju na svetu, ki mu pošlje razglednico. Čeprav delovanje portala temelji na naključnosti, omogoča tudi neposredne medsebojne kontakte uporabnikov za izmenjavo razglednic izven registriranih izmenjav in tudi za dopisovanje.
Kljub pravilom, ki jih skupina uporabnikov mora imeti in se upoštevajo, je dejavnost postcrossinga zanimiva. Za motiv razglednic denimo sistem določa kar najmanj pravil, kot je mogoče. Dolžina in vsebina sporočil sta različni in večinoma prepuščeni idejam pošiljateljev. Tudi želje dopisovalcev so različne. Na portalu lahko v profil napišejo kaj več o sebi, o naravi razglednic, ki si jih želijo dobiti, in podobno. Sporočila na razglednicah so različna. Nekateri dopisovalci so kratki in jedrnati, drugi napišejo kaj več o sebi in podobno. Praviloma oziroma najpogosteje imajo sporočila obliko teksta, nekateri napišejo tudi kakšen verz. Kljub žrebu udeleženec ni dolžan poslati razglednice, niti odpisati ni dolžan. Tudi prejemnik ne ve, da bo dobil razglednico ter kdaj in od koga, kar pomeni še dodatno prijetno presenečenje.
Društvo v nastajanju
Na prvem slovenskem srečanju postcrosserjev je bila tudi Mateja Čuk s Primorske. V postcrossingu sodeluje od leta 2020. Pridružila se je na pobudo prijateljice in si pošto izmenjuje z dopisovalci iz tujine. »Pri nas je to v bistvu kar drag hobi, v primerjavi s tujino. Znamka za prednostno pošto stane 2,53 evra, v Nemčiji pa na primer enaka storitev in način pošiljanja staneta manj kot evro,« je povedala. Prejete razglednice hrani, ima jih več kot 200. »Sem tip dopisovalke, ki ima rada, da je na prejetih razglednicah napisanega kaj več, ne le klasično na kratko postcrossing pozdrav in podobno. Tudi sama prejemnikom napišem kaj več. Z dopisovalko iz Francije sva postali že redni pošiljateljici in načrtujeva tudi osebno srečanje,« je dodala.
Za prvo srečanje slovenskih postcrosserjev v Trbovljah sta bili izdani tudi posebna razglednica in znamka. Razglednica avtorja Alana Kosmača ima motiv trboveljskega rudarskega junaka Prometeja, prav za to priložnost pa so izdali tudi poseben poštni žig. Postcrosserji v Sloveniji razmišljajo tudi o kakšnem formalnem združenju. Trenutno se bolj kot k ustanovitvi društva nagibajo k ideji o ustanovitvi posebne, tematske skupine znotraj katerega od filatelističnih društev.