V začetku meseca je Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES) na družbenem omrežju objavil fotografijo sendviča s kumaricami, slanino in rezino sira ali četrtinko kruha s poli klobaso, pašteto, banano in kosom čebule, kar naj bi bilo vredno šest evrov. Poleg so objavili še fotografijo tople malice, ki pa naj bi bila na voljo le zaposlenim zunaj jame. Ob tem so zapisali, da imajo dovolj (ne)ustreznih in cenovno (ne)ugodnih malic, in začeli zbirati podpise pod peticijo za dostojno malico. Odziv jih je presenetil, je že dan po začetku zbiranja podpisov povedal predsednik sindikata Asmir Bećarević, po dveh tednih so zbrali več kot tisoč podpisov, ki so jih v ponedeljek želeli predati vodstvu Premogovnika, in ob tem poslovodstvo povabili na skupni sestanek, na katerem bi uradno zahtevali dvig nadomestila za prehrano za rudarje s sedanjih 6,12 na 7,91 evra. »Živimo v 21. stoletju, govorimo o digitalizaciji, a pozabljamo na osnovno prehrano. Človek se mora za varno delo kakovostno prehranjevati. Kakovost malic, ki nam jih dobavlja Gorenje Gostinstvo, pa je slabša, kot je bila v preteklosti,« je opozoril Bećarević in dodal, da imajo rudarji že od leta 2019 plače zamrznjene, ne nameravajo pa pristati na to, kar se dogaja z njihovo prehrano. Kot je še dodal, je rudarjem v jami na voljo zgolj hladna malica, ki jo pojejo kar stoje ali čepe, na kolenih, medtem ko je topla malica na voljo zgolj tistim zunaj jame.
Zahteva po višji ceni malice
je nerazumna
»Zaradi povišanja cen prehrambnih artiklov smo se že maja sestali z dobaviteljem in se dogovorili, da se cena osnovne malice ne poviša in ostane pri 4,62 evra. Posledično je ponudnik začel dosledno upoštevati normative in podražil dodatno ponudbo, ki zdaj znaša do 6 evrov. Ob tem poudarjamo, da vsem zaposlenim v Skupini Premogovnik plačujemo malico v višini 6,12 evra, kar pri vrednosti ponudbe osnovne malice pomeni, da vsak zaposleni za opravljeni delovni dan prejme pri plači razliko v višini 1,5 evra,« poudarjajo v vodstvu Premogovnika, kjer so včeraj tudi potrdili, da so prejeli zahtevo zaposlenih za izboljšanje kakovosti in količine malice, ne pa tudi zbranih podpisov pod peticijo za dostojno malico.
V zvezi z zahtevo, da bi nadomestilo za prehrano znašalo 7,91 evra, pa v poslovodstvu odgovarjajo, da je zahteva nerazumna. »Pri določanju prehranskih vrednosti smo imeli posebej v mislih rudarje, ki delajo v težkih pogojih dela. Ker toplih malic zaradi higienskih razlogov ni možno vnašati v jamo, imajo na voljo 40 različnih vrst hladnih malic po ceni 4,62 evra, razliko do 6,12 evra oziroma zneska po uredbi, ki znaša 1,5 evra, pa prejmejo pri plači. Zaposleni lahko dobroimetje koristijo v različnih lokalih v Šaleški dolini, ki jih upravlja ponudnik,« so še pojasnili v Premogovniku, kjer so presenečeni nad zahtevo sindikata. Vodstvu sindikata očitajo, da se izogiba ustaljenemu socialnemu dialogu in izraža nestrinjanje preko medijev, kar ne prispeva h konstruktivnemu socialnemu dialogu, kar pomeni, da si člani tega sindikata, ki ni reprezentativen, ne želijo iskrenega reševanja težav. »Prav tako je nerazumljivo, da največje nezadovoljstvo z malico izražajo tisti, ki niso razporejeni na jamska delovna mesta ali so celo že več mesecev odsotni z dela,« še odgovarjajo v poslovodstvu Premogovnika, ki skupaj s ponudnikom prehrane proučuje možnost drugačne ureditve prehrane, ki bo zagotavljala tako kakovostno kot količinsko primerno malico po sprejemljivi ceni.
Sicer pa v podjetju deluje tudi komisija za prehrano, v kateri so predstavniki zaposlenih, delodajalca in ponudnika malic in ki ugotavlja morebitne odmike od dogovorjenih standardov kakovosti in količine obrokov. »Doslej smo prejeli zgolj dve konkretni pripombi in eno pohvalo, ki smo jih prenesli tudi ponudniku hrane, da bo lahko ustrezno ukrepal,« pa so že pred dobrim tednom pojasnili v Premogovniku Velenje. Kot so še dodali, imajo v dodatni ponudbi dobavitelja rudarji na voljo 18 dodatnih hladnih malic, ki stanejo od pet do šest evrov, na voljo pa so jim tudi drugi prehrambni izdelki, ki se obračunavajo po ceniku dobavitelja prehrane.