Na ljubljanski občini so pred dnevi z družbo Schindler Slovenija podpisali nekaj več kot tristo tisočakov vredno pogodbo za popravilo treh parov tekočih stopnic v Plavi laguni. Tekoče stopnice je konec septembra lani ob silovitem neurju zalilo, od takrat pa ne delujejo. Problematičen je predvsem par stopnic na severu pri tržnici Bežigrad, saj tam ni običajnih stopnic, tako da so se obiskovalci prisiljeni vzpenjati po pokvarjenih tekočih stopnicah, ki so precej visoke.
Prav te stopnice so na občini, potem ko niso delovale več let, lani prenovili, popravilo pa je bilo tehnično tako zahtevno, da je stalo kar 390.000 evrov. Tekočih stopnic namreč niso sestavili v tovarni in nato vgradili, kot to počnejo običajno, temveč so jih v celoti sestavili v podhodu, ker zaradi neurejenega lastništva niso mogli posegati v konstrukcijo stavbe. »Najprej je bilo treba odstraniti stare stopnice in vse elemente strojne opreme ter pripraviti okvir za montažo novih stopnic. Statik je preveril nosilno konstrukcijo, ki so jo očistili, izvedli ojačitve in naredili ležišča za pritrditev novih stopnic. Sledila je montaža obsežne opreme, uredili so napeljavo za elektriko in namestili nadzorno videokamero. Stopnice so konec februarja dobile končno podobo,« so ob ponovnem zagonu pojasnili na občini.
Pokvarjene čisto nove stopnice
Pohvalili so se, da so poskrbeli tudi za nižjo porabo električne energije, saj so v tekoče stopnice vgradili tako imenovano frekvenčno regulacijo. Kar pomeni, da se stopnice v času, ko niso v uporabi, premikajo počasneje in pospešijo hitrost, ko do njih stopi potnik. S tem sistemom ne dosežejo le nižje porabe električne energije, tako delovanje hkrati podaljšuje življenjsko dobo stopnic in niža obratovalne stroške, saj se zmanjša število zagonov in popolnih zaustavitev stopnic. A tekoče stopnice so tekle le pol leta.
Popravilo pokvarjenih treh parov tekočih stopnic po neurju – gre za stopnice pri tržnici, stopnice na vogalu Linhartove in Dunajske ceste ter stopnice na vogalu ulice Bežigrad in Dunajske ceste – so na občini družbi Schindler brez objave razpisa zaupali na podlagi istega argumenta kot prejšnje popravilo stopnic pri tržnici, in sicer, da so ekskluzivni zastopniki, nosilci garancije in serviserji teh stopnic. Iz objave občine je razvidno tudi, da so bili vsi trije pari stopnic zavarovani pri zavarovalnici Sava, na katero je občina po neurju tudi prijavila škodo.
Poleg treh parov na robovih podhoda so ene tekoče stopnice tudi sredi kompleksa, a zaradi še vedno neurejenega lastništva občina teh stopnic ne bo popravljala. Stopnice so namreč tudi na parcelah, ki niso v občinski, ampak v lasti lastnikov kompleksa Plava laguna. Na oddelku za etažno lastnino ljubljanskega okrajnega sodišča tako že dlje časa traja postopek, po katerem bodo te stopnice dobile samostojne identifikacijske številke in bodo kot grajeno javno dobro z etažnih lastnikov lahko prenesene na občino.