V gozdu mogočnih dreves v Sračji dolini pri Črnučah je včeraj »brenčalo« od otroškega smeha. Že devetnajstič po vrsti (dogodka v letih 2020 in 2021 zaradi pandemije niso mogli izvesti) je ljubljanska območna enota Zavoda za gozdove Slovenije v sklopu tedna gozdov pripravila poučno dogajanje, ki so ga z veseljem »pograbili« ljubljanski vrtci in šole prve triade. Dobrih 1000 otrok se je v dopoldanskih urah zvrstilo na številnih zabavnih in poučnih delavnicah, ki so jih vodili zaposleni na zavodu.
Delavnice gozdne pedagogike
»Dogodek smo prvič pripravili leta 2003, ko nas je obiskala le ena skupina iz črnuškega vrtca, prišla pa sta tudi novinar in fotograf, ki sta bila navdušena nad dogajanjem in ambientom. Mi smo bili malo razočarani nad skromnim obiskom, novinar pa nas je vprašal, ali bo stvar postala tradicionalna. In smo rekli: ja. Od takrat naprej zanimanje za obisk raste, tako da ga moramo že več let omejevati na število 1000, sicer je gneča v gozdu prehuda,« nam je povedala Marijana Tavčar iz zavoda za gozdove in tako nas kot skupinico otrok, ki je istočasno z nami prišla do roba gozda, temeljito popršila z repelentom proti klopom.
V upanju, da smo zaščiteni pred klopi – teh je, kot nam je povedala Tavčarjeva, letos res ogromno – smo sledili animacijskim točkam. »Otroci se lahko igrajo igro spomina in sestavljajo 3D-puzzle iz lesa ter pri tem spoznavajo različne vrste dreves,« je dejala sogovornica in nas pospremila do potoka Črnušnica, kjer so otroci na vodo postavili svoje vodne mlinčke. »Otroke spodbujamo, da jih naredijo sami in jih nato prinesejo na dogodek. Lepo je videti najmlajše obiskovalce, nekateri so mlinčke izdelovali v družbi dedkov in babic. Nekateri dedki in babice so svoje vnuke danes tudi pospremili,« je pripovedovala Marijana Tavčar.
V pričakovanju novih žarišč lubadarja
Tema, ki je povezala dogajanje v gozdu, je imela letos naslov »Gozd prihodnosti«. Ker vsako leto dodajo kakšno novo zanimivo točko, so letos obiskovalcem ponudili možnost vedeževanja. »Lahko povem, da smreka nasproti mene ne bo več dolgo stala,« je povedal vedeževalec Lipa in svojo napoved tudi strokovno utemeljil: »Gozdove nam množično uničuje lubadar. Bojimo se naslednjih 14 dni, ko se bodo začela množično pojavljati nova žarišča.« Tudi vedeževalka Tisa ni bila nič bolj optimistična glede aktualnih podnebnih razmer. »Žal bomo v gozdu lahko videvali vedno več sredozemskega rastja. No, težko napovem, da bodo to ravno palme,« je dejala.
Za najbolj atraktivne točke v gozdu so poskrbeli lovci. »Med zaposlenimi je veliko lovcev, zato je znanje naših zaposlenih zelo široko. Otrokom smo pokazali ptice, ki živijo v gozdu, da so lahko spoznali njihovo oglašanje in njihovo perje. Tudi na druge divje živeli smo jih opozorili,« je pojasnila Marijana Tavčar in dodala, da so otroci na koncu opravili še poseben izpit za stonogo ali po želji za volka in se naučili, kako se živel oglaša. Na platnu so zaposleni v zavodu predstavili tudi pri nas najbolj pogoste invazivne rastline, otroci pa so lahko liste dreves in iglice tudi podrgnili med prsti. »Tako so spoznali še njihov vonj,« je povedala sogovornica in z nasmehom opazila, da se listov koprive nihče ni dotaknil.
A največ pozornosti je pritegnil sekač Janez Pruh, ki je otrokom predstavil svoj poklic. Osredotočil se je predvsem na primerno zaščitno opremo, ko je vklopil motorno žago, pa je mlada publika posedla po robu kotanje. In še preden so otroci pozneje zapustili gozd, so na zadnji točki v plastenko, ki so jo prinesli s sabo, posadili sadiko mladega drevesa. To so vzeli s seboj v vrtec in šolo kot spomin in opomin, da so gozdovi bistveni za zdravje planeta in dobro počutje ljudi.