Stanovalci študentskega doma Akademski kolegij so bili konec aprila seznanjeni s tem, da jih bodo septembra izselili. Ogorčeni nad slabo komunikacijo zavoda Študentski dom Ljubljana (ŠDL) so prepričani, da je zapiranje že tako nezadostnih zmogljivosti brez ustreznega načrta neodgovorno, zato so napisali javno pismo.
»Konec aprila je direktor ŠDL Tomaž Pečnik na sestanku predstavil dve možnosti: ali bodo podaljšali pogodbo ali pa nas izselili. Vsaj meni se je zdelo, da se sam nagiba k slednjemu,« pravi podpredsednica doma Akademski kolegij Hana Podgrajšek. Študentski dom je v lasti Mestne občine Ljubljana, ki ŠDL zadnji dve leti podaljšuje enoletne najemne pogodbe. Študentje so se že leta 2019 soočili s konkretno grožnjo izselitve, zdajšnja ponovitev te namere pa jih je presenetila predvsem zato, ker so zanjo izvedeli tik pred izpitnim obdobjem in štiri mesece pred iztekom študijskega leta. To jih je potisnilo v nelagoden in stresen položaj. »Lahko nas izselijo in ponudijo alternativno bivališče, ampak to bo šlo na račun preostalih, ki bi se radi oktobra vselili v študentski dom. Maja letos je bilo na čakalnem seznamu še vedno 197 študentov, ki čakajo od lanskega oktobra,« pojasnjuje stanovalec Tim Kodermac. V javnem pismu zahtevajo, da se najemna pogodba podaljša do zagotovitve novih študentskih zmogljivosti znotraj zavoda ŠDL in da se te z ozirom na višanje cen zasebnega nepremičninskega trga ne krčijo.
Iz zavoda ŠDL so medtem odgovorili, da ne želijo nikogar izseliti, če to ne bo potrebno. Če pa ne bo prišlo do podaljšanja najemne pogodbe, »bomo stanovalce poleti razselili po ostalih 28 domovih, saj se poleti sprosti veliko ležišč«. Tim Kodermac ima drugačen komentar: »V ŠDL so predvčerajšnjim za RTV povedali, da bi vsa povpraševanja po študentskih domovih zapolnili, tudi če bi povečali zmogljivosti za 10 odstotkov. To pomeni 375 ležišč. Torej odkrito priznavajo, da v tem trenutku manjka 375 ležišč. In zraven bi prišteli še naših dvesto.«
Slabe stanovanjske razmere
Akademski kolegij je že dolgo v zelo slabem stanju. To bi lahko bil eden izmed razlogov za napovedano selitev. Februarja se je v Akademskem kolegiju pokvarila toplotna črpalka. »ŠDL pravi, da vlaganja v Kolegij niso ekonomsko upravičena, ker objekt ni v lasti države. To je sicer res, ampak država ima obveznosti do določenih skupin, kot smo študenti, da nam zagotovi dostojne pogoje, v katerih lahko živimo,« meni Tim Kodermac.
»Zelo radi poudarjajo, v kakšnem slabem stanju je dom. Tudi drugi domovi niso veliko na boljšem, na splošno je študentska situacija slaba. Tega ne rešuješ na način, da nekomu odžreš dom, ampak poskušaš ohraniti trenutno situacijo, dokler ne zagotoviš novih ležišč,« je prepričan Kodermac.
ŠDL odgovarja, da želi zagotoviti varno bivanje, kar je v dotrajani stavbi Akademskega kolegija, zgrajeni leta 1938, mnogokrat izziv: »Temeljita prenova objekta je neizbežna. Z namenom seznanitve glede situacije smo imeli konec aprila sestanek s predstavniki stanovalcev Akademskega kolegija. Ti so sicer že dobra tri leta, odkar je MOL dobil objekt nazaj v last, seznanjeni s situacijo glede letnega podaljševanja pogodbe.« Dodajajo, da dom zaradi dotrajanosti in pomanjkljive infrastrukture stežka napolnijo.
Kje se je zataknilo?
Župan Zoran Janković je na včerajšnji tiskovni konferenci zagotovil, da bodo, če bo Študentski dom občino zaprosil za podaljšanje pogodbe, to storili, in sicer bo občina pogodbo pod enakimi pogoji podaljšala še za eno leto, torej do 1. oktobra 2023. Janković je pojasnil, da v času, ko pripravljajo dokumentacijo za prenovo in dograditev Baragovega semenišča, študenti lahko še naprej tam bivajo. Za zdaj zagovarjajo stališče, da bi tudi po prenovi semenišča v delu stavbe ostal študentski dom, saj da ta dejavnost ne bi bila v navzkrižju s preostalimi.
ŠDL pravi, da so že lani dali pobudo, da jim MOL objekt odda v najem za dve leti, a se na občini za to niso odločili. »Tako se MOL vsako leto odloča, ali bo dal objekt še za eno leto v najem, in objavi razpis, nakar ŠDL odda vlogo. Tega za prihodnje študijsko leto MOL še ni storil. V našem interesu je, da se bivanje v Akademskem kolegiju nadaljuje. A pri tem morata sodelovati tudi MOL in pristojno ministrstvo, saj smo v ŠDL vse tehnične izzive dotrajanosti objekta doslej reševali sami, ne vemo pa, ali bo to možno tudi v prihodnje.« Z občino in ministrstvom si želijo na sestanku v začetku junija doreči potreben obseg sanacije in možnosti financiranja. Stanovalec Tim Kodermac pravi: »Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je po naših informacijah priznalo, da je študentskih domov premalo, in izrazilo željo, da pomaga pri financiranju obnove našega doma. Trenutna situacija na stanovanjskem trgu je obupna. Živeti v študentskem domu je še vedno najbolj poceni način shajanja. Če zapreš najcenejši in najdostopnejši dom, smo študenti primorani iskati alternativne načine bivanja, ki si jih najverjetneje ne moremo privoščiti.«
Če sta tako ministrstvo kot občina pripravljena iti študentom na roko ter ŠDL ne vztraja pri izselitvi, kje se je torej zapletlo, da so morali študenti napisati javno pismo? »Najmanjši pogoj je, da dobimo še eno leto, in če se vsi trije akterji zavedajo, da je to naše zadnje leto, naj nam to povejo v prvem semestru, da si bomo lahko privarčevali ter lažje poiskali novo namestitev,« sklene Hana Podgrajšek.