Precej težko bo investitor, ki želi na območju gospodarske cone Zalog v občini Straža postaviti betonarno, prepričal tamkajšnje prebivalce, da njegova namera ne bo poslabšala kakovosti bivanja v kraju. V Straži je namreč še kako živ spomin na nekdanji obrat za zbiranje in predelavo odpadkov. Najprej so dolga leta opozarjali, da takšna dejavnost v njihov kraj ne sodi, nato pa je leta 2017 tam izbruhnil velik požar. Zato so zdaj toliko bolj previdni pri tem, kakšne dejavnosti dovoljujejo v svojem okolju. Ne čudi, da so te dni na javnem posvetu o umeščanju betonarne investitorju rekli odločen ne.

Vsake tri minute tovornjak?

»Po katastrofi z Ekosistemi je betonarna za nas nov izziv. Na zelo podoben način kot takrat odpadke se jo skuša vsiliti v prostor, ki je neprimeren za to dejavnost, zlasti z infrastrukturnega in naravovarstvenega stališča,« pravi Franc Plut iz straške civilne iniciative Pod lipo. »V bližini obrtne cone so sekundarni biotopi oziroma območje Nature 2000, tam je tudi podtalnica, zato dejavnost, kot je betonarna, sem pač ne sodi. Poleg tega do poslovne cone vodi ozka lokalna cesta, na kateri so trije ostri ovinki čez reko Temenico. In glede na to, kakšne prevoze bi betonarna prinesla, je to tudi za naše ceste povsem nesprejemljivo. Naredili bomo vse za jasen in glasen ne, mobilizirali bomo vse prebivalce občine in ne bomo odnehali,« je odločen Plut.

Tudi krajan Matjaž Tisovec, upokojeni gradbinec, opozarja, da bi betonarna pomenila povsem nesprejemljivo obremenitev za tamkajšnje okolje. Po njegovih izračunih je predvidena zmogljivost betonarne 40 kubičnih metrov betona na uro oziroma 320 kubikov v osmih urah. Za to je potrebnih 610 ton peska, kar pomeni 26 težkih tovornjakov. Vseh prevozov materiala v betonarno in nato betona iz betonarne bi bilo toliko, da bi vsake tri minute po cestah skozi vas peljal en težek tovornjak, pravi Tisovec. »To torej pomeni, da ceste skorajda ne bi bilo mogoče prečkati. Naše ceste niso niti približno dovolj dobre za takšne prevoze s težkimi tovornjaki in bi bile v pol leta ali enem letu povsem uničene. Skozi Zalog pa je cesta že zdaj tako ozka, da se komajda srečata dve vozili. Zato si res ne predstavljam, kako bi to uredili.«

Dejavnost dovoljena, objekt ne

Preverjanje umeščanja betonarne v gospodarsko cono Zalog je sicer pokazalo, da na zemljišču, katerega lastnik je investitor, glede na trenutno veljavni občinski podrobni prostorski načrt ni mogoča gradnja betonarne. Zato je občina investitorju med pripravo projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja že dvakrat dala negativno mnenje glede skladnosti s prostorskimi akti, je povedala direktorica straške občinske uprave Lidija Plut. Pravzaprav gre za neskladje samega odloka, saj je na tem zemljišču sicer dejavnost betonarne dovoljena, ni pa dovoljena gradnja tovrstnega objekta.

Zato je investitor tudi naročil preveritev umeščanja betonarne na območju gospodarske cone, ta dokument pa bi nato služil kot strokovna podlaga za spremembo podrobnega prostorskega načrta. Spremenjen prostorski načrt bi odpravil neskladnost in omogočil izdajo gradbenega dovoljenja. »Če se bo investitor odločil za spremembo in dopolnitev prostorskega akta, bo moral na občino vložiti uradno pobudo za začetek postopka. O začetku postopka najprej odloča župan, občinski svet pa nato odlok sprejema v prvi in drugi obravnavi ter ga lahko tudi zavrne,« še pravi Plutova. Zainteresirana javnost lahko predloge in pripombe glede umeščanja betonarne na občino poda do 31. marca. 

Priporočamo