Novo leto bo v Mestni občini Kranj ter občinah Jezersko, Preddvor in Šenčur prineslo spremembe pri zbiranju bioloških odpadkov. Kot je pojasnil direktor javnega podjetja Komunala Kranj Matjaž Berčon, količine odpadkov namreč iz leta v leto naraščajo, z njimi pa se povečujejo tudi stroški logistike ravnanja z odpadki. V podjetju ocenjujejo, da bo v letošnjem letu na območjih, kjer Komunala Kranj izvaja gospodarsko javno službo ravnanja z odpadki, zbranih skoraj 30.000 ton komunalnih odpadkov.

Matjaž Berčon, direktor Komunale Kranj: »Zaradi povečane količine odpadkov in naraščajočih stroškov logistike ravnanja z njimi bomo začeli zbiranje bioloških odpadkov na tri tedne in prešli na pavšalno plačevanje čez vse leto.« Foto: osebni arhiv

Matjaž Berčon, direktor Komunale Kranj: »Zaradi povečane količine odpadkov in naraščajočih stroškov logistike ravnanja z njimi bomo začeli zbiranje bioloških odpadkov na tri tedne in prešli na pavšalno plačevanje čez vse leto.« Foto: osebni arhiv

Direktor je izpostavil, da je po podatkih Statističnega urada Slovenije v minulem letu povprečen Slovenec zavrgel 78 kilogramov odpadne hrane. Po njegovih besedah se zaradi naraščajočega trenda pri vseh vrstah odpadkov in načinih zbiranja v letošnji zimi obetajo spremembe odvoza bioloških odpadkov ter prehod na pavšalno plačevanje čez vse leto. V Komunali Kranj ob tem stanovalce hiš spodbujajo, da odpadke v čim večjem obsegu meri kompostirajo, saj je to, kot poudarjajo, najceneje in prispeva k zmanjševanju nastalih količin.

Spremenjen zimski urnik

»Od 70.000 prebivalcev jih je 47.000 vključenih v odvoz bioloških odpadkov. Prebivalci v večstanovanjskih objektih so se namreč dolžni vključiti v zbiranje bioloških odpadkov, medtem ko se lahko prebivalci v individualnih objektih odločijo za kompostiranje. Na območjih individualne pozidave jih je približno polovica vključenih v odvoz bioloških odpadkov,« je spomnil Matjaž Berčon.

Poudaril je, da prihodki zbiranja bioloških odpadkov ne pokrivajo stroškov, zato so v podjetju poiskali optimalno rešitev, ki je skladna z uredbo in ne bo dodatno finančno bremenila uporabnikov: »Z novim letom bomo tako pilotno uvedli spremembo zimskega urnika na območjih individualnih pozidav in začeli zbiranje bioloških odpadkov na tri tedne ter plačevanje pavšalnega zneska, ki bo enakomerno porazdeljen čez vse leto. Na območjih večstanovanjskih objektov bosta odvoz in obračunavanje bioloških odpadkov ostala nespremenjena.«

Podpirajo uvedbo kavcijskega sistema

Glede uvedbe kavcijskega sistema za povratno embalažo v naši državi direktor Komunale Kranj meni, da številna komunalna podjetja v tem vidijo več prednosti kot slabosti in da je treba med potrošniki vzpostaviti zavest o pravilnem ločevanju ter jih za to tudi ustrezno nagraditi. »Trenuten sistem prevzemanja embalaže preko izbranih državnih koncesionarjev je nepregleden, kavcijski sistem pa zagotavlja sledljivost in embalažo vrača na mesto, kjer smo jo kupili. Povratno embalažo v nadaljnjo obdelavo prevzame tisti, ki jo je dal na trg,« je povedal Matjaž Berčon.

Kot smo že poročali, so v Komunali Kranj jeseni z ureditvijo novega parkirišča in avtobusnega postajališča z e-polnilnico in hranilnikom električne energije ter preurejenim prometnim režimom za dostop v Zbirni center Zarica zaključili prvo fazo gradnje Parka krožnega gospodarstva Zarta, pred njimi pa je druga faza projekta. Ta se bo aprila prihodnje leto začela z gradnjo osrednjega upravnega, socialnega in izobraževalnega objekta s prostori za številne javne funkcije. Pogodbo s podjetjem Tosidos, ki bo delovalo v konzorciju z Rikom, so v vodstvu podjetja že podpisali. Nove pridobitve naj bi bile zgrajene do konca leta 2026. 

Dobro pripravljeni na zimo

V zimski službi Komunale Kranj bo na območju kranjske občine v prihodnjih mesecih delovalo 50 delavcev. Na voljo imajo 50 vozil in mehanizacijo, na zalogi pa 250 ton soli.

Priporočamo