Založba Malinc iz Medvod, ustanovljena leta 2012, je zelo dejavna pri prevajanju knjig s špansko govorečih območij, a deluje tudi v obratni smeri. V mnogo smereh, pravzaprav, saj ko se začnejo razraščati korenine medsebojnega spoznavanja in sodelovanja različnih kultur, se po njihovih izkušnjah rojevajo lepe zgodbe. Tako so se leta 2020 povezali z Jacqueline Oliver, ki je v španskem kraju Quintanar de la Orden, rojstnem kraju Don Kihotove Dulcineje, v eni izmed javnih knjižnic zasnovala posebne delavnice, na katerih otroci pod njenim mentorskim okriljem spoznavajo književnost z vsega sveta. Na njihovem bralnem seznamu se je našlo tudi pet v španščino prevedenih slovenskih mladinskih del. Tako je tisoč mladih bralcev prebiralo dela Petra Svetine, Klarise Jovanović in Jane Bauer, a tudi tu se njihova pot ne konča.
V Slovenijo je prišlo sedem španskih otrok in njihovih staršev, ki bodo na obisku do nedelje, da bi pobliže spoznali ne le, kako je videti okolje, kamor so slovenski književniki postavili svoje zgodbe, našo kulturo, temveč tudi avtorje ter ilustratorje same. »Slovenske literature nismo izbrali po naključju, to je bil premišljen proces. Poleg španskih smo iskali še kakšne druge knjige, da bi otroci v tem čedalje bolj prepletenem svetu pridobili širšo razgledanost. Naleteli smo na zanimivo založbo Malinc in njihove avtorje. Kljub temu da v svojih delih omenjajo lokalne danosti, kot je denimo reka Ljubljanica, se hkrati nanašajo na univerzalne stvari, s katerimi se lahko poistovetimo vsi, ne glede na to, od kod prihajamo,« je povedala mentorica Jacqueline Oliver.
Šopek za Petra Svetino
Španski obiskovalci so nad Slovenijo in Ljubljano navdušeni, pravijo, kako je zelena in da so ljudje prijazni, vljudni, pozorni. Kar se je staršev in otrok še posebej dotaknilo, je predanost založbe Malinc, saj je slednja pokrila večino stroškov njihovega potovanja, nekateri med njimi so se tudi prvič peljal z letalom. »Vsi projekti, ki jih vodi Malinc, vsi ti stiki in izmenjave, so postali neke vrste mozaik. Mostovi. Prepletamo naše kulture, in to v vseh smereh, ta proces nikoli ni enosmeren. Ko sem recimo s Petrom Svetino prvič šla v Baskijo na knjižni sejem, se je Peter vrnil domov z zgodbo. To zgodbo smo potem zares izdali. Tudi nazadnje, ko sva bila v Madridu in naju je spremljala Jaqueline Oliver, je spet nastala zgodba in spet jo bomo izdali,« razloži odgovorna urednica založbe Barbara Pregelj.
V sredo se je radoživa delegacija ustavila v Ljubljani, kjer jih je pozdravil Peter Svetina. Skupaj s pisateljem so spoznavali resnična prizorišča v njegovem Čudežnem prstanu. Desetletna Fatima Cristina Jucan se je ob vprašanju, kako je, ko v živo spoznava avtorje njej ljubih knjig, spomnila na dogodek, ko je Peter Svetina obiskal njih. »Za vedno si bom zapomnila, ko sem ga prvič spoznala. Bil je vroč sončen dan, vroče je bilo kot v pečici. Spominjam se, da nisem mogla verjeti, da je to Peter Svetina. To srečanje še vedno hranim v srcu.« Ena izmed pisateljevih zgodb nosi naslov Šopek rim, zato se je deklica odločila, da mu tisti dan podari šopek rož. »Bil je zelo poseben trenutek in Peter je bil zelo vesel.« Španci bodo med obiskom spoznali slovenski osnovni šoli Preska in Medvode, slovenske pesmi, rime in uganke, avtorje, ilustratorje, Bled, Škofjo Loko in slovensko obalo, se šli lov na zaklad ter se zabavali na raznolikih delavnicah.
Pomembna sestavina bralnega projekta, ki ga je zasnovala Jacqueline Oliver, je, da otroci ne berejo sami, temveč je v branje vključena celotna družina. Starši se zanimajo za to, kar otroci berejo, pojasni mentorica: »Branja ne smemo jemati zgolj kot individualne dejavnosti, saj lahko gradi skupnost in postane skupinska dejavnost s starši, dedki, babicami, brati, sestrami. Vsi lahko skupaj uživajo v branju. Izkušnje, kot je zdaj ta v Sloveniji, so za otroke nepozabne. Za vedno se jih bodo spominjali. To bo tudi vplivalo na to, kako bodo na literaturo gledali kot odrasli. Takšne izkušnje ustvarjajo vezi med državami, kulturami in literaturami. Prav tako prispevajo k ideji, da je književnost način življenja, je doživetje. Zato bi morali ceniti vse, kar nam ponuja, saj uteleša človeško življenje in izkušnje, ki so nam vsem skupne.«