»Zdi se skorajda neverjetno, da v šolo, katere najstarejši del nosi letnico 1931 in kjer so pogoji za poučevanje v razredih ostali na ravni prejšnjega stoletja oziroma tisočletja, prihajajo učenci z najsodobnejšo tehnologijo in rojeni v svetu svetovnega spleta,« ob obisku OŠ Preska pove ravnatelj Primož Jurman in nam razkaže še preostale šolske prostore, dograjene v treh različnih obdobjih. Vezni del med staro rumeno in novo belo obarvano stavbo, v katerem so vhod, uprava šole in zbornica, so uredili leta 2006, medtem ko je zadnja pridobitev prizidek, urejen iz montažnih zabojnikov. Imajo tudi montažni prizidek k jedilnici, v katerem je na voljo 34 mest, brez katerih sploh ne bi mogli ponuditi obrokov učencem. V šolski kuhinji namreč vsak dan pripravijo več kot 400 kosil za učence matične šole ter učence podružničnih šol v Sori in na Topolu, kamor jih odpeljejo s šolskim kombijem.
»Naši utesnjena jedilnica in premajhna kuhinja sta umeščeni v nekdanjo klet v stavbi, zgrajeni pred dvaindevetdesetimi leti, in sta bili projektirani za 120 kosil, medtem ko jih danes ponudimo skoraj štirikrat več. Čeprav so bili prostori pred dobrimi dvajsetimi leti prenovljeni in so vzorno vzdrževani, smo prišli do konca svojih zmogljivosti. Tako kuhinja kot jedilnica ne dosegata več standardov, ki bi jih morali dosegati v letu 2023,« poudari Jurman in doda, da so tudi učilnice velike toliko, kot so bile projektirane pred davnimi časi. Nekaj prostorov so prebelili, prenovili ter opremili z novim pohištvom in sodobno tehnologijo, pove ravnatelj, a geberiti učilnic ostajajo v prejšnjem obdobju. Nekateri prostori za poučevanje so bili v ta namen preoblikovani kar iz nekdanjih stanovanj za hišnika in učitelje, učitelji pa še vedno nimajo svojih kabinetov. »Velik problem je tudi potresna varnost, saj so bili šolski objekti zgrajeni v obdobjih, v katerih so veljali, če sploh, neki določeni protipotresni standardi, ki pa so danes precej drugačni. Občina Medvode je že pred leti izvedla meritve, ki so pokazale, da je naša šola pod pragom varnih stavb, zato sem zelo zaskrbljen, da učenci hodijo v takšne nevarne prostore,« je jasen Jurman.
Želijo si varnega in sodobnega šolskega okolja
Velika rakava rana preške osnovne šole je tudi telovadnica. Gre za prvi športni objekt v državi iz leta 1974, v katerega so umestili posebno švedsko maso, kar je bil takrat eksperimentalen projekt. Masa je bila položena neposredno na beton in je danes po vseh teh letih že zdavnaj olesenela in odslužena, zato učenci raje uporabljajo zunanje travnato in asfaltno igrišče ter teren v bližnjem Bonovcu, kjer pozimi tečejo na smučeh.
V sodelovanju z občino Medvode vodstvo preške šole že več let intenzivno razmišlja o novi šoli, ki jo želijo zgraditi na 400 metrov oddaljeni lokaciji na robu vasi v bližini osemenjevalnega centra v Bonovcu. Gre za največji projekt v zgodovini občine Medvode, njegova predračunska vrednost znaša okrog 15 milijonov evrov. Pred štirimi leti so v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije izvedli arhitekturni natečaj za novo šolo. Zmagovalno rešitev je pripravil Atelje Hočevar, tako na občini kot v šoli pa zdaj nestrpno čakajo, kdaj se bo začel projekt nove šole tudi konkretno uresničevati. »Kot mi je znano, načrtuje šolsko ministrstvo v prihodnjem letu ali dveh razpis, s pomočjo katerega bi lahko črpali določena finančna sredstva. Toda če želimo zanje zaprositi, moramo imeti v rokah gradbeno dovoljenje, zato se nadejamo, da ga bomo pridobili še letos,« je pojasnil Primož Jurman in dodal, da bi se lahko po najbolj optimističnem scenariju v novo šolo preselili v šolskem letu 2026/2027.