Mestna občina Kranj (MOK) in Ljudska univerza Kranj (LUK) sta minuli teden uporabnike Medgeneracijskega centra Kranj, ki od leta 2015 obratuje v zgradbi nekdanje Blažunove gostilne na Cesti talcev v Kranju, obvestili, da mora center prenehati z obratovanjem na omenjeni lokaciji.

Na občini so namreč že 7. marca prejeli odločbo gradbene in geodetske inšpekcije, ki določa, da mora MOK ustaviti nadaljnjo rekonstrukcijo objekta Medgeneracijski center Kranj in v roku 30 dni prenehati z uporabo objekta. Kot so pojasnili na občini, omenjena odločba ne predvideva izpraznitve objekta niti ne povrnitve v prvotno stanje.

Nepravilen in nezakonit sklep

Na kranjski občini so na inšpektorat za naravne vire in prostor že ob koncu marca poslali pritožbo. »MOK mora kljub pritožbi upoštevati odločbo Gradbene in geodetske inšpekcije Inšpektorata RS za naravne vire in prostor, zato skupaj z LUK pospešeno iščemo nadomestne lokacije za aktivnosti medgeneracijskega centra,« so nam danes zaupali v kabinetu kranjskega župana Matjaža Rakovca.

zapečaten medgeneracijski center KR

Uporabniki vseh generacij si želijo, da bi jim bil center čim prej spet voljo. Foto: Arhiv LUK

Na občini, kjer so nad odločbo inšpekcije močno presenečeni in razočarani, so poudarili, da so bili sicer že pred tremi leti pozvani, da predložijo gradbeno dokumentacijo v zvezi z obnovo objekta, v katerem je nekoč delovala gostilna. Pojasnili so, da je MOK inšpekciji takrat poslala enajst sklopov različnega gradiva, med drugim tudi zapisnik inšpektorata za promet, energetiko in prostor o inšpekcijskem nadzoru na tem objektu leta 2014 in sklep omenjenega inšpektorata o ustavitvi postopka nadzora izvajanja del pri obnovi objekta.

»Menimo, da gre za obravnavo zadeve, o kateri je že bilo odločeno. Gradbena inšpekcija v zadnji odločbi pa prereka predvsem namembnost stavbe in iz tega sklepa, da stavba zato nima ustreznega gradbenega dovoljenja,« so poudarili na MOK. Prepričani so, da je inšpekcijska odločba, ki so jo prejeli marca, nepravilna in nezakonita, saj da odloča ponovno o isti stvari, ki je bila že enkrat odločena.

Ne bodo vrgli puške v koruzo

Na MOK so izpostavili še, da v pritožbi dokazujejo tudi, da za obnovo objekta ni bilo potrebno gradbeno dovoljenje in da ni prišlo do nepravilnosti pri spremembi namembnosti objekta. »Rok za prenehanje uporabe objekta je nerazumen in posega v javni interes delovanja medgeneracijskega centra,« menijo na občini.

V teh dneh se tamkajšnji zaposleni skupaj s predstavniki LUK, kjer so mesečno v povprečju pripravili več kot 140 dogodkov, ki se jih je udeležilo po 900 uporabnic in uporabnikov, pospešeno ubadajo z iskanjem nadomestnih lokacij za delovanje medgeneracijskega centra. Njegovi uporabniki so po minulem prazničnem tednu danes prvi dan ostali pred zapečatenimi vrati svojega priljubljenega zbirališča in šokirani čakajo na konec inšpekcijskega postopka oziroma odločitev o pritožbi MOK.

zapečaten medgeneracijski center KR

V okviru LUK so mesečno v povprečju pripravili več kot 140 dogodkov. Foto: Arhiv LUK

Da pospešeno iščejo nadomestne lokacije, o katerih bodo uporabniki obveščeni, nam je potrdila tudi Mateja Šmid, direktorica LUK, ki upravlja Medgeneracijski center Kranj. »Obžalujemo, da inšpekcija ni prepoznala javnega interesa delovanja medgeneracijskega centra in vsaj določila daljšega roka za zaprtje, a delamo na tem, da čim prej rešimo situacijo. Sem velika optimistka, zato upam, da bomo v roku enega tedna našli rešitve in delovanje našega centra vzpostavili v nadomestnih prostorih, kjer bomo lahko nadaljevali z našimi projekti, delavnicami in ostalimi dejavnostmi,« je dejala direktorica.

Poudarila je še, da kljub vsemu ne mečejo puške v koruzo in si želijo, da bi bil center čim prej spet na voljo uporabnikom vseh generacij, sploh pa starejšim, ki so ga vzeli za svojega in jim veliko pomeni.

Nakup zaradi rušitve

Spomnimo, da je leta 2009 MOK objekt, v katerem je pod vodstvom njegove lastnice Mirjane Grašič Šircelj obratovala gostilna, odkupila z namenom rušitve zaradi načrtovane gradnje kranjske vzhodne mestne vpadnice.

V času županovanja Mohorja Bogataja je kasneje občina zgradbo preuredila za potrebe medgeneracijskega centra, Mirjana Grašič Šircelj pa se je zaradi prepričanja, da je bila pri prodaji izigrana in podplačana, podala na sodišče in v zvezi s tožbo proti občini ni bila uspešna. 

Priporočamo