Na pokopališču v gorenjski prestolnici, ki sodi med največje v naši državi, se bodo v teh dneh poleg ureditve novih žarnih grobov lotili še različnih zasaditev, s katerimi bodo poskrbeli za še bolj zeleno in lepšo urejenost. »Izvedene bodo po posvetu s certificiranim arboristom in v skladu s strokovnimi smernicami, z izbiro najprimernejših drevesnih vrst in zasaditvijo v času sadilne sezone. Do konca marca bomo zasadili 26 novih dreves, večinoma iglavcev,« so pojasnili na Mestni občini Kranj (MOK). Kot so poudarili, so skupaj s Komunalo Kranj, ki upravlja Mestno pokopališče Kranj, celostno pristopili k projektom za urejanje mestnega pokopališča. Idejna zasnova ureditve pokopališča med drugim vključuje ureditev novega prostora za raztros, zasaditev in ozelenitev območja okoli žarnih grobov, gradnjo mejnega zidu in ureditev notranjih prostorov sprejemne stavbe.

V skladu z odločbo Inšpektorata RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo morajo na kranjskem pokopališču najpozneje do konca meseca odstraniti tudi štirinajst smrek, ki kažejo znake napada podlubnikov. Gre za majhne hrošče, ki v lubje dreves izvrtajo majhne luknjice in nato pod lubjem izdolbejo rove, zaradi česar začnejo drevesa propadati. Ker se napadene smreke na kranjskem pokopališču že sušijo, jih morajo zaradi preprečitve nadaljnjega širjenja in razmnoževanja škodljivcev čim prej odstraniti. »Vsa padla drevesa na pokopališču bomo nadomestili oziroma jih zasadili še več,« so povedali na kranjski občini, kjer se s podobnimi težavami oziroma napadom lubadarja na pokopališču v preteklosti še niso soočili.

Upoštevajo pobude in
ideje občanov

Kot so še pojasnili, so v zvezi s tem, kako bi moralo biti urejeno kranjsko pokopališče, vključno z zasaditvami, tako na občini kot v komunali deležni precej pobud občanov. »Z občani, obiskovalci mestnega pokopališča, redno komuniciramo in spodbujamo njihove predloge za izboljšave. Pobude in želje so različne, od predlogov za tlakovanje posameznih poti, odstranitve ali zasaditve dreves, opozoril o posušenih drevesih in grmovnicah do pobud o preprečevanju hrupa in vzdrževanju reda glede dostopa s kolesi in motorji na pokopališče,« so povedali na MOK.

Primerne in uresničljive ideje glede na dane zmožnosti vselej preučijo in upoštevajo pri idejni zasnovi urejanja pokopališča, ki jo je z namenom, da bo to funkcionalno, lepo in zasajeno tako, da bo zelenje dobro uspevalo, izdelala stroka. Skladno s potrjeno investicijsko dokumentacijo kranjska občina vloži v investicijsko vzdrževanje mestnega pokopališča 80.000 evrov na leto. Na osnovi zaznanih potreb upravljalec Komunala Kranj vsako leto pripravi nabor investicij za naslednje leto, ki ga poskušajo v največji meri izpolniti in s tem prispevati k urejenosti tega prostora. 

Priporočamo