Prvoten smledniški grad, ki je svojo zlato dobo preživljal v 13. in 14. stoletju, je obsegal mogočen samostojno stoječ obrambni stolp, obdan z jarki. Grad je bil s svojim mogočnim posestvom prva naložba celjskih grofov na takratnem Kranjskem. Zaradi svoje veličastnosti je predstavljal ugled in moč, po nekaterih virih naj bi šlo celo za najdražji nakup kakega gradu v tistem času. Kljub plemenitim lastnikom je postajal grad v sredini 16. stoletja vse bolj zanemarjen, leta 1569 je služil le še kot protiturška utrdba in zapor. Pohištvo, orodje, orožje je bilo staro, polomljeno ali izgubljeno. Zlata doba gradu, danes imenovanega Stari grad Smlednik, je minila.

O vseh teh zanimivih zgodovinskih dejstvih se lahko po novem poučimo s pomočjo nove pridobitve na ruševinah Starega gradu, kjer so s pomočjo participativnega proračuna in ob angažiranju domačinov postavili tri informacijske table. »Obiskovalcu je sedaj na poljuden in razumljiv način približana zgodovina gradu. Prek QR-povezave je na ogled tudi 3D-videoanimacija rekonstrukcije gradu in razvoja od 12. do 17. stoletja, ki jo je pripravila skupina arheologov, prisluhnete lahko tudi zvočni zgodbi o življenju na gradu konec 13. stoletja,« so pojasnili v uradu medvodskega župana Nejca Smoleta.

Projekt sta predlagala Lucija Fabjančič in Matej Ulčar. »Vsaka tabla se osredotoči na eno temo. Na prvi sva želela prostorsko in splošno zgodovinsko orisati, kaj ta prostor v zgodovini pomeni, zakaj grad stoji tukaj, kdaj je bil prvič omenjen. Na drugi tabli je predstavljen razvoj gradu v smislu stavbne zgodovine, na tretji tabli pa nekaj zgodbic iz življenja na gradu in predmeti, ki so jih tukaj našli,« je zadovoljna Fabjančičeva.

Grad je sicer od nekdaj priljubljen cilj obiskovalcev. Ti se lahko do njegovih ruševin pripeljejo
po makadamski poti, ki je priljubljena tudi med kolesarji, medtem ko se pohodniki do cilja najraje povzpnejo od gasilskega doma v Valburgi – po Kalvariji, mimo kapelic križevega pota. Te so s svojimi freskami svojevrstna atrakcija in tudi magnet za številne romarje. Obisk ruševin gradu je aktualen v vseh letnih časih, še posebej jeseni, ko v organizaciji Turističnega društva Smlednik priredijo Grajske dneve. Pika na i so rezbarske delavnice, tekmovanje v kuhanju grajskega lonca in veselo druženje. 

Priporočamo