V okviru praznovanja 1050 let Škofje Loke bodo v prihodnjih dneh na svoj račun prišli tudi ljubitelji bencinskih hlapov. Letos namreč praznujejo 50 let od zadnje motociklistične dirke, častitljivo obletnico pa bodo zaznamovale različne prireditve. Od sobote, 1. julija, bo obiskovalcem Mestnega trga na ogled razstava Nagrada Loke o zgodovini motociklističnih dirk, ki so svoj čas veljale za pravi mednarodni praznik motošporta, saj si jih je ogledalo tudi do 50.000 gledalcev. Razstavljeni bodo fotografije, predmeti in motorji, ki bodo orisali privlačne dirke v Škofji Loki, ki so potekale od leta 1946 do 1973, ko je v tragični nesreči življenje izgubilo pet ljudi.

»Osrednja prireditev Dan loških dirk bo priložnost za srečanje ljubiteljev zgodovine dirkanja in podoživetje vzdušja nekdanjih dirk. Program se bo ob 10. uri začel s parado tekmovalnih motociklov na trasi od stare vojašnice preko Spodnjega trga do Mestnega trga, na slavnostni akademiji ob 12. uri v Sokolskem domu pa se bomo spomnili dosežkov nekdanjih tekmovalcev ter spregovorili o vlogi športnega motociklizma v našem okolju. Na ogled bodo tudi tekmovalni motocikli,« je dogajanje povzel Primož Jurman iz organizacijskega odbora prireditve.

Tragična nesreča

Pred dnevi je na veliko navdušenje ljubiteljev motošporta in njegove zgodovine luč sveta ugledala knjiga oziroma zbornik z naslovom Bencin, stotinke in pogum: zgodovina dirk v Škofji Loki, pod katerega sta se podpisala avtorja Luka Zajc in Jure Vijak. »To je bila njuna srednješolka seminarska naloga, v njej sta raziskala, opisala in kronološko nanizala dirke v Škofji Loki od leta 1946 do leta 1973. V knjigi so opisani še nekateri zmagovalci dirk in njihovi spomini nanje, navedeni pa so tudi uveljavljeni mlajši dirkači,« je pojasnil Jurman in dodal, da so na dirkah redno sodelovali tudi dirkači iz tujine. Prihajali so z vsega sveta: poleg Evrope tudi iz Južne Amerike, Združenih držav Amerike, Avstralije, z Nove Zelandije, iz Južne Afrike in drugih dežel.

»Znana dirkaška imena (Ginger Molloy, Gilberto Parlotti, Silvio Grasetti, John Dodds, Billie Nelson …) so v Škofjo Loko rada prihajala tekmovat tudi zaradi bogatih nagrad,« je dodal sogovornik in spomnil na tragično motociklistično nesrečo. »Sedemindvajsetega maja 1973 je med dirko motorjev razreda do 350 kubičnih centimetrov italijanski dirkač Emanuele Maugliani po okvari agregata zapeljal v množico ljudi. Pri tem se je smrtno ponesrečil, hkrati so umrli še štirje ljudje, deset gledalcev pa je bilo težje in lažje poškodovanih. Dirke so bile prekinjene in nato odpovedane, v Škofji Loki pa jih tudi v prihodnje zagotovo ne bomo več videli. Dirkanja po cestah namreč zaradi varnosti gledalcev in dirkačev danes skoraj ne poznamo več, saj se je preselilo na dirkališča,« je sklenil Primož Jurman.

Priporočamo