Mestna občina Ljubljana je pred časom napovedala, da bo obnovila stolp nekdanje smučarske skakalnice na Galetovem na Šišenskem hribu. Čeprav so lansko pomlad na občini začetek prenove napovedovali že za poletje 2022, so na občinskem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet sedaj nekoliko bolj previdni pri dajanju napovedi. Pojasnili so, da morajo najprej pridobiti gradbeno dovoljenje, saj gre v prvi vrsti za protipotresno sanacijo stolpa. Ko bo občina v rokah imela dovoljenje in izbranega izvajalca, pa bi dela lahko bila zaključena v približno šestih mesecih.

Na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet so povedali, da dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja in izvedbo pripravlja arhitekturni biro Medprostor, katerega solastnik je podžupan Rok Žnidaršič. Na občini so poudarili, da so pogodbo z Medprostorom sklenili leta 2021, ko Žnidaršič še ni bil niti mestni svetnik niti podžupan. Čeprav naj bi bili dokumentaciji za izvedbo in pridobitev gradbenega dovoljenja v zaključni fazi priprave, pridobili pa naj bi tudi že vsa potrebna mnenja ali soglasja, občina za gradbeno dovoljenje še ni zaprosila.

Urediti morajo
zemljišča za dostop

Na občinskem oddelku so pojasnili, da vloge za izdajo gradbenega dovoljenja še niso oddali, »ker še niso zaključeni postopki za ureditev zemljiških pogojev oziroma razmerij za ureditev dostopa na stolp«. Skakalniški stolp, ki je visok 18,5 metra, sicer stoji na zemljišču, ki je v celoti v lasti občine, vendar to meri le pičlih 14 kvadratnih metrov oziroma praktično toliko, kot obsega tloris stolpa. Zemljišča okoli njega pa so v lasti fizičnih oseb, od katerih bo občina očitno morala pridobiti služnost ali kupiti dele njihovih zemljišč, da bo izbrani izvajalec v času prenove z gradbeno mehanizacijo lahko​ dostopal do stolpa.Prve ocene, koliko bo mestni proračun stala prenova stolpa, bodo znane, ko bo Medprostor zaključil dokumentacijo za izvedbo, so dejali na občini. Denar za prenovo bodo vzeli iz sredstev za turistično infrastrukturo.

Poleg statične sanacije bo občina s prenovo uredila dostop do vrha stolpa in njegovo okolico. Čeprav se bo na stolp mogoče povzpeti, bo dostop vanj predvidoma omejen. Mimoidoči se torej verjetno ne bodo mogli na vrh stolpa odpraviti vedno, ko bi se jim zahotelo. Načrta o upravljanju stolpa, ki bo natančno opredelil tudi dostop vanj, pa na občini še niso definirali.

Sprva so ga nameravali porušiti

Čeprav je betonsko-opečnat stolp skakalnice, ki je bila na Šišenskem hribu zgrajena leta 1954 po načrtih Stanka Bloudka, edini ostanek te skakalnice, nima kulturnovarstvene zaščite. Ker je po desetletjih neuporabe in nevzdrževanja že v zelo slabem statičnem stanju, ga je občina spomladi 2021 nameravala porušiti. K takšni odločitvi jih je gnalo predvsem tvegano ravnanje posameznikov, ki so se kljub opozorilom o nevarnosti vzpenjali na stolp. Toda po Dnevnikovi objavi novice o skorajšnjem rušenju stolpa na Galetovem se je del javnosti odločno zavzel za njegovo ohranitev. V okolici stolpa so se pojavili protestni plakati, s katerimi so obiskovalci občini sporočali svoje nestrinjanje z rušitvijo, na družbenih omrežjih pa je potekala razprava, kaj s stolpom narediti v prihodnosti. 

Priporočamo