V prostorih, kjer je nekoč deloval Srbski kulturni center – knjižnica Mihajla Pupina, je svoje prostore našlo društvo Spominčica. Kot je povedal predsednik Četrtne skupnosti Šiška Matjaž Slavko Ilnikar, so prostore z veseljem odstopili društvu, saj se zavedajo pomena njegovih aktivnosti na področju demence. »Šiška je izredno gosto naselje, ogromno je tudi starejšega prebivalstva. Ljudje so osamljeni, nekateri ne komunicirajo niti z bližnjim sosedom. O demenci, ki je še vedno stigmatizirana, ne želijo govoriti niti svojci,« je dejal Ilnikar in spomnil na čase, ko so ljudje v stanovanjskih soseskah vedeli drug za drugega. »Vedelo se je, da se ob petih popoldne pije kava, pogosto so se na prostornih zelenicah pekli pujs in čevapčiči,« je dodal Ilnikar, ki verjame, da bo prostor v pritličju na Podgornikovi 3 zaživel v svojem poslanstvu.

Nudijo strokovno pomoč

Med aktivnostmi, ki jih izvaja društvo Spominčica, je tudi 70 demenci prijaznih točk samo v Ljubljani. Kot ocenjuje predsednica društva Štefanija L. Zlobec, je v prestolnici okoli 6000 oseb z demenco. »Zlasti epidemija je pokazala, da veliko oseb z demenco živi samih. V Sloveniji je kar tretjina družin enočlanskih. In prav človek, ki živi sam, se ne znajde in ne ve, kako živeti z demenco. Eno od naših poslanstev, tudi v novih prostorih v Šiški, bo ozaveščati javnost in svojce o bolezni ter nudenju ustrezne strokovne pomoči,« je povedala Zlobčeva, ki si od dodatnega prostora – enega imajo že na Ulici Luize Pesjakove v Savskem naselju – veliko obeta. Ker je prostor velik, upajo, da bodo v doglednem času uspeli v njem organizirati tudi nekajurno dnevno varstvo. Ob tej priložnosti je svoje sodelovanje z ekipo Spominčice predstavila tudi Nina Mozetič, ki se ukvarja z inovativnimi pristopi pri obravnavi oseb z demenco. Kot je pojasnila v kratki predstavitvi, gre za kognitivno stimulacijsko terapijo s specialnimi terapevtskimi materiali in pripomočki ter terapijo z empatičnimi lutkami.

Vrata odprli tudi novim prostovoljcem

Vrata v pritličnih prostorih bloka, umeščenega v strnjeno naselje, so bila odprta že pred dnevi, saj je članica društva Izidora Koštomaj pred dnevi že vodila srečanje prve skupine za samopomoč, v kateri so zbrani svojci oseb z demenco. »Želja, da bi se srečevali vsaj enkrat mesečno, ostaja. Novi prostori to omogočajo, zato si tudi želimo, da bi skupaj s svojci in osebami z demenco imeli posvetovalnico. Prav tako ne skrivamo želje po ureditvi posebnega kotička v teh prostorih, da bi lahko osebe z demenco dnevno prihajale k nam. Imamo znanje, da se lahko ukvarjamo z njimi, da jih animiramo,« je pripovedoval David Krivec, generalni sekretar Združenja Spominčica.

Društvo izvaja kar nekaj zanimivih programov, v katere vključujejo tudi prostovoljce. Kot je dejala Zlobčeva, jih nikoli ni preveč, zato so nadeja, da bodo z novimi prostori nagovorili katerega od stanovalcev četrtne skupnosti. »Vsak je dobrodošel, da vstopi v naše prostore, da se seznani z našim delom. Zelo dobro se je prijelo družabništvo. Gre za prostovoljce, ki smo jih z usposabljanjem pripravili za delo z osebami z demenco, da ima oskrbovalec kakšno uro ali dve časa zase,« je k odzivu pozvala Zlobčeva. 

Priporočamo