Ob prihodu so policisti v želji, da bi ženski rešili življenje, vdrli v govorilnico in ugotovili, da gre za skulpturo. Ker so menili, da gre za potegavščino, so kip vrgli v smeti. Naslednji dan so avtorji umetnine prijavili krajo, policisti pa ugotovili, da so nehote storilci prav oni, uradne osebe.
Avtorica kipa je umetnica Lana Hasić, ki je za 24 ur povedala, da je s skulpturo želela ljudi pozvati k razmisleku o različnem pogledu na moške in ženske. "Jaz sem že mnogokrat v preteklosti videla moške, ki urinirajo v javnosti. Ljudje mogoče dvakrat pogledajo, to je vse," pravi Lana. Pri ženskah pa bi se bolj zgražali, opozarja. "In na splošno sama problematika pomanjkanja javnih stranišč," še dodaja.
Umetnica je že drugi dan po postavitvi kipa ugotovila, da je umetnina izginila. "Zjutraj sem prišla in videla, da kipa ni. To je bilo na dan otvoritve, zato sem se res ustrašila," njene besede povzema omenjeni portal.
Najbolj nenavadna je bila ugotovitev po klicu na policijo, da so kip odstranile kar uradne osebe, a ne zato, ker jim umetnina ne bi bila všeč, temveč zgolj po pomoti. "Zdi se mi super, da so reševali kip, če se jim je zdelo potrebno in če so prejeli tak klic. Ampak kaj se je pa naprej zgodilo," je še povedala Hasić in dodala, da dogodka ne sprejema kot žalitev. Policisti so tako nevede postali del njenega projekta.
Telefonske govorilnice v novi podobi kot razstavni prostor umetnikov
Govorilnice bi popolnoma izginile, če se ne bi pri Javnem zavodu Mladi zmaji odločili, da jih bodo s projektom Zgodbe iz govorilnic oživili. Tako so leta 2021 tri govorilnice na Gruberjevem nabrežju v parku Špica zaživele v povsem novih vlogah in so še danes namenjene predvsem umetnosti.
Teo Golja, pobudnik in vodja projekta, je pred svojo pošto v Šiški opazil, da so na trati, kjer so nekoč stale govorilnice, samo še betonski podstavki: »In sem si rekel, kakšna škoda je, da jih nismo uporabili za nekaj novega, za nekaj bolj primernega našemu času.« Ker ni želel, da bi se ta vez s preteklostjo kar tako pozabila, je svojo idejo o govorilnici, najprej kot knjižni postojanki, prijavil Mestnemu inkubatorju, ki ga izvajajo Mladi zmaji. Ko je ugotovil, da je ideja preveč ambiciozna za eno osebo, se je povezal z Uršo Kaplan, svojo mentorico in koordinatorico projekta. Njej se je že pred leti porajala podobna zamisel. Zagnana ekipa mladih je tako čez pol leta poskrbela, da so danes tri govorilnice postale izmenjevalnica knjig, umetniška instalacija in turistična infotočka. »Želimo si, da ta prostor zaživi v lokalni skupnosti kot nov prostor za mlade in programe Mladih zmajev. Hkrati si želimo, da bi ljudje spoznali potencial v reciklaži. Da bi v starih predmetih, za katere bi na prvi pogled rekli, da so za odpad, videli nov smisel in jih predelovali ter ponovno uporabljali,« je takrat pojasnila Kaplanova.