Mestna občina Ljubljana se je po besedah župana Zorana Jankovića pritožila na odločbo inšpektorice za naravo in vode, ki je sredi maja ustavila posek dreves na Rožniku. Inšpektorica je ugotovila, da občina pred začetkom poseka ni pridobila naravovarstvenih pogojev in mnenja Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave, zato je kršila zakon o ohranjanju narave in občinski odlok o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Po podatkih inšpektorice je družba Tisa, ki je izvajala sečnjo na občinskih zemljiščih, doslej posekala 200 dreves od 389, kolikor jih je bilo označenih za posek.

Na vprašanje, zakaj občina pred izvedbo poseka ni pridobila omenjenega mnenja, je Janković odgovoril, da so menili, da to ni potrebno. »Mi smo spoštovali to, kar je veljalo do sedaj,« je dejal župan. Izpostavil je, da je občina pred posekom pridobila odločbo Zavoda za gozdove Slovenije, v kateri je slednji natančno opredelil, kaj se sme posekati oziroma kaj ne. Poudaril je, da sicer z zavodom dobro sodelujejo in da so denimo za posek starih lip na Petkovškovem nabrežju pridobili njegovo mnenje, ker se jim je zdelo logično, da ga potrebujejo.

O pritožbi odloča ministrstvo za naravne vire in prostor

Toda kot je v odločbi poudarila inšpektorica, pridobitev mnenja zavoda za varstvo narave občini nalaga že njen lasten odlok o krajinskem parku, ki ga je mestni svet sprejel leta 2015. V delu o varstvenem režimu je občina v odloku izrecno zapisala, da v krajinskem parku ni dovoljeno »izvajati gozdarskih investicijsko-vzdrževalnih del v nasprotju z varstvenimi cilji krajinskega parka brez predhodnega soglasja Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave«. Da bi občina poleg odločbe zavoda za gozdove pred posekom morala pridobili še naravovarstveno mnenje, menijo tudi v zavodu za varstvo narave, je razvidno iz odločbe inšpektorice za naravo in vode. Za komentar smo prosili tudi zavod, vendar njihovih odgovorov do zaključka redakcije nismo prejeli.

O pritožbi občine sedaj odloča ministrstvo za naravne vire in prostor. »Bomo videli, kaj bo odredila druga stopnja ali v končni fazi sodišče, če se ne bomo mogli dogovoriti. Do takrat pa je sečnja ustavljena,« je dejal Janković in zagotovil, da se bodo na občini držali pravnomočne odločitve. Če bo ministrstvo (in eventualno še upravno sodišče) potrdilo inšpekcijsko odločbo, bo občina pred morebitnim nadaljevanjem sečnje morala pridobiti strokovno mnenje in naravovarstvene pogoje zavoda za varstvo narave.

Še vedno brez načrta upravljanja krajinskega parka

Inšpektorica pa je v odločbi opozorila še na eno pomanjkljivost, in sicer da upravnik krajinskega parka, družba Voka Snaga, ki je leta 2017 od občine dobila koncesijo za upravljanje krajinskega parka, še vedno ni pripravil načrta upravljanja. Skladno z določbami občinskega odloka o krajinskem parku bi Voka Snaga ta načrt morala pripraviti v najpozneje dveh letih po pridobitvi koncesije. V tem načrtu, ki ga mestni svet potrdi za deset let, bi morali biti podrobneje vsebinsko in prostorsko opredeljeni razvojne usmeritve in razvojni ukrepi v krajinskem parku. Upravljanje krajinskega parka trenutno poteka na podlagi začasnih smernic. Janković je prepričan, da bo inšpekcijska odločba sedaj spodbudila pripravo omenjenega dokumenta. 

Priporočamo