Občinski svet je na zadnji seji sklenil, da je začasno najbolje, da se ureditev romskih naselij izvzame iz sprememb občinskega prostorskega načrta. To pomeni, da je do nadaljnjega legalizacija naselij v občini zaustavljena. Ribniški župan Samo Pogorelc je povedal, da bo občina kljub temu poskušala zagotoviti vsaj osnovno oskrbo z vodo in elektriko v naseljih.

Prvotne ideje o ureditvi naselij segajo v leto 2021, ko so pri podjetju Acer naročili izdelavo strokovnih podlag za umestitev naselij v občinski prostorski načrt in njihovo legalizacijo. Načrt je predvideval, da bi naselje Lepovče ostalo v industrijski coni, kjer se nahaja zdaj. Na stari lokaciji bi ostalo tudi naselje Goriča vas, manjše naselje Otavice pa bi priključili enemu od obeh večjih naselij.

Pred dobrim letom so se v javnosti pojavile informacije, da občina načrtuje premik romskega naselja Lepovče na odmaknjeno lokacijo. Predvidena lokacija je bilo takrat še zasebno zemljišče, in sicer globoka jama s strmim pobočjem ob makadamski cesti, ki vodi proti cerkvi svete Ane. Od bližnjih naselij je lokacija oddaljena 600 metrov, manj kot 200 metrov stran pa stoji nekaj počitniških hišic. Na zdajšnji lokaciji Romi bivajo v majhnih hišah, zgrajenih na betonskih platojih, ki jih je pred leti zanje postavila občina. »Vodo imamo že slabih 20 let urejeno z vodovodom, elektriko pa dobimo od sosedov,« je pojasnil prebivalec naselja Lepovče Oto Hudorovac.

V Lepovčah naj bi uredili električno napeljavo, ki pa bo namenjena zgolj osebni rabi in ne večjim porabnikom. Tudi tam naj bi prebivalcem zagotovili sanitarno enoto za higienske potrebe.

Še naprej v začaranem krogu

Spremembe pri ureditvi romskega naselja Lepovče so v javni obravnavi predloga prostorskega načrta naletele na ostro nasprotovanje lokalne skupnosti. Okoliški krajani so nasprotovali vsem predstavljenim rešitvam. Na idejo o premiku na odmaknjeno lokacijo so se odzvali tudi s peticijo proti premiku. Zato se je občinski svet odločil, da je bolje, da romska naselja za zdaj umaknejo iz sprememb prostorskega načrta in da stanje ostane takšno, kakršno je. To so kasneje potrdili tudi na občinski seji.

»Vse kaže, da se bomo še naprej vrteli v začaranem krogu. Pri tem pa ne krivim občanov in jih razumem. Tudi sam spoštujem vse zakone in občinske odloke. In če jih nekdo upošteva, drugi pa ne, potem pač pride do upora,« je povedal ribniški župan Samo Pogorelc. Prepričan je, da so svetniki takšno odločitev sprejeli, ker ljudje niso bili zadovoljni z umeščanjem romskih naselij v prostor. Ob tem pa je opomnil, da odločitev sveta še ne pomeni, da legalizacije naselij ne bo. »V prihodnosti se bomo morali odločiti, kako in kaj. Vemo namreč, da imamo Rome v svoji sredini in da bo nekaj treba narediti,« je še dodal.

Vseeno ureditev vode in elektrike

Kljub odločitvi o začasni prekinitvi postopkov, ki bi omogočili legalizacijo naselij, pa župan obljublja, da si bodo prizadevali za ureditev oskrbe z vodo in elektriko. Dnevno naj bi se ukvarjali z reševanjem številnih vprašanj. V romskem naselju Goriča vas bodo zagotovili točenje vode iz hidranta za higienske potrebe in sanitarno enoto. Romi v tem naselju se namreč dnevno po vodo odpravljajo do več kilometrov oddaljenega gozdnega izvira.

V Lepovčah naj bi uredili električno napeljavo, ki pa bo namenjena zgolj osebni rabi in ne večjim porabnikom. Tudi tam naj bi prebivalcem zagotovili sanitarno enoto za higienske potrebe. Na več težav so naleteli v naselju Otavice, kjer je nameravala občina vodo pripeljati 300 metrov stran od naselja, a to Romom ni ustrezalo. V naselju naj občina vode ne bi mogla zagotoviti, ker ta stoji na kmetijskem zemljišču, kjer zakon prepoveduje napeljavo vode. 

Priporočamo