Predstavniki Komunale Novo mesto naj bi romsko naselje Žabjak v preteklih mesecih večkrat obiskali in prebivalcem predlagali, naj priključke legalizirajo. Mestna občina Novo mesto je namreč romsko naselje v letih 2019 in 2020 opremila z javnim vodovodom. Takrat so prebivalcem uredili novih 77 vodovodnih priključkov. »Ker se je na črno priključilo večje število gospodinjstev, se je v zadnjih dveh letih občutno povečala izguba vode v tem naselju, kar povečuje stroške oskrbe s pitno vodo in vpliva na zneske komunalnih položnic vseh prebivalcev,« so zatrdili na občini.

Mestna občina Novo mesto, sicer lastnica infrastrukture, in novomeški Center za socialno delo sta letos pripravila načrt reševanja tega vprašanja. Najprej naj bi prebivalcem predlagali, naj vodovodne priključke legalizirajo, za kar je pogoj podpis pogodbe in plačilo prispevka, namenjenega za ureditev merilnega mesta. Od 32 gospodinjstev z nelegalnimi priključki jih je 14 gospodinjstev pozivu sledilo in so njihovi priključki urejeni. Druge so pisno obvestili, da je zadnji rok, da si ga uredijo, 16. november. Hkrati so jih obvestili, da bodo sicer priključke 18. novembra odklopili.

Vstopili s konjeniki in specialci

Na komunali so se nato odločili, da bodo v naselje vstopili s policijo. Kot je razvidno s fotografij novomeške komunale, je bilo na terenu večje število policistov, tudi pripadniki posebnih enot in konjeniška policija. Na novomeški komunali so ob tem ocenili, da bi bilo, če ne bi ukrepali, nekorektno tudi do tistih, ki v naselju plačujejo vodo. "V nasprotnem primeru bi povzročili, da ne bi nihče več plačeval vode," menijo. S tem v zvezi pa so na Policijsko postajo Novo mesto pred časom posredovali tudi kazensko ovadbo za krajo vode.

Zakaj so se odločili za vstop v naselje v spremstvu policije in pripadnikov posebnih enot, nam na novomeški komunali še niso pojasnili. Kot smo neuradno izvedeli, pa so po nedavnem strelskem incidentu v romskem naselju poostrili varnostni nadzor.

Do Neromov bolj popustljivi

Odklop vodovodnega priključka v naselju Žabjak pa ni niti malo presenetil nekdanjega podpredsednika Zveze Romov Slovenije in občinskega svetnika Bojana Tudijo. ''Takšen ukrep je bil pričakovan. Dolgo so jih opozarjali, a se nekateri v naselju niso zmenili za to. Nekateri Romi se niso držali dogovorov. Priključki so bili le za nekaj družin, nato pa so se nanje začeli priklapljati še drugi,'' je za Dnevnik povedal Tudija. Po njegovih informacijah je komunala Rome v naselju o ukrepih obvestila pravočasno.

Čeprav zagovarja pravico do pitne vode, se mu takšen ukrep komunale zdi pravilen. ''Na slabšem so bili tisti Romi, ki so z enakimi prihodki in enakimi možnostmi kot drugi plačevali vse stroške, ne pa tisti, ki niso plačali nič. Stroški so bili vedno višji le za nekatere družine,'' je dejal.

Je pa nekdanjega občinskega svetnika negativno presenetil prihod pripadnikov posebne enote in drugih policistov v naselje. ''Takšna poostritev nadzora je neupravičena. Po mojih izkušnjah Romi v naselju še nikoli niso napadli nikogar s komunale ali drugih uradnikov. Prepričan sem, da bi ves postopek lahko izvedli tudi v spremstvu le ene policijske patrulje,'' je povedal. Zdi se mu, da so v zadnjem času policijski nadzori v naseljih pretirani. ''Zanima me, kako bi policija postopala v primeu običajnih slovenskih državljanov. Zakaj denimo niso poostrili nadzora ob incidentu, ko je neromski moški pri nas streljal na policijo. Takrat nihče ni govoril o ogroženosti prebivalcev,'' je zaključil.

Priporočamo