Na novembrski seji mestnega sveta bodo svetniki obravnavali nove, že tretje spremembe letošnjega proračuna. Pripravljalci mestnega proračuna do konca leta pričakujejo tako nižje prihodke kot tudi nižje odhodke. Mestna blagajna naj bi leto končala z okoli 497,2 milijona prihodkov oziroma skoraj 35 milijonov evrov manj, kot so na občini pričakovali junija. Odhodkov naj bi bilo za 503,6 milijona oziroma skoraj 30 milijonov manj, kot so pričakovali. Ob koncu leta bo v proračunu za nekaj manj kot 6,4 milijona evrov primanjkljaja.

Donacija družbe Lidl

Na prihodkovni strani naj bi se v proračun nateklo manj denarja zaradi manj plačanih komunalnih prispevkov. Računali so, da bodo razni investitorji plačali za več kot 82,5 milijona evrov tovrstnih prispevkov, z rebalansom pa bodo ta pričakovanja znižali na 65 milijonov. Popravili so tudi pričakovanja glede prodaje nepremičnin, ki jih mesto ne potrebuje za svoje naloge in pristojnosti. Medtem ko naj bi do konca leta prodali za načrtovanih 6,6 milijona evrov zgradb in prostorov, bodo nekoliko znižali pričakovanja pri prodaji občinskih zemljišč.

Če so na občini ob pripravi zadnjega proračuna pričakovali za slabih 19.000 evrov donacij, si zdaj obetajo precej višji znesek. V mestno blagajno naj bi prišla donacija družbe Lidl v višini 250.000 evrov. Ta denar je namenjen nakupu opreme za rolkarski park, ki ga občina že dalj časa ureja pod eno od tribun nogometnega stadiona v Stožicah.

LPP se obeta povišanje subvencije

Pri odhodkih je v predlogu rebalansa največji rez opazen pri investicijskih odhodkih. Te namerava mestna uprava oklestiti za kar 30,3 milijona evrov. Ob koncu leta naj bi občina za investicije namenila skupno 198,1 milijona evrov. Mestna občina Ljubljana je v rebalansu zagotovila denar za tri nove projekte, s katerimi bo sanirala posledice avgustovskih poplav. Gre za odpravo posledic poplav v enoti Sneberje Vrtca Miškolin, na športnih objektih in mostovih oziroma brveh, cestni infrastrukturi in javnih površinah. Ravno na mostovih, cestni infrastrukturi in javnih površinah je nastalo največ škode, za odpravo katere bo občina letos in prihodnje leto namenila 1,2 milijona evrov, okoli 2,9 milijona pa naj bi pridobila iz državnega proračuna. Izpostavili so poškodbe na mostovih čez Savo v Črnučah in v Šmartnem ter brv med Mednim in Vikrčami, ki jo je avgusta odnesla podivjana Sava. Sanacija škode v vrtcu in na športnih objektih naj bi bila končana že v letošnjem letu, stala pa naj bi slab milijon evrov, pri čemer bo občina za ta namena pridobila 767.000 evrov iz državnega proračuna.

Javnemu podjetju Ljubljanski potniški promet bi občina v letošnjem letu po trenutno veljavnem proračunu namenila skoraj 14,3 milijona evrov visoko subvencijo. V rebalansu predlagajo, da bi omenjeno subvencijo povišali še za pol milijona evrov. Ljubljanski potniški promet je v prvi polovici leta pridelal skoraj 3,7 milijona evrov izgube, je razvidno iz zadnjega poročila s skupščine Javnega holdinga Ljubljana, pod okrilje katerega sodi ljubljanski avtobusni prevoznik. Takšnemu slabemu rezultatu naj bi v veliki meri še vedno botrovale visoke cene energentov, ki jih Ljubljanski potniški promet potrebuje za izvajanje svojih storitev, je bilo razvidno iz poročila. Informacija o poslovanju Ljubljanskega potniškega prometa v obdobju med letošnjim januarjem in septembrom pa kaže, da se bo izguba še povečala, in sicer na 6,5 milijona evrov.

Rebalans proračuna kaže, da je Mestna občina Ljubljana do konca septembra zadolženost v primerjavi s koncem lanskega leta zmanjšala za skoraj 11,6 milijona evrov, na 98,9 milijona evrov. V istem obdobju se je zadolženost Javnega holdinga Ljubljana povišala za skoraj 2 milijona evrov in je ob koncu septembra znašala 93,7 milijona evrov.

Priporočamo