»Poplave v začetku avgusta so nazorno in katastrofalno pokazale vse nepravilne in neizvedene ukrepe urejanja struge Sore in Save tako v središču mesta kot v spodnjem delu Medvod vse do Mednega. Razkrilo se je stalno prikrivanje problema in neurejenega pristopa k zagotavljanju preseka korita reke Save za sprejem vseh voda obeh rek Save in Sore,« zatrjuje skupina prebivalcev z Gorenjske ceste in iz Žontarjeve ulice v Medvodah pod vodstvom dr. Jožeta Duhovnika. V javnem pozivu, ki so ga po najhujših poplavah v zgodovini Medvod naslovili na občino Medvode, Savske elektrarne Ljubljana, Direkcijo RS za vode, ministrstvo za naravne vire in prostor, poveljstvo Civilne zaščite Slovenija ter na medvoški civilno zaščito in gasilsko zvezo, so med drugim poudarili, da so že vrsto let deležni nepotrebnih poplav kletnih prostorov in drugega imetja, ob zadnji uničujoči vodni ujmi pa so še bolj prepričani, so dodali, da so ukrepi sprejemanja gradbenih posegov in upravljanja vseh treh akumulacij (Moste, Mavčiče in Medvode) neprimerni in so v bistvu generatorji poplav in nepotrebnega stalnega aktiviranja gasilcev, neprespanih noči ter čiščenja blata v kleteh in na parcelah.
»Utrujeni smo ob izjavah, da moramo imeti ob vsakem večjem nalivu poplave, ker se drugače ni dalo ukrepati, zato zahtevamo, da se glede rešitve problema opravi resna in javna razprava s strokovnjaki,« je jasen Duhovnik, sicer strojni inženir in nekdanji dekan fakultete za strojništvo v Ljubljani, ki skupaj s podporniki opozarja na način delovanja oziroma obratovanje verige zgornjesavskih elektrarn. Ta po njihovih besedah deluje z nerazumno omejitvijo nižanja akumulacije na minus 1,7 metra namesto na minus 2,5 metra ali brez težav celo na minus 3,5 metra jezerske gladine.
Ko zmanjka 28 metrov struge
»Maksimalno znižanje gladine na minus 3 metre pri obeh pregradah HE Medvode in HE Mavčiče bi lahko zagotovili vedno ob pričakovanju visokih voda,« je v javnem pozivu za pospešeno urejanje poplavnega območja v spodnjem delu Medvod in delu Seničice med drugim izpostavil Duhovnik. Dodal je, da sta neurejenost struge reke Save od pregrade HE Medvode do Medanske brvi in pred nekaj leti izvedena projektirana ureditev struge reke Sore nedvoumen dokaz posegov v okolje, ki ga je povzročil človek zavestno ali s pomanjkljivim poznavanjem problematike. »Brez integralnega poznavanja in vključevanja vseh strok, ne samo gradbene, pa tako dokazano projektanti in poznejši uporabniki zagotavljajo oziroma namerno povzročajo poplave,« je kritičen Jože Duhovnik, ki meni, da ustrezni inšpekcijski organi ne opravljajo svoje vloge, načrtovalci v prostoru pa ne razumejo, da sta reki Sava in Sora v bistvu alpska hudournika. Duhovnik je v pozivu spomnil, da znaša širina reke Sore sto metrov pred sotočjem z reko Savo 40 metrov, pri vstopu v reko Savo pa 35 metrov, medtem ko je širina reke Save pri knjižnici Medvode 56 metrov in v sotočju samo 48 metrov. »Širina struge reke Save med škarpami v strugi Save proti Mednemu pa je še vedno 55 metrov. Če torej dve reki širine 35 metrov in 48 metrov (skupaj 83 metrov) prideta v novo strugo, široko 55 metrov, preprosto zmanjka okoli 28 metrov širine struge, zato so poplave v središču Medvod naravni pojav,« je dodal Jože Duhovnik.
Na občini bodo delegacijo podpisanih medvoških poplavljencev sprejeli jutri dopoldne, na sestanku pa bo poleg pristojnih tudi medvoški župan Nejc Smole. Ta je v sodelovanju z medvoško civilno zaščito minula dneva, ko je bil tudi za občino Medvode zaradi velike verjetnosti poplav izdan rdeči alarm in so številni prebivalci mukoma zrli v nebo, občane med drugim opozoril, da skrb v občini povzročajo predvsem vodotoki in hudourniki, ki pritekajo z območja Polhograjskega hribovja. »Posebna pozornost je potrebna na vseh pritokih Ločnice, v dolini Ločnice in v Vašanskem grabnu, Prešnici ter na območju Maveljščice in njenih pritokov,« je občane na družbenih omrežjih nagovoril župan.