S sprejetjem uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njihovo izvajanje, in obsegu sredstev za letošnje leto je celjska bolnišnica dobila zagotovilo za izvajanje programa kardiokirurgije – operacij na odprtem srcu. »Menim, da je to pomemben mejnik za več kot 350.000 prebivalcev, ki gravitirajo na našo bolnišnico. Dejstvo je, da imamo na področju kardiovaskularne medicine predolge čakalne dobe, gre pa za bolezni, ki so v 40 odstotkih smrtne,« poudarja direktor Splošne bolnišnice Celje (SBC) Dragan Kovačić. Od 18. novembra do danes je kardiokirurški tim pod vodstvom predstojnika oddelka za kardiokirurgijo Tomislava Klokočovnika uspešno izvedel osem posegov na odprtem srcu. »Operacije izvajam sam, ob asistiranju sodelavca Marka Jovanovića, drugi pa so na podlagi avtorskih pogodb pod nadzorom petih edukatorjev, tudi iz tujine,« je dejal Klokočovnik, ki si želi v prihodnjih letih izšolati še vsaj dva kardiokirurga.

operacijska v SB Celje - kardiološki - srčne operacije - vhod

V Celju ob tem izpostavljajo tudi doprinos k slovenskemu zdravstvu, saj imamo v Sloveniji na področju kardiovaskularne medicine še vedno predolge čakalne dobe za tovrstne posege. Foto: Mojca Marot

Sodelujejo z UKC Tuzla

Kovačić je zavrnil očitke iz dveh anonimk, ki so jih prejeli na zbornici zdravstvene in babiške nege, češ da se zaposleni ne čutijo usposobljene za nove naloge. V tem programu je trenutno 57 medicinskih sester, od tega 19 novih. »Vse imajo ustrezno licenco, nekatere so pri operacijah sodelovale tudi že lani, ko je Klokočovnik opravil prvih 28 operacij. Verjamem pa, da je nekatere morda strah, saj gre za nov program. Na podlagi pogodbe o sodelovanju na področju izobraževanja in izmenjave dobrih praks sodelujemo tudi z Univerzitetnim kliničnim centrom (UKC) Tuzla, od koder je prisotna kardiokirurška ekipa, ki je specializirana za kirurško zdravljenje srca, in ki je ustanova s tradicijo in uglednimi strokovnjaki. Ekipa strokovnjakov, med katere spada tudi upokojena specialistka anesteziologije iz Zagreba, je pri nas izključno z namenom izobraževanja in pomoči ob začetku izvajanja programa, s svojim znanjem in izkušnjami pa bistveno pripomorejo, da bo obravnava pacientov varna in kakovostna,« zagotavlja Kovačić.

Dragan Kovačić, zdravnik

Dragan Kovačić, direktor Splošne bolnišnice Celje:

»Dejstvo je, da imamo na področju kardiovaskularne medicine predolge čakalne dobe, gre pa za bolezni, ki so v 40 odstotkih smrtne.« Foto: Mojca Marot

Znanje strokovnjakov je treba izkoristiti

V Celju ob tem izpostavljajo tudi doprinos k slovenskemu zdravstvu, saj imamo v Sloveniji na področju kardiovaskularne medicine še vedno predolge čakalne dobe za tovrstne posege, ki bi morali biti v skladu s kirurškimi smernicami opravljeni najkasneje v šestih tednih. Podporo krepitvi slovenske kardiokirurgije in nadaljnjemu razvoju moderne kardiologije so sicer izkazali tudi v UKC Ljubljana. »Menim, da je to vendarle pomemben korak k temu, da se ohranja javno zdravstvo, sodelovanje in izmenjavo strokovnjakov med bolnišnicami pa podpira tudi ministrstvo za zdravje,« pa pravi strokovni direktor SBC Radko Komadina in dodaja, da je treba znanje visoko izobraženih strokovnjakov izkoristiti maksimalno. Spomnimo, da znaša vrednost izvedbe operacij za letos 1,6 milijona evrov, člani komisije ministrstva za zdravje pa so si ogledali dokumentacijo dovoljenja za opravljanje bolnišnične zdravstvene dejavnosti in prostore, v katerih se izvaja kardiokirurška dejavnost, tako sam oddelek za kardiokirurgijo, operacijsko dvorano in oddelek za intenzivno interno medicino kot tudi odsek za intenzivno medicino operativnih strok, seznam zaposlenih s potrebnimi znanji in kompetencami ter medicinsko opremo, potrebno za izvedbo operacij. Ta je stala okoli 600.000 evrov z DDV. Zaradi zagotavljanja nujne specialne opreme pa je bolnišnica sklenila tudi 12-mesečno pogodbo o najemu medicinske opreme s podjetjem Kardio Klokočovnik, zdravstvena dejavnost, v višini 253.000 evrov z DDV, s čimer je skupaj z nabavljeno opremo zagotovljena popolna opremljenost operacijskih dvoran in prostorov za okrevanje po kardiokirurških operacijah. 

Priporočamo