Ko smo vstopili v studio za oblikovanje keramike Biskvit, so mali umetniki ravno malicali, oblačila pa so imeli popacana z glino. »Glina je umazan biznis,« se je pošalila Živa, ena od treh mentoric, ki skrbijo za to, da otroci med šolskimi počitnicami preživljajo čas v znamenju umetnosti in zabave.
Gnetejo in oblikujejo glino
»Otroci so pri ustvarjanju povsem neobremenjeni in instinktivni. Nič kaj preveč ne razmišljajo o končnem izdelku, le prepuščajo se domišljiji,« je pojasnila Anja, vodja Biskvita, ki je v Šiški nastal pred letom in pol. Danes ponujajo vodene tečaje in delavnice keramike za otroke in odrasle, ki se učijo tako dela z vretenom kot tako imenovanega handbuildinga, ročnega izdelovanja glinenih izdelkov. Včerajšnje varstvo otrok je bilo že tretje po vrsti, vsakič pa so v ekipi mladi umetniški upi, ki komaj čakajo, da bojo zgnetli svojo kepo gline. »Glino kot hleb kruha gnetem zato, da iz nje spravim mehurčke zraka,« je razložil mladi udeleženec tečaja. »Zrak se med pečenjem gline razširi, zaradi mehurčkov lahko izdelek poči,« ga je dopolnila Anja in pokazala na police, polne keramičnih živalic, skledic, krožnikov in okraskov. Zelo priljubljene med otroki so muce in kače, veliko jih izdeluje lončke za najrazličnejšo uporabo. Izdelek ob koncu delavnic mentorice spečejo in glazirajo, mladi umetniki pa ga za spomin odnesejo domov.
Morska deklica in kenguruju podobna muca
»To je pepelnik za očija,« je deklica odgovorila na naše vprašanje, komu je namenjen glineni srček, ki ga je zbrano oblikovala s prsti in lesenimi pripomočki. Zraven nje je dekletce izdelovalo glineno muco. »Ta tvoja muca je bolj podobna kenguruju,« se je pošalil prijatelj na drugi strani mize. Da fantazija otrok nima meja, je dokazala tudi mlada udeleženka tečaja, ki je izdelovala glineno morsko deklico. Kot se za morsko deklico spodobi, pa je morala zanjo najprej ustvariti prestol. Delo je potekalo ob pripovedi, kako je njen prijatelj na morju med potapljanjem opazil pravo morsko deklico, ki je plavala pod njim.
Navdušenje otrok je bilo še večje, ko je Živa iz skladišča prinesla tri lončarska vretena. Otroci so pozorno poslušali razlago. »Z rokami se moramo dobro opreti na noge. Glino moramo objeti in z njo plesati valček,« je navdušeno govorila Živa, medtem ko je pod njenimi rokami vrteča se kepa gline dobivala podobo skodelice. Otroci so žareli od sreče, ko so se lahko še sami preizkusili v tej tehniki. Nekaterim je kepa nekoliko nagajala in se premikala od centra vretena, za druge se je zdelo, da tehniko že popolnoma obvladajo.
Tokrat je počitniško varstvo trajalo le en dan, mladi umetniki pa so se v popoldanskih urah odpravili še na zrak v bližnji gozdiček. V preteklosti so se odpravili tudi na plezalno steno ali jahat konje. Skratka, preživljali so nepozabne počitniško-umetniške trenutke v družbi sošolcev in prijateljev.