Zaradi obnove šolskega trakta OŠ Bistrica, poškodovanega v požaru, ostaja zaprt celotni del predmetne stopnje z vsemi pripadajočimi dvanajstimi učilnicami, štirimi kabineti, toaletnimi prostori in pripadajočimi hodniki, v območju gradbišča pa ostaja ujet tudi dostop do vhodov v šolske prostore. Po besedah ravnateljice Dine Pintarič obnova šole, kjer je ob koncu minulega šolskega leta zagorelo na sončni elektrarni na šolski strehi, napreduje po načrtih, kljub temu da so se prave razsežnosti škode pokazale šele kasneje.
»Trenutno je v celoti zamenjano ostrešje z novo kritino. V dvanajstih učilnicah so popolnoma zamenjane elektroinštalacije, v vseh prostorih učilnic, kabinetih in pripadajočih hodnikih pa so na novo položeni tlaki s posebnim dodatkom za hitro sušenje. V teh dneh izvajalci polagajo stropne in stenske mavčne obloge, sledila bodo slikopleskarska dela,« je pojasnila ravnateljica.
Sogovornica je izpostavila prizadevanje in skrb občinskega vodstva, s tržiškim županom Petrom Mikličem na čelu, s katerim dnevno usklajujejo delo in iščejo optimalne rešitve, da bi zagotovili pravočasen zaključek obnove, skladen z roki, ki so si jih zastavili na začetku projekta.
Kot je pojasnila ravnateljica, bodo obnovitvena dela potekala še v septembru in oktobru, zato je šola že vnaprej zagotovila nadomestni lokaciji, ki omogočata nemoteno izvajanje pouka. Organizacija pouka na matični šoli je prilagojena tako, da pouk izvajajo v matičnih učilnicah in ob uporabi vseh razpoložljivih prostorov, kot so računalniška učilnica, knjižnica in kabineti za učno pomoč, ki so sicer namenjeni pouku manjših učnih skupin. Urnik so optimizirali, v okviru šole pa začasno delujejo tudi na dveh nadomestnih lokacijah, kamor so preselili štiri oddelke matične šole.
Navdušeni nad poukom
v gasilskem domu
V letošnjem šolskem letu imajo na OŠ Bistrica 453 učencev, od tega jih 69 obiskuje podružnično šolo Kovor. »Nadomestni lokaciji smo že julija zagotovili v sodelovanju s krajevno skupnostjo Bistrica in gasilskim domom Bistrica, kjer imajo učenci vse potrebne pogoje za nemoten pouk. Poleg pripravljenosti obeh organizacij, da pomagata pri reševanju prostorske stiske, je pomembna prednost tudi v tem, da so prostori dobro dostopni in v neposredni bližini šole, kar pomeni, da dodatni prevozi za učence in zaposlene niso potrebni,« je pojasnila Dina Pintarič.
Povedala je, da na obeh nadomestnih lokacijah organizirajo tudi malico, medtem ko je kosilo za vse učence pripravljeno na matični šoli, kjer se učenci po pouku pridružijo tudi razširjenemu programu. Ravnateljico veseli, da so starši in učenci izjemno razumevajoči glede trenutnih razmer in nadomestnih lokacij ter so zadovoljni z rešitvami in podpirajo prizadevanja učiteljev za nemoten potek pouka. »Vzdušje je pozitivno, učenci pa so z veseljem začeli novo šolsko leto in so se razveselili spremembe, še posebej tisti, ki imajo pouk v prostorih gasilcev.«
Športno vzgojo izvajajo
na prostem
Poleg obnove po požaru se na bistriški šoli v tem času spopadajo še z enim pomembnim izzivom – celovito energetsko sanacijo telovadnice. »Groba dela so tam zaključena, trenutno se lakira parket in rišejo črte za športne panoge, sledila bo postavitev notranje opreme. Telovadnica bo predvidoma konec septembra zasijala v novi podobi, tako zunanji kot z osveženimi notranjimi prostori,« se nadeja Pintaričeva.
Pred začetkom novega šolskega leta se je ravnateljica soočila tudi s kadrovsko problematiko. Od junija do avgusta – ravno v času, ko jih je doletela katastrofa zaradi požara in bi najbolj potrebovali povezovalni člen med izvajalci in šolo – so bili namreč na šoli brez hišnika. Po ravnateljičinih besedah so morali zato vsa vzdrževalna dela, čiščenje prostorov in premikanje pohištva, ki ga ognjeni zublji niso uničili, nase prevzeti strokovni delavci in drugi zaposleni na šoli.
»Ob zaključku obnove nas čaka še ena večja delovna akcija, s pomočjo katere bomo opremo postavili nazaj v učilnice in kabinete. Trenutno je namreč vsak šolski kotiček zapolnjen s kakšnim katedrom, mizo, omaro, tablo, predalnikom in učnimi gradivi, ki že komaj čakajo, da ponovno zaživijo v učilnicah,« je dodala Dina Pintarič.