Smučarski skoki v Podbrezjah imajo ugledno tradicijo. Prva skakalnica je bila tam na pobudo Albina Novšaka zgrajena leta 1933. »Skakalci Telesnovzgojnega društva (TVD) Partizan Podbrezje so že kmalu po drugi svetovni vojni na tekmah v okoliških krajih in tudi v Planici v smučarskih skokih dosegali vidne uspehe. Za treniranje v domačem kraju so zato po načrtih Stanka Bloudka, projektanta mnogih športnih objektov v Sloveniji, v Srednji vasi na pobočju Brda zgradili 35-metrsko skakalnico. Pred dobrimi 40 leti so ob njej postavili še 25-metrsko skakalnico po načrtih arhitekta Klemena Kobala,« razloži predsednik TVD Partizan Podbrezje Jernej Jeglič.
Nekdanji smučarski skakalec, ki ga je za skoke navdušil oče Nejko Jeglič, tudi sam odličen skakalec na smučeh, je aktivno skakal do leta 1973, ko je na kranjski skakalnici padel in utrpel poškodbo ledvenega dela hrbtenice. Po okrevanju se je aktivno posvečal drugim športom, tekmoval je tudi v teku na smučeh. Skupaj z ekipo prizadevnih članov društva je redno organiziral društvene in meddruštvene tekme, ki se jih je udeleževalo tudi po več kot 60 tekmovalcev. »Ko so najboljši domači skakalci prerasli društveni okvir, so začeli skakati za smučarski klub Triglav iz Kranja. Zadnjih 20 let sta skakalnici samevali, lansko leto pa nam je zanesenjakom iz društva uspelo gradbeno urediti manjšo 25-metrsko skakalnico,« je povedal Jeglič, ki nestrpno pričakuje jutrišnjo nedeljo. Ta bo namreč v znamenju obuditve vzdušja iz preteklosti oziroma organizacije meddruštvenega tekmovanja v skokih z alpskimi smučmi.
Na zaletišču z alpskimi
smučmi tudi veterani
»Pričakujemo okoli 50 tekmovalcev, ki sicer niso kategorizirani s strani Smučarske zveze Slovenije, a so ljubitelji skokov in zimskih aktivnosti v naravi. V treh starostnih kategorijah, pionirski, članski in veteranski, se bodo med seboj pomerili na alpskih smučeh. Rdeča nit našega srečanja na 25-metrski skakalnici bo zabava, čeprav naj poudarim, da ukvarjanje s smučarskimi skoki na večjih skakalnicah nikakor ni zabava, rekreacija ali sprostitev. Nekdaj je morda še lahko šlo za povprečnost, danes gre na večjih skakalnicah le za profesionalizem,« je jasen Jernej Jeglič.
Veseli se srečanja s svojimi nekdanjimi skakalnimi kolegi iz mladosti, ki zdaj, kot pove v smehu, štejejo dve tretjini stoletja. Skupaj so na svoji športno obarvani poti doživeli številne nepozabne trenutke, ki jih radi obujajo v anekdotah. Ena teh je povezana tudi z njihovimi predhodniki iz Podbrezij, ki so jim »utirali« skakalno smučino in na večjih tekmovanjih delali zmedo med favoriti. »Pred več kot sedemdesetimi leti se je ekipa podbreških smučarskih skakalcev pozno zvečer z vlakom in smučmi na ramenih podala na tekmo v Rateče. Njihova oprema ni bila kaj prida, so pa imeli v žepu posebno poživilo – steklenico s šnopsom. Ko so organizatorji tekme to ugotovili, so vse tekmovalce diskvalificirali in morali so se vrniti domov – brez uvrstitve na tekmovanju,« anekdoto po pripovedovanju Jožeta Šparovca obudi Jernej Jeglič. Kleni Podbrežan, ki je aktiven tudi na okoljevarstvenem, dobrodelnem in kulturnem področju, se bo po jutrišnjem skakalnem dnevu posvetil pripravam na tradicionalno prešernovanje pod lipo na Taboru v Podbrezjah, kjer bodo 12. februarja skupaj z obiskovalci ob ognju in kuhanem vinu recitirali in brali Prešernove pesmi.