Strokovnjaki ljubljanske območne enote in restavratorskega centra Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije so si po neurju ogledali poškodbe, ki jih je 19. julija na strehi stebriščne lope na Plečnikovem stadionu povzročil močan veter. »Ugotovljeno je bilo, da je odneslo del pločevinaste strehe in potrgalo izolacijo,« so povedali na zavodu. Direktor družbe Bežigrajski športni park Jože Pečečnik je dodal, da je veter »odtrgal praktično celotno pločevinasto streho nad arkadami«.
Napovedal je, da bodo popravilo strehe začeli 8. avgusta, saj da so se morali najprej uskladiti z zavodom za varstvo kulturne dediščine. Bežigrajski športni park je po besedah direktorja od zavoda dobil navodila, kako sanirati nastalo škodo. Pečečnik je pohvalil sodelovanje z zavodom, saj je dejal, da je bil zelo strokoven in odziven. Drugi deli Plečnikovega stadiona po njegovih besedah v neurju niso bili poškodovani.
Ker je močan veter dvakrat v desetih letih odkril streho, nas je zanimalo, ali razmišljajo o dodatnih ukrepih za zavarovanje strehe kulturnega spomenika, da se v morebitnih prihodnjih neurjih podobni dogodki ne bi več dogajali. Na zavodu so pojasnili, da bo zaščita strehe po sanaciji enaka prejšnji. »Za dodatne ukrepe bo potreben poseben projekt, kar pa zahteva več časa,« so dodali.
Pečečnik: Pogajanja trenutno
ne potekajo
Pečečnik se je že s prejšnjim ministrom za kulturo Vaskom Simonitijem začel pogajati glede morebitne prodaje zemljišč, na katerih stoji Plečnikov stadion. Kot je pred časom dejal ljubljanski župan Zoran Janković, je Pečečnik na temo Plečnikovega stadiona sestankoval tudi že s trenutno ministrico Asto Vrečko, vendar niti Pečečnik niti na ministrstvu niso potrdili, da bi šlo za pogajanja. Z ministrstva so nam spomladi odgovorili, da »vlada v dialogu z vsemi deležniki preučuje različne možnosti rešitve in vrste sodelovanj v skrbi za ohranitev in oživitev Plečnikovega stadiona. Pri tem je nujen konstruktiven dialog med mestom, zasebnim lastnikom in državo, saj bomo le tako prišli do najbolj optimalne rešitve, ki bo v korist ljudi, okolja in ohranjanja kulturne dediščine.«
Pečečnik nam je zdaj povedal, da »trenutno ne potekajo nobena pogajanja, saj sem svoje stališče jasno izrazil in povedal, da če bo stadion ostal v prvotni obliki, sem ga pripravljen prodati za ceno, kot sem vanj vložil. Kot sem seznanjen, ima vlada interes za odkup stadiona in si prizadeva, da bi ta proces izpeljala skupaj z Mestno občino Ljubljana.« Ljubljanski župan pa je v preteklosti zatrdil, da vidi le dve rešitvi za Plečnikov stadion, in sicer, da država sama odkupi in prenovi spomenik ali pa da dovoli Pečečniku izvesti projekt Bežigrajski športni park.
Čakajo na odločitev
vrhovnega sodišča
Toda Pečečnikovi gradbeni načrti so trenutno pod velikim vprašanjem, saj je ministrstvo za naravne vire in prostor letos družbi Bežigrajski športni park (katere solastnika sta Mestna občina Ljubljana in Olimpijski komite Slovenije) zavrnilo izdajo gradbenega dovoljenja, ker družba med drugim ni izkazala pravice do gradnje na enem od zemljišč. Gre za zemljišče med stadionom in Koroško ulico, katerega lastništvo je po dolgoletni sodni bitki pravnomočno pripadlo etažnim lastnikom bližnjih Fondovih blokov. Solastniki Bežigrajskega športnega parka trenutno čakajo na odločitev vrhovnega sodišča, ali bo dopustilo zaprošeno revizijo. Če jih bo sodišče zavrnilo, bodo morali investicijo korenito spremeniti, če bodo seveda še vztrajali pri gradnji.