Samo slabe tri mesece po avgustovskih ujmah so tokratne padavine ponovno poskrbele za močno dvignjen vodostaj reke Save, ki pa tudi tokrat ni prizanesel plaži za mestnim kopališčem Laguna. »Ste videli, kako visoka in deroča je ponovno Sava? Popolnoma je zalila novo plažo. Iz vode gledajo samo naslonjala obeh klopi, kaj se je zgodilo z betonskimi ploščadmi za sončenje, pa bo jasno šele, ko voda odteče,« sta nas ogovorili sprehajalki, ki se vsakodnevno sprehajata tod mimo.

Naj spomnimo, za ureditev plaže, ki so jo uradno odprli v začetku poletja, je Mestna občina Ljubljana namenila nekaj manj kot pol milijona evrov. Investicija je bila velika, saj so se želeli izogniti dodatnim težavam, ki bi jih lahko ob večjih količinah vode povzročila deroča Sava. Brežine so namreč – očitno neuspešno – utrdili s kamnito zložbo in kranjsko kašto oziroma steno. Sanacijo po avgustovskih poplavah je Mestna občina Ljubljana izvedla v začetku septembra, kolikšni so bili stroški, ni znano.

Če bo treba, bodo
plažo prestavili višje

Tudi tokrat je na oceno škode treba počakati, da se voda vrne v obstoječo strugo. Kot je na zadnjem srečanju z mediji povedal ljubljanski župan Zoran Janković, se bodo obnove plaže lotili tudi tokrat. »Če ne bo druge možnosti, je bomo premaknili višje. Smisel pa je vseeno, da plaža ostane ob vodi.«

O smiselnosti obnavljanja plaže – v zadnjih treh mesecih tako že drugič, smo vprašali tudi Blaža Komca, vodjo oddelka za naravne nesreče pri ZRC SAZU, ki pa je iskreno povedal, da konkretne situacije ne pozna. Načeloma pa svetuje, da se izogibamo brežinam hudourniških rek in potokov, kjer prihaja ne le do poplav, ampak do bočne erozije in nanosov sedimentov. »Brežine ob večjih rekah je treba urediti tako, da jih poplavne vode ne uničijo, kar pomeni, da ne posegamo pretirano v območja tik ob reki. Po zakonu je to ob manjših vodotokih pet metrov, ob večjih rekah pa 15 metrov širok pas,« je povedal. Dodal je, da bi omenjene zahteve usmerili v izdelavo stalnih kopališč ob rekah na območja blizu izvirov, ki so problematična zaradi zajetij pitne vode in temperature vode, ter v območja ob kraških rekah, ki so poleti problematična zaradi nizkih vodostajev. 

Priporočamo