Javno podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnice (LPT) je ta mesec začelo posodabljati in nadgrajevati parkirne sisteme na parkiriščih in v parkirnih hišah, ki so opremljeni z avtomatskimi zapornicami. Nadgradnjo izvaja družba Q-Free Traffic design, ki je pooblaščeni zastopnik nameščenih parkirnih sistemov nemškega proizvajalca Design. Po podatkih LPT bo posodobitev stala 129.146 evrov brez davka na dodano vrednost.
Uvedba samodejne prepoznave registrske tablice
S posodobitvijo bodo uporabniki teh javnih parkirnih hiš in parkirišč dobili možnost, da parkirnino poravnajo brezstično z debetno ali kreditno kartico. V parkirni hiši Kongresni trg bodo mesečni najemniki parkirnih mest lahko izbrali tudi možnost vstopa in izstopa prek sistema avtomatske prepoznave registrskih tablic. Pozneje bo to omogočeno še na drugih parkiriščih in parkirnih hišah. Postopno bodo uvedli tudi možnost plačila parkirnine prek mobilne aplikacije EasyPark. Tudi to možnost bodo najprej preizkusili v parkirni hiši Kongresni trg, na svoji spletni strani napovedujejo v LPT.
Omenjene posodobitve in nadgradnje pa ne bodo veljale za parkomate na območjih kratkotrajnega parkiranja, to je ob vozišču občinskih cest. V Ljubljanskih parkiriščih in tržnicah so razložili, da gre v osnovi za dva različna sistema, ki drugače delujeta in med seboj nista primerljiva.
Že oktobra lani so na občini pojasnili, da parkomati nimajo optičnega napajanja in niso priključeni na električno omrežje, temveč energijo dobijo iz akumulatorjev in sončnih celic. Če bi na parkomate občina želela namestiti čitalnike za plačilne kartice, »bi potrebovali veliko več energije, kar bi upočasnjevalo delovanje, uporabnik bi na parkirni listek čakal predolgo (izvesti se morajo postopek plačila, preverjanje veljavnosti kartice, odgovor nazaj od banke oziroma procesorja kartice, tvorjenje računa in vse potrebno za davčno potrjevanje računov)«.
Širijo območje
plačljivega parkiranja
Občina ob zadnjem nakupu novih parkomatov od dobaviteljev ni niti zahtevala možnosti plačila parkirnine s kreditno ali debetno kartico. Z novimi parkomati je občina lansko leto deloma zamenjala stare, ki niso omogočali davčnega potrjevanja, s preostalimi parkomati pa bo razširila območje plačljivega parkirnega režima. Večino parkomatov naj bi postavili na območju parkirne cone 3, kjer ura parkiranja stane 0,40 evra, parkirnino pa je treba plačevati od ponedeljka do petka med 7. in 19. uro. Stanovalci območij, ki bodo na novo opremljena s parkomati, bodo lahko pridobili parkirne dovolilnice, ki jim bodo omogočale neprestano parkiranje. Občinski predpisi v parkirni coni 3 omogočajo pridobitev do treh parkirnih dovolilnic na stanovanje, pri čemer prva stane 60, druga 120 in tretja 180 evrov.
Imen ulic, kjer so že oziroma še bodo postavili parkomate, nam z občine niso sporočili. Na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet so povedali, da bodo parkomate postavili na območjih znotraj avtocestnega obroča, in sicer med Vodnikovo in Celovško cesto, med Goriško ulico in Celovško cesto ter med Dunajsko cesto in Ulico Pohorskega bataljona. Čeprav jih na občini niso omenili, so se z novim letom parkomati pojavili tudi na obrobju stanovanjske soseske BS3 (ob Vojkovi cesti in na parkirišču pri enoti Lenka vrtca Ciciban) in v Luize Pesjakove ulici.
»O vseh lokacijah novih parkomatov in pričetku njihovega delovanja bomo javnost obvestili. Namen novih parkomatov je tudi zmanjšati število dnevnih migracij z daljšim časom parkiranja ter tako omogočiti več prostih parkirnih mest za stanovalce posameznih območij,« so odločitev za širitev območij plačljivega parkiranja pojasnili na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet.