Poročali smo že o tem, da bo tudi letos glavni magnet praznično obarvanega Maribora panoramsko kolo, ki ga bodo znova postavili na Glavnem trgu, vendar naprave več ne bodo pripeljali iz Hrvaške, pač pa bo »večjo in lepšo« različico zagotovil slovenski ponudnik. Gre za kranjsko podjetje Lunapark Muller, ki ima v ljubljanskem nakupovalnem središču BTC postavljen mobilni lunapark s 15 atrakcijami. Ena od njih je tudi 33 metrov visoko panoramsko kolo, ki se bo torej kmalu preselilo v mesto ob Dravi in tu obratovalo od 30. novembra, ko bo prižig luči, pa do 31. decembra. Kot je povedal Robert Žagar, direktor omenjene firme, bodo svoje »dunajsko kolo« v Maribor pripeljali predvidoma v četrtek, 23. novembra, postavili pa ga bodo v treh do štirih dneh, tudi s pomočjo avtodvigala.

»Cene ne bodo pretirane«

Kako to, da iz prestolnice, kjer je več ljudi in je večja kupna moč, svojo glavno atrakcijo selijo v štajersko prestolnico? »Maribor poznamo, vrsto let smo delali na Veseli jeseni. Všeč nam je pri vas, vzdušje je prijetno. Četudi je manj ljudi, kot jih lahko pričakujemo v BTC-ju, so Mariborčani večji veseljaki kot Ljubljančani. Glede zaslužka sicer težko kaj predvidevamo, ker je vse odvisno od vremena, ki nam tudi v ljubljanskem lunaparku povzroča težave,« je pojasnil Žagar in povedal, da je prednost tudi to, da lahko kolo postavijo v središču mesta. »Maribor si v primerjavi z drugimi mesti, ki imajo glede tega določene predsodke, to atrakcijo želi imeti,« je še dodal podjetnik, ki je do mariborskih organizatorjev veselega decembra pristopil sam.

Za najem zemljišča bo, kot smo pisali, plačal 14.000 evrov, ki jih bodo Mestne nepremičnine vložile v praznični program. Ker tega finančnega bremena lanski ponudnik iz Hrvaške ni imel, plačali so mu celo elektriko, se postavlja vprašanje, ali bodo vstopnice zato bistveno dražje. Žagar odgovarja, da cen sicer še nimajo zastavljenih, da pa, kljub ogromnim stroškom, ki jih imajo s prevozom, postavitvijo, obratovanjem in servisom po koncu projekta, ne bodo pretirane in bodo podobne tistim v Ljubljani, kjer vožnja za odrasle stane osem evrov, za otroke pa šest. Spomnimo, lani je bila cena za odrasle sedem evrov, za otroke pa šest, družinska karta je stala 24 evrov.

Najem sejemskih in gostinskih hišk še dražji

Mestne nepremičnine so objavile javno povabilo, s katerim iščejo ponudnike za svojo Miklavževo in Božično tržnico. Na voljo je 10 sejemskih hišic in 15 stojnic na Glavnem trgu. Čeprav so se lani mnogi pritoževali nad cenami najema in so Mestne nepremičnine te kapacitete zapolnile z veliko težavo, so najemnine letos konkretno podražili. Enomesečni najem manjše hiške namreč stane 1900 evrov (lani 900), večje pa 2500 evrov (lani 1190), za stojnico pa je treba odšteti 400 evrov (vse brez DDV). Na voljo sta tudi dve hiški na Trgu svobode, najem ene stane 1900 evrov.

Tudi gostinci na Glavnem trgu bodo morali letos za gostinske hiške plačati skoraj tisočaka več kot prejšnje leto, 2800 evrov, dodatno pa še sedem odstotkov od neto prihodkov prodaje, kar so organizatorji uvedli že lani. Takrat so bili sicer zelo nezadovoljni ponudniki na Trgu Leona Štuklja, ki so morali kljub okrnjenemu programu plačati trikrat več kot kolegi na zaradi panoramskega kolesa precej obleganem Glavnem trgu. Tudi za gostinsko ponudbo na Trgu Leona Štuklja je povabilo za sodelovanje zainteresiranih že objavljeno, tam bodo morali gostinci plačati 500 evrov več. Za najemnino gostinske hišice za hrano in pijačo organizator prizorišča, Zavod za turizem Maribor, računa 6500 evrov, za hišico, ki bo prodajala le pijačo, pa 5500 evrov (brez DDV), prav tako je zahtevan še sedemodstotni delež od prodaje.

Za 144 potnikov

Panoramsko kolo, ki se bo vrtelo v Mariboru in osvetljevalo osrednji mestni trg, je sicer staro eno leto, doslej pa je poleg Ljubljane gostovalo še v Čatežu. S svojimi 33 metri je za deset metrov višje kot vrteče-svetleča atrakcija, ki jo je imel Maribor lani. Panoramsko kolo kranjskega podjetja ima 24 gondol (hrvaško jih je imelo 18), naenkrat pa lahko pelje največ 144 ljudi. Žagar je prepričan, da bo izkušnja z napravo njegovega podjetja drugačna, boljša kot lani, a ne samo zaradi višine, pač pa tudi zaradi lepše razsvetljave, nenazadnje gre za "preizkušeno kolo preizkušenega proizvajalca, ki se ne ustavi za vsako figo".

»Letos poleti smo delali v Čatežu v zelo slabem vremenu, ko so bili dež, veter, poplave, vendar kolo ni obstalo niti enkrat oziroma samo takrat, ko smo ga sami zaprli, ker zaradi slabega vremena ni bilo ljudi. Tudi v Mariboru bo kolo delovalo v dežju ali snegu, saj ni tako občutljivo kot tisto, ki je bilo pri vas lani,« je Žagar zagotovil, da nikakor ni pričakovati tehničnih težav, kot smo jim bili priča prejšnje leto, ko kolo ni delovalo že ob previsoki vlagi.

Priporočamo