Za namero Mestne občine Ljubljana, da bosta na lokaciji bejzbol in ragbi igrišča v športnem parku Štepanjsko naselje nastali dve novi nogometni igrišči, so po besedah predsednika Športnega softball kluba Mesarji (ŠSK Mesarji) Damjana Cilenška sedanji uporabniki izvedeli šele pred kratkim in skorajda naključno, predvsem pa v odsotnosti kakršnega dialoga občine s prizadetimi klubi in lokalno skupnostjo. Pri čemer bodo z načrtovano zasnovo dveh nogometnih igrišč bejzbolisti ostali brez igrišča, medtem ko naj bi igralci ragbija lahko trenirali in igrali na enem od nogometnih igrišč.
»Na sestanku, ki smo ga zahtevali, da nam pojasnijo situacijo, so nas postavili pred dejstvo, oddelek za šport MOL pa zavrača kakršno koli debato,« izkušnje z občino opiše Cilenšek. Na sestanku med predsednikom Zveze za baseball in softball Slovenije, predsednikom ŠSK Mesarji, ki je trenutni najemnik bejzbol in softbol igrišča Golovec, in predstavniki Javnega zavoda Šport Ljubljana ter oddelka za šport MOL so v začetku januarja pojasnili, da so glavni razlog za spremembe na športnih površinah v Štepanjskem naselju potrebe NK Slovan po dodatnih igriščih zaradi velikega števila otrok, neustreznost lokacije za bejzbol zaradi leta žogic zunaj igrišča in nujne potrebe po dodatnih nogometnih igriščih med gradnjo novega Atletskega centra. Za izgubljeno bejzbol igrišče so na MOL ponudili nadomestno lokacijo severno od Ledene dvorane Zalog, vendar Cilenšek pravi, da to ni dobra rešitev. V več kot 40 letih, odkar obstaja bejzbol igrišče v Štepanjskem naselju, so športniki namreč tam ustvarili široko mrežo prostovoljcev in se povezali z lokalnimi društvi ter okoliškim prebivalstvom. »V primeru selitve v Zalog pa ne vem, kako bi vse to vzdrževali in ali bi tam sploh imeli kader, s katerim imamo že tako in tako težave, saj bejzbol v Sloveniji ni ravno zelo popularen šport. V Zalogu bi morda res nastalo boljše igrišče, vendar če ni nikogar, ki bi ga vzdrževal, in nikogar, ki bi treniral igralce, je to začetek konca našega kluba, ki skoraj izključno temelji na prostovoljstvu in sodelovanju z lokalno skupnostjo,« je jasen Cilenšek.
Alternativni predlog klubov
Ob seznanitvi z občinsko namero so v ŠSK Mesarji in Rugby atletskem klubu Olimpija na MOL naslovili alternativni predlog, v katerem so zapisali, da pozdravljajo »dejstvo, da želita Šport Ljubljana in MOL investirati v izboljšanje pogojev za šport v Štepanjskem naselju, vendar pa se nam zdi, da je predlagani projekt nastal prehitro in ima nerealno hitro časovnico.« Pri tem so v bejzbol in ragbi klubu predlagali, da občina prostorsko stisko med gradnjo Atletskega centra reši z zasnovo ustrezne športne igralne površine na območju dvorane v Zalogu, kjer lahko uporabniki poljubno narišejo igrišča. »Sočasno se začne sanacija oziroma nadgradnja igralne površine ragbi igrišča, ki se ga pripravi za dvojno rabo, tako za ragbi kot za nogomet. Ragbi društvu, ki igrišče uporablja (trenutno Rugbi atletski klub Olimpija), se zagotovi ustrezno število terminov za treninge in tekme,« so še zapisali v alternativnem predlogu. Po končani gradnji Atletskega centra, so še zapisali v predlogu, se stanje ponovno oceni in »odloči, ali v Zalogu ostane nogometni trening center ali pa se tja preseli bejzbol in softbol igrišče iz Štepanjskega naselja.«
V pozivih občine k dialogu in iskanju kompromisa za nastalo situacijo sta športna kluba podprla tudi svet četrtne skupnosti Golovec in prostovoljno gasilsko društvo Štepanjsko naselje. Prav tako so podporo in željo, da se v Štepanjskem naselju ohrani dolga tradicija bejzbola in softbola, izrazili tudi v Športnem društvu Golovec, kjer so leta 1980 po dogovoru s Socialistično zvezo delovnega ljudstva v sodelovanju s prostovoljci začeli urejati nekdanjo deponijo gradbenega materiala v bejzbol in softbol igrišče.
MOL zavrnil alternativni predlog
A za alternativno rešitev razvoja športnega parka Štepanjsko naselje, ki sta ga predlagala kluba, so na MOL odgovorili, da je nesprejemljiva. Kot je zapisal vodja ljubljanskega oddelka za šport Marko Kolenc, bo šel razvoj »športnega parka Štepanjsko naselje v smer zagotavljanja pogojev za športe, ki imajo največjo množičnost v lokalnem okolju in prostorske potrebe. S tem bomo najbolje sledili uresničevanju javnega interesa na področju športa v MOL.«
Mestna občina Ljubljana je na vprašanje o nadaljnjem obstoju igrišča v Štepanjskem naselju odgovorila, da »ragbi igrišče ostaja in bo posodobljeno. Na njem bo mogoča mešana uporaba nogometa in ragbija.« Kot so dejali, »sledijo razvoju športnih panog in s tem potreb prebivalcev MOL. Zato bomo zaradi velike podhranjenosti z nogometno infrastrukturo to nadomestili na obstoječem igrišču za bejzbol.« Pri tem zagotavljajo »športno infrastrukturo za tekmovalne programe predvsem za športne panoge, ki imajo ustrezno število registriranih športnikov. V uradni evidenci registriranih športnikov OKS-ZŠZ na današnji dan ŠSK Mesarji nimajo niti enega registriranega športnika.«
Natančna časovnica ureditve igrišč v Štepanjskem naselju še ni znana. V letošnjem letu je predvidena izdelava projektne dokumentacije in pridobitev vseh dovoljenj, takoj za tem pa začetek del.