Novo mesto. Ocenjevaci so previdno prijeli vsak svoj kozarec z nežno rdečo tekočino, ga najprej pogledali, malo zavrteli, povonjali in nato ponesli k ustom. Prav škoda se zdi, da vino potem izpljunejo in preostanek zlijejo v posebno posodo. Toda če moraš tri dni zapored oceniti okoli 80 različnih vzorcev vina na dan, drugače pač ne gre. Šlo je za 50. ocenjevanje vin pod okriljem Kmetijsko-gozdarskega zavoda Novo mesto, kot uvod v jubilejni 50. Teden cvička. Tega po dveh letih premora zaradi epidemije tokrat prvič pripravljajo skupaj s študentsko Cvičkarijo in Pop Up Wine festivalom pod skupno streho Festivala cvička, ki bo od 27. do 29. maja v Novem mestu.
»Ocenjujem že 25 let in lahko rečem, da se je cviček v teh letih zelo spremenil. Danes so trendi sodobni, vino mora biti bolj mehko, gladko, pitno, z nižjimi kislinami, in to današnji cvički prav gotovo imajo. V teh letih je stroka zelo napredovala, tudi okus potrošnika se je spremenil, kar zahteva tudi sodobnejši pristop pridelave,« je dejala predsednica ene od treh ocenjevalnih komisij Ivanka Badovinac. »Letos smo ocenili že kar nekaj cvičkov na terenu in nekateri kažejo izjemen potencial. Letnik je bil dober in hkrati zahteven. Pričakujem, da bodo cvički odlični ali pa vsaj del vzorcev, ki bo pokazal tisto piko na i in dal kakovost, ki si jo želimo oziroma pričakujemo.«
Več kot 600 vzorcev v finalu
V vseh 32 društvih, združenih v Zvezi društev vinogradnikov Dolenjske, so v predhodnem oziroma polfinalnem ocenjevanju vin ocenili več kot 4000 vzorcev, vin z najvišjo oceno, ki so se uvrstila v tokratno finalno ocenjevanje, pa je bilo 636, kar je skoraj 30 odstotkov več kot lani. Največ, kar 181, je bilo seveda cvičkov, 128 je bilo vzorcev modre frankinje, sledijo dolenjska bela, penine in druga sortna vina. »Kljub vsem oviram, ki so lani pestile letino, od podnebnih sprememb do pozebe, zaradi česar je cvička nekoliko manj kot običajno, so vina na društvenih ocenjevanjih dosegala visoke ocene. To pričakujemo tudi v okviru jubilejnega finalnega ocenjevanja,« je tik pred začetkom tridnevnega ocenjevanja, ki velja za eno največjih v državi, dejal predsednik dolenjske zveze Miran Jurak.
Letos so v Zvezi društev vinogradnikov Dolenjske, ki združuje več kot 5000 vinogradnikov in vinarjev, nekoliko spremenili pravilnik za izbor kralja cvička. »Ocenjevanje vzorcev letos poteka dvofazno, kajti želeli smo res velik konsenz. Glavna sprememba pri kralju cvička je, da gredo v finalno ocenjevanje le cvički z najvišjimi ocenami in da se kralj v finalu ne izbira več po sistemu rangiranja, temveč po ponovni ocenitvi. Zato pričakujemo, da bodo tudi ocene kraljev cvička zagotovo visoke, kajti letnik je bil res dober,« dodaja Jurak.
Kot je dejal direktor KGZ Novo mesto in predsednik letošnjega ocenjevanja vin Damijan Vrtin, je bilo vinogradništvo in vinarstvo ena najbolj prizadetih panog v zadnjih dveh letih, tako zaradi posledic epidemije koronavirusa, ko se je zaradi zaprtja gostinskega sektorja prodaja vina ustavila, kot tudi zaradi pozebe. »Hkrati ne moremo mimo skrb vzbujajočega dejstva, da se vinogradi opuščajo. Želeli bi si še dodatnih ukrepov za vinogradništvo. Vemo, da to po površini ni najpomembnejša panoga. To ni žito in ni mleko, je pa pomembna tradicija in v sozvočju s hrano zelo pomemben pridelek. Zato bi si zaslužil večjo pozornost v obliki bolj prijaznih ukrepov za vinogradnike,« je odgovorne pozval Vrtin.