Pridobljene učne izkušnje v resničnih situacijah v tujini dijakom omogočajo izboljšanje dosežkov pri mnogih predmetih, znanje tujih jezikov ter razvijanje boljših osebnih in socialnih spretnosti. Tudi zato je projekt Erasmus+, ki ga financira Evropska unija z nepovratnimi sredstvi, enkratna priložnost za mlade, ki bodo v prihodnjih letih tudi vstopali na trg dela.
Izboljšali samostojnost
in samozavest
Koordinatorka projekta Maja Najdič je kot uvod v predstavitev poteka priprav povedala, da je komisija nacionalne agencije CMEPIUS izbrala prav njihov projekt z naslovom Trajnostnost nas usmerja in nagrajuje. »V projektu smo izpostavili izboljšanje poklicnih veščin na trajnosten način, prav tako vključevanje mladih na trg dela, tudi tistih s posebnimi potrebami, zmanjšanje vplivov na podnebne spremembe z izbiro trajnostnih prevoznih sredstev ter izboljšanje jezikovnih in medkulturnih kompetenc,« je povedala koordinatorka projekta. Poudarila je, da bodo trije tedni bivanja v tujini tudi priložnost za razvoj in izboljšanje samostojnosti ter samozavesti vsakega posameznika.
Kaj to pomeni v praksi, si dijaki še ne predstavljajo. Prvi korak, da so postali del 20-članske ekipe, ki bo februarja prihodnje leto odpotovala v Brago na Portugalsko, pa je bila priprava življenjepisa. »Priprava življenjepisa je seveda zelo pomembna, saj je prav, da nas bodoči delodajalci spoznajo. Da dobijo informacijo o našem znanju, o tem, česa smo se že naučili. Prav tako je vsak od nas v angleškem jeziku pripravil krajši videoposnetek, v katerem smo se tudi predstavili,« je povedal Aleks, dijak grafičnotehnične smeri. Nekateri so si za predstavitev vzeli več časa in popisali cel list, drugi so bili kratki in jedrnati. »Tekstov nisem popravljala,« je zbranim dijakom v šolski knjižnici v smehu povedala Najdičeva in dodala, da na Portugalskem sodelujejo z agencijo, ki njihovim dijakom išče podjetja. »Podjetja morajo biti trajnostno usmerjena. Taka, ki iščejo alternativne vire, ekološko gorivo in imajo trajnostni pristop tudi pri recikliranju materialov. Recimo tiskarna, ki tiska na reciklirani papir,« je pojasnila Najdičeva.
Za nekatere prva praksa
Še preden bodo dijaki odpotovali na Portugalsko, se bodo prek videoklica vnovič predstavili potencialnemu delodajalcu, ta pa jim bo opisal delo, ki ga bodo opravljali v podjetju. »To je super, ker si ta hip niti ne predstavljam, kaj bi lahko delal na Portugalskem,« nam je zaupal Nik in priznal, da večina od njih nima nobenih delovnih izkušenj. »Tudi zato želim vedeti, koliko časa bom delal,« je še povedal mladenič, ki je podobno kot njegovi kolegi počitniško delo do zdaj opravljal le v gostinstvu. »Med počitnicami sem poučeval otroke gimnastiko,« je povedal Aleks, sošolka Tanita pa je bila edina v skupini, ki je med počitnicami dobila priložnost, da je sodelovala pri grafičnem oblikovanju.
Dijaki ne skrivajo veselja, da bodo obvezen del prakse opravili v tujini, in ne doma. Ker celoten projekt temelji na trajnosti, se bodo v tujino namesto z letalom odpravili z vlakom. »Zavedamo se, da bo pot zato potekala dlje, bomo pa z dijaki poskrbeli za dodatna doživetja in popestritev same poti,« je povedala mentorica. Aleks jo je dopolnil, da bo s seboj na pot zagotovo vzel kamero. »Zanimivo bo snemati našo pot, od Radovljice do Benetk in naprej do Milana, čez Francijo do Barcelone in po krajšem postanku naprej do Brage. Tukaj si bomo privoščili krajši počitek. Želimo si, da bomo imeli priložnost odpraviti se do plaže, si mogoče še ogledati mesto,« je povedal zgovorni Aleks in dodal, da predvideva, da bodo tudi v Bragi v službo hodili s kolesom ali avtobusom.
Znajo poskrbeti zase
Za zdaj je tudi znano, da bodo nastanjeni v enem od hotelov, kjer bodo imeli zagotovljene vse tri obroke. »Res si želim, da bo nastanitev v redu. Malo me je strah, da bomo končali v kakšnem hostlu, kjer se ne bom počutil dobro,« je glasno razmišljal Nik. Sošolec ga je dopolnil, da je sam pomislil predvsem na velikost obrokov, ki jih bodo dobili. »Če bodo tako veliki, kot jih dobimo tukaj v šoli, bo super.« A so dekleta fantom takoj skočile v besedo in jih potolažile, da bodo v tem primeru znale tudi same kaj skuhati.
Čeprav odhajajo na Portugalsko, težav zaradi nepoznavanja lokalnega jezika ne vidijo. »Naložili smo si aplikacijo Duolingo in nekaj fraz že znamo. Sama recimo znam povedati eu tenho uma maça – imam jabolko,« je v smehu povedala mladenka in omenila, da se bodo imeli v popoldanskem času priložnost priključiti jezikovnemu tečaju. »Zagotovo bomo opravili kakšen izlet v Porto, tudi v Lizbono, kjer je kar nekaj zanimivih muzejev. Seveda pa se bomo sproti dogovarjali in prilagajali vsem,« je povedala njihova učiteljica, ki vidi bivanje na Portugalskem tudi kot enkratno priložnost za druženje z najstniki iz drugih evropskih držav. »Po tihem upam, da bomo v hotelu edina slovenska skupina, saj si ne želim, da postanemo slovenska vas,« je povedala in obrazložila, da je prav, da otroci spoznajo sovrstnike in stkejo prijateljske vezi tudi z drugimi narodnostmi. »Morda bomo po vrnitvi imeli priložnost, da katero skupino gostimo tudi pri nas, na Gorenjskem.«