Mestna občina Ljubljana oziroma javno podjetje VOKA Snaga sta se letošnjega februarja lotila urejanja obvodnega 40-metrskega pasu levega brega Save na odseku med Dunajsko in Štajersko cesto. »Ureditev obsega čiščenje nabrežja, rušenje ostankov nekdanjih vrtičkarski lop, odstranitev gradbenih in azbestnih odpadkov, obrez dreves in grmičevja, izravnavo terena, kjer so bile večje depresije, vzpostavitev sprehajalne poti, postavitev klopi za opazovanje reke in življenja ob njej,« so na občinskem oddelku za varstvo okolja strnili, kaj se dogaja na črnuški strani Save.
Javno podjetje VOKA Snaga je konec letošnjega januarja dela zaupalo družbama Dolinšek transport in LC inženiring. Na oddelku za varstvo okolja pričakujejo, da bodo dela končana v maju.
Niso pridobili
vseh soglasij lastnikov
Na občini so dejali, da so želeli urediti celoten odsek levega brega Save od Dunajske do Štajerske ceste. »Večino soglasij lastnikov zemljišč smo pridobili, nekaj pa jih soglasja ne da, zato bo ta del izvzet iz območja urejanja,« so sprva dejali na občini. Pri ogledu izvedenih del ob Savi pa je bilo ob že urejeni sprehajalni poti opaziti table z napisom »privat zemljišče«, na več mestih pa so bile na poti ovire iz vejevja, debel, peska in drugega materiala. Iz tega je bilo sklepati, da so gradbinci že posegli na parcele, za katere občina, kot kaže, ni pridobila soglasja.
Po dodatnem poizvedovanju so na magistratu priznali, da so dela potekala tudi na parcelah brez vseh potrebnih soglasij solastnikov. Na oddelku za varstvo okolja so pojasnili, da je pri spornih parcelah kar 78 solastnikov, pri čemer ima največji v lasti 4-odstotni delež posamezne parcele. Od večine solastnikov so pridobili soglasje za čiščenje območja.
Toda nekateri solastniki so že pokojni, zato njihovih soglasij niso mogli pridobiti, dva od solastnikov pa se z občinskimi načrti nista strinjata, »zato smo ustavili dela. Poskušamo doseči dogovor, da projekt zaključimo,« so povedali na ljubljanskem oddelku za varstvo okolja. Če ne bodo pridobili soglasij vseh solastnikov, bodo dela zaključili »na delu, kjer je začetek navedenih parcel. V delu teh parcel pa bomo območje samo zatravili.« Na vprašanje, zakaj so brez vseh potrebnih soglasij posegli tudi na zasebna zemljišča, so na občini odgovorili, da so pričakovali, da bo vsem lastnikom »ustrezalo, da se ta del očisti odpadkov in uredi«.
V prihodnosti bodo
uredili tudi parkirišče
Čeprav so bili tudi na delu 40-metrskega obvodnega pasu doslej vrtički, na občini pravijo, da v tem pasu vrtičkov ob Savi ne bo več. »Na preostalem območju (severno od sprehajalne poti, op. a.) bodo vrtički dovoljeni, pri čemer morajo zakupniki upoštevati pravila, ki veljajo na drugih urejenih vrtičkarskih območjih Mestne občine Ljubljana. Vrtičke, ki so na zemljiščih Mestne občine Ljubljana, daje v podzakup podjetje Grizlo,« so pojasnili na oddelku za varstvo okolja. Župan Zoran Janković je na eni od tiskovnih konferenc omenil, da na novourejenem obrežju Save ne bodo več dovoljena niti praznovanja in pikniki. Na vprašanje, zakaj niso tudi na črnuški strani Save predvideli prostorov za piknike, so na oddelku za varstvo okolja odgovorili, da so piknik prostori že urejeni na drugi strani Save v Tomačevem.
Z ureditvijo pasu ob reki pa občina še ni končala naložb v urejanje širšega območja levega brega Save. Na oddelku za urejanje prostora so pojasnili, da je to območje v občinskem prostorskem načrtu namenjeno »nadzorovanemu ekološkemu vrtičkarstvu« in da bo njegova ureditev štela kot nadomestna kmetijska zemljišča zaradi gradnje obvoznice Gameljne in druge javne infrastrukture v prestolnici. Prostorski načrt za to območje terja sprejem sanacijskega občinskega podrobnega prostorskega načrta, ki bo poleg vrtičkov v prostor umestil vstopno točko s parkiriščem, sanitarijami, skupnimi objekti, klopmi, trim napravami in prostori za druženje na prostem. Pri umeščanju parkirišča bo občina morala upoštevati, da gre za vodovarstveno območje.