Na občini pričakujejo, da bi letos spomladi lahko zaključili postopek izbire zasebnega partnerja za projekt Zelena energija na površinah in strehah v lasti mestne občine Ljubljana, ki predvideva gradnjo sončnih elektrarn na nepremičninah v lasti občine. Občinska energetska upravljalka Petra Šeme in občinska služba za javna naročila sta pojasnili, da bo izbira partnerja odvisna od poteka pogajanj s konzorcijema, ki ju zanima omenjeni projekt.
Za gradnjo sončnih elektrarn na potencialno okoli dvesto občinskih objektih in površinah se potegujeta konzorcij Petrola, Interenerga in E3 ter konzorcij javnega podjetja Energetika in RES ERP s podizvajalcem RES PV. Razpis je trenutno v fazi konkurenčnega dialoga, na podlagi katerega bo občina oblikovala končne zahteve. Šele nato bosta konzorcija lahko oddala končni ponudbi, občina pa bo izbrala najboljšo in sklenila pogodbo s koncesionarjem. Pri izboru bodo ključni štirje kriteriji: koliko bi občina in uporabniki sončne elektrarne plačevali za električno energijo izbranemu koncesionarju, kolikšen delež samooskrbe bi ponudil izvajalec, ali bi bil pripravljen pogodbo skleniti za krajše obdobje od predvidenih 25 let in koliko bi znašala investicijska vrednost projekta. Če bi bilo več ponudb ocenjenih enako, bi odločil prvi kriterij.
Koncesionar bo moral v koncesijskem obdobju na občinskih stavbah oziroma površinah zgraditi sončne elektrarne, jih upravljati celotno koncesijsko obdobje in ob izteku tega obdobja predati v last občine. Če bi katera od sončnih elektrarn imela krajšo življenjsko dobo, kot je koncesijsko obdobje, bo moral ob zaključku sodelovanja z občino elektrarno odstraniti ter poskrbeti za njeno razgradnjo. Finančni vložek v projekt bi zasebni partner pokril s tem, da mu bodo občina ter javni zavodi in podjetja plačevali za odjem elektrike.
Sončne elektrarne na nakupovalnih središčih
V izrabo strešnih površin se ne usmerja le ljubljanska občina, temveč tudi nekatera zasebna podjetja. Sparova hčerinska družba SES, ki gradi in upravlja nakupovalna središča, bo denimo s fotovoltaičnimi sistemi opremila strehe petih nakupovalnih središč v Ljubljani, Mariboru in Celju. V sončne elektrarne bo skupaj vložila 5,5 milijona evrov, delovati pa naj bi začele že v letošnjem juniju. S skupno močjo 4300 kilovatov naj bi sončne elektrarne na nakupovalnih središčih SES zadostile petini potreb teh stavb po elektriki, je dejal direktor Toni Pugelj.
S sončnimi elektrarnami bodo opremili vsa tri ljubljanska nakupovalna središča Aleja, Center Vič in Citypark. Slednji je ena največjih vročih točk v prestolnici in ravno na strehi Cityparka SES načrtuje največjo naložbo, vredno več kot 1,3 milijona evrov: zgraditi nameravajo 754-kilovatno sončno elektrarno in streho hkrati ozeleniti. Trenutni prod bodo zamenjali s plastjo vegetacije, in sicer bodo zasadili mah in lišaje. V SES so projekt gradnje fotovoltaičnih sistemov načrtovali še pred začetkom energetske krize, si pa zaradi slednje prizadevajo najti še dodatne možnosti za prihranke energije.