Javno podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnice (LPT) je v Gruberjevem kanalu namestilo dve plavajoči hiški, ki sta namenjeni oddajanju turistom. Kot so napovedali v podjetju, naj bi z oddajanjem teh turističnih kapacitet začeli letošnjega aprila. Sistem rezervacij bo za LPT pogodbeno izvajal Javni zavod Ljubljanski grad, ki ima s tovrstno dejavnostjo že izkušnje, saj upravlja Hostel Celica. »Cenik za oddajanje plavajočih hišk je v tem trenutku še v usklajevanju,« so povedali v LPT.

Na vprašanje, kakšna dovoljenja ali soglasja so morali pridobiti pred namestitvijo plavajočih turističnih hišk, so v LPT odgovorili, da so potrebovali dovoljenje za privez in dovoljenje za zadrževanje na čolnih po 24. uri. Na občinskem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet so potrdili, da so izdali dovoljenje za privez, glede dovoljenja o zadrževanju na čolnih čez noč pa so pojasnili takole: »Na podlagi njihove (LPT, op. a.) vloge za izdajo soglasja za zadrževanje na teh plovilih po 24. uri smo vlagatelja obvestili, da kot začasni rešitvi za krajše obdobje (najkasneje do 30. junija 2023) ne nasprotujemo zadrževanju na plovbnem območju celinskih voda na območju Mestne občine Ljubljana.« Takšna odločitev občine je presenetljiva, saj občinski odlok o določitvi plovbnega režima izrecno prepoveduje zadrževanje na plovilih po polnoči.

Odlok: Zadrževanje na plovilih po polnoči prepovedano

»Zadrževanje na plovilih po 24. uri je prepovedano, razen za namen izvajanja javne službe,« predpisuje omenjen odlok. Ker oddajanja nastanitvenih kapacitet turistom ne moremo šteti za javno službo, omenjene izjeme pri prenočevanju turistov ni mogoče upoštevati. Prav tako odlok trenutno ne predvideva možnosti, da bi občina s posebnim soglasjem dovolila prenočevanje na Ljubljanici. Veljaven odlok ob soglasju omenjenega oddelka zadrževanje na Ljubljanici po polnoči dovoljuje le v primeru prireditev.

Na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet so tudi priznali, da proučujejo možnost morebitne spremembe odloka o določitvi plovbnega režima, kar pomeni, da bi ob soglasju večine v mestnem svetu utegnili do poletja odlok spremeniti tako, da bi Ljubljanskim parkiriščem in tržnicam dolgoročno legalizirali prenočevanje na plovilih. V tem primeru pa bo zanimivo videti, kako se bodo na spremembo odloka odzvali zasebni ladjarji. Že pred približno petnajstimi leti je namreč občina dobila prošnjo Društva rečnih kapitanov Ljubljana, da bi ti na svojih ladjicah nudili tudi prenočevanje. A je občina takrat pobudo zatrla v kali. Janković je na eni od svojih nedavnih tiskovnih konferenc poudaril, da so bile takrat razmere na Ljubljanici popolnoma drugačne, da še ni bilo urejenega pristanišča in da so zasebne ladjice »služile predvsem kot prostor za pijančevanje«.

Tomo Zupančič iz Društva rečnih kapitanov Ljubljana je dejal, da v društvu pozdravljajo vsako dejavnost, ki pozitivno krepi zavest o Ljubljanici in je ne onesnažuje. »Če bo mestni svet z odlokom 'uzakonil' možnost prenočevanja na Ljubljanici, bo to zagotovo priložnost tudi za katerega od zasebnikov in bo pomenilo novo poglavje za Ljubljanico,« je prepričan Zupančič.

Uporabniki bodo morali spoštovati hišni red

Plavajoči turistični hiški so v LPT kupili že lani, in sicer od družbe 3maran za 261.527 evrov, vključno z davkom na dodano vrednost. Za privez in uporabo vstopnih ter izstopnih mest mora javno podjetje občini za vsako od hišic plačati 1830 evrov. Obe plavajoči hiški imata dnevni prostor s kuhinjo in jedilnico, spalnico, otroško sobo in pogradom. Na zunanji terasi, ki meri 50 kvadratnih metrov, je ob obeh hiškah tudi masažni bazen. »Vsi uporabniki plavajočih hišk bodo v tako imenovani pozdravni mapi poleg preostalih napotkov in hišnega reda prejeli tudi navodila glede obveznega upoštevanja pravil javnega reda in miru, ne glede na vrsto nastanitvenega obrata. Morebitne kršitve javnega reda in miru pa bo na podlagi prijav obravnavala pristojna policijska postaja,« so v LPT odgovorili na vprašanje, kako bodo zagotovili, da morebitne zabave v plavajočih hišicah ne bodo motile miru okoliških stanovalcev.

Priporočamo