Igre v Berlinu prihajajo po štiriletnem premoru, saj so vmesne – zimske prvotno odpadle zaradi pandemije, pozneje pa še zaradi razmer z Rusijo, saj bi morale igre potekati ravno tam. Nazadnje so slovenski tekmovalci na tako velikem tekmovanju sodelovali leta 2019, ko so bili v Abu Dabiju in Dubaju izredno uspešni. Naši specialci so osvojili 24 medalj, od tega tri zlate, 13 srebrnih in osem bronastih. »Niso pomembne samo medalje, pomemben je pristop, trud, ki so ga vsi do zadnjega vložili v svoje nastope,« je bil zadovoljen takratni vodja delegacije, sicer predsednik društva Specialna olimpijada Slovenije Ljubomir Miličević.

Tokratna kvota je nekoliko manjša, predvsem na račun atletike, ki je med 26 športi, v katerih bodo na igrah tekmovali predstavniki iz 190 držav, najmnožičnejši. Osnovno vodilo (razdelitev tekmovalcev v tekmovalne skupine po sposobnostih) ostaja, kot je bilo vse od časa ustanovitve gibanja pred 55 leti. »Zamišljen sistem tekmovanja, ki je bil preizkušen že v plavalnem delu v Dubaju pred štirimi leti, teži k temu, da se tekmovalce razvrsti v čim bolj homogene skupine. Je pa še ena posebnost – tudi ta velja že ves čas. Tekmovalec rezultata s predtekmovanja oziroma tekmovanj pred finalnim nastopom ne sme preseči za več kot 15 odstotkov. Ta varovalka še dodatno zagotavlja enake možnosti in pošteno tekmovanje,« poudarja Domen Pociecha, športni direktor društva, tokrat pa tudi v vlogi glavnega nogometnega trenerja. V boj za ekipno medaljo se tokrat namreč podajajo nogometaši v igri 5:5, potem ko so se košarkarji iz Abu Dabija vrnili z bronom. Oba ekipna športa se namreč izmenjujeta.

V soboto odprtje iger

Tokratna vodja delegacije bo sedanja predsednica društva Suzana Bohorč, ki ima tudi že nekaj izkušenj s svetovnih iger. Kot trenerka nogometne ekipe je sodelovala na dveh svetovnih igrah – v Šanghaju in Los Angelesu, še pred tem pa je bila kot atletska trenerka na svojih prvih igrah leta 2003 v Dublinu. »Tokratne igre so zagotovo zelo težko pričakovane, saj so bila zadnja štiri leta zaradi odpadlih iger in zaradi korone za nas zelo dolga. Vedno več je udeležencev v združenem športu, temu trendu v Sloveniji za zdaj sledimo bolj na rekreativni kakor na tekmovalni ravni, hkrati pa se spreminjajo tekmovalni sistemi, ki še bolj poudarjajo tekmovalni dosežek. Nemci so kot organizatorji že v času priprav na igre pokazali izredno angažiranost in natančnost v vseh segmentih priprav, tako da verjamem, da bodo tudi to pot igre organizacijsko dobro izpeljane,« meni Bohorčeva.

Pred igrami bo ekipa naših športnikov in njihovih spremljevalcev bivala v kraju Kassel, kjer bodo gostitelji zanje pripravili spremljevalni program. Gre za star običaj v okviru specialnega olimpijskega gibanja, pri katerem vsako delegacijo gosti drugo mesto, kar je tudi priložnost za spoznavanje novih krajev in ljudi. Odprtje iger bo na olimpijskem stadionu v soboto, 17. junija. 

Priporočamo