Lepo vreme in visoke temperature na plano vselej privabijo tudi kopalce. Številni si osvežitev radi poiščejo v zeleni senci katerega od naravnih kopališč in teh na Škofjeloškem resnično ne manjka. Tako kot vsako leto je Občina Škofja Loka tudi letos pred začetkom kopalne sezone naročila strokovno analizo vzorcev površinskih kopalnih voda na kopalnih območjih, kjer je v poletnem času največ kopalcev. »Strokovno analizo je na treh lokacijah: Selška Sora (Podlubnik) in Poljanska Sora (Visoko in kopališče Puštal), izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, Oddelek za mikrobiološke analize živil, vod in drugih vzorcev okolij Kranj. Rezultati vzorčenja Poljanske Sore na obeh lokacijah, tako na Visokem kot na kopališču v Puštalu, in rezultat vzorca vode Selške Sore v Podlubniku so bili ustrezni,« so pojasnili v kabinetu škofjeloškega župana Tineta Radinje. Dodali so, da je Selška Sora v spodnjem toku sicer še vedno precej motna, kar pa gre pripisati urejanju protipoplavnih ukrepov na Selški Sori v sosednji občini Železniki, pri čemer pa lebdeči delci v vodi nimajo neposrednega vpliva na zdravje ljudi, ampak imajo pa posreden vpliv na zmanjšano vidljivost in posledično varnost kopalcev.

Eno najpriljubljenejših zbirališč željnih poletne osvežitve v Škofji Loki je kopališče Puštal, le streljaj oddaljeno od starega mestnega jedra. Tradicija kopanja ima ob tamkajšnjem območju brzic, kjer je tudi znamenita Hudičeva brv, dolgo brado. Nekdaj do potankosti urejeno kopališče, v okviru katerega so bili v šestdesetih letih še kopališki objekt, tuši, kabine in tobogan, je danes sicer le še bled spomin. Ob lepem vremenu vselej precej oblegana lokacija na desnem bregu Poljanske Sore namreč formalnopravno še danes nima statusa kopalnega območja oziroma statusa kopališča, o čemer se Občina Škofja Loka že deset let pogaja na pristojnem ministrstvu.

Priljubljena tudi druga kopališča na Škofjeloškem

Med bolj zaželenimi naravnimi kopališči na Škofjeloškem je tudi kopališče pri Poljanah, nedaleč stran od krožišča v smeri Črnega Vrha. Kopalci imajo tam na voljo urejeno leseno ploščad, v neposredni bližini so tudi okrepčevalnice in gostilne. Naravno kopališče Martinčkova skala obiskovalce vabi med Podgoro in Hotavljami, kopališče Podgora pa se nahaja v smeri s Trebije proti Podgori in je še posebej priljubljeno za privržence divjih plaž in neokrnjene narave. V Trebiji v goste vabi tudi prostrano in prenovljeno naravno kopališče Škribovc, ki mlade kopalce navdušuje tako zaradi svoje urejenosti kot ponudbe igrišča za odbojko, hoje po vrvi (slackline) in gostinskih storitev.

Precej obiskana sta tudi kopališče Visoko v vasi Na Logu, ki se nahaja v neposredni bližini Dvorca Visoko, in kopališče Pustotnik v Žireh. Ker se slednje nahaja nedaleč od izvira Poljanske Sore, so tamkajšnji kopalni užitki primerni za bolj pogumne kopalce in željne hladnejše osvežitve, na svoj račun pa na lepo urejeni plaži, kjer je tudi manjša skakalnica za skoke v vodo, pridejo tudi ljubitelji sončenja in druženja v bližnjem gostinskem lokalu.

Priporočamo