Vrednost investicije v novo zgradbo Srednje šole Jesenice je dobrih 20 milijonov evrov. »S tem bomo srednji šoli zagotovili zares vrhunske pogoje za izobraževanje,« pravi generalna direktorica direktorata za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih Branka Hrast Debeljak. Kot je napovedala, se bo gradnja začela marca 2025 in zaključila aprila 2026, k čemur jih zavezujejo tudi pogoji. Projekt je namreč financiran iz načrta okrevanja in odpornosti in vse investicije iz tega naslova morajo biti zaključene do poletja prihodnje leto.

Staro zgradbo šole bodo podrli in na istem mestu zgradili novo. Zato so tudi iskali nadomestne prostore, kjer bo šola med gradnjo gostovala. »Dijake bomo na nadomestnih lokacijah namestili v dopoldanskem času in se tako izognili številnim težavam, s prevozom in njihovimi popoldanskimi dejavnostmi,« je opisala Hrast-Debeljakova in napovedala, da bo nova šola »moderna, vredna ogleda, poskrbljeno bo za dobro počutje dijakov in okolico šole«.

Arhitekturna rešitev zanjo je bila izbrana na natečaju leta 2021. Gre za projekt arhitektov Mitje Zorca, Katje Ševerkar in Aleša Korpiča. Foto: Občina Jesenice

Arhitekturna rešitev zanjo je bila izbrana na natečaju leta 2021. Gre za projekt arhitektov Mitje Zorca, Katje Ševerkar in Aleša Korpiča. Foto: Občina Jesenice

»Ogromno truda smo vložili v to, da bi pridobili nadomestne lokacije, kjer bi imeli pouk dopoldne. To je bila edina možnost. En del bo na gimnaziji Jesenice, nekaj na osnovni šoli Prežihovega Voranca in glasbeni šoli Jesenice. Predvsem nam je pomembno, da se lahko med petminutnim odmorom učitelj sprehodi na drugo lokacijo,« je o poteku pouka prihodnje šolsko leto razložila v. d. ravnateljice Srednje šole Jesenice Monika Lotrič. Preselili bodo kar 802 človeka, med njimi dijake, zaposlene in udeležence izobraževanja odraslih.

Natečaj že leta 2022

Prizadevanja za novo zgradbo srednje šole na Jesenicah so sicer trajala več kot dvajset let. Šolska stavba je bila zgrajena leta 1949 in nadzidana leta 1978. »Vesela sem, da končno lahko objavimo razpis za izvajalca,« je dejala Lotričeva. Kot pravi ravnateljica, je tako šolsko leto izziv, veseli pa dejstvo, da bo trajalo le eno šolsko leto.

Stavba šole ostaja, kjer je, zraven se zgradi še en objekt, kjer bodo spodaj delavnice, nad njimi pa telovadnice. Arhitekturna rešitev zanjo je bila izbrana na natečaju leta 2021, gre za projekt arhitektov Mitje Zorca, Katje Ševerkar in Aleša Korpiča. Kot je na predstavitvi povedal Zorc, so se pri načrtovanju zavedali, da gre za objekt, ki že desetletja živi z Jesenicami in je zaznamoval generacije učencev, zaradi česar so pri načrtovanju poskušali ohraniti tako identiteto stavbe kot naselja.

Nove stavbe se veseli tudi jeseniški župan Peter Bohinec. Kot je dejal, je občina pri projektu pomagala pri pridobivanju gradbenega dovoljenja in iskanju nadomestnih lokacij za izvajanje pouka v prihodnjem šolskem letu.

Tudi v Kranju program zdravstveni tehnik

Medtem ko se na Jesenicah pripravljajo na gradnjo nove stavbe srednje šole, kjer izvajajo tudi program zdravstveni tehnik, je ministrstvo dalo zeleno luč, da v prihodnjem šolskem letu en oddelek zdravstvene nege ob pogoju, da bo vsaj dvajset prijavljenih, odprejo tudi v Kranju. »Potrebe po zdravstvenem kadru so v Sloveniji velike,« je dejala Branka Hrast Debeljak, generalna direktorica direktorata za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih. Razpis zanj bo sicer objavljen januarja prihodnje leto.

Ob tem se je pojavila bojazen, da bi bil zaradi tega na Jesenicah manjši vpis. Župani zgornje Gorenjske so se na včerajšnji koordinaciji strinjali, da se glede na to, da bo investicija v novo šolo stala več kot 20 milijonov evrov, program zdravstva ohrani na Jesenicah. Poudarili so, da so Jesenice najbolj primerne tudi zaradi zagotavljanja pogojev za prakso dijakov.

Priporočamo